Chleb z San Francisco

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Podobno San Francisco jest znane z powodu tego chleba... Nie wiem, nie byłam, ale przyznam, że smak tego pieczywa jest zaskakująco dobry - kwaskowy leciutko słodkawy, a miąższ wilgotny i klejący.
Z podanego przepisu wychodzą dwa normalne bochenki, ale ja piekę go w kwadratowej formie o boku 24 cm, bo bardzo smakuje mi jego skórka - miękka i wilgotna.





2 łyżeczki suszonych drożdży
200 g mąki pszennej razowej
400 g mąki pszennej białej
1/2 łyżki cukru
2 łyżki octu balsamicznego (używam Aceto di Modena)
1 i 1/4 łyżeczki soli
250 g zakwasu żytniego lub pszennego
375 ml wody

do posmarowania: jajko wymieszane z 2 łyżkami śmietanki

Drożdże i cukier rozpuścić w wodzie i odstawić na 15 min.
Następnie dodać do niego 375 g mąki białej, zakwas, sól i ocet. Wymieszać, przykryć i odstawić do czasu aż podwoi swoją objętość, tj ok. 30 min.

Dodać pozostałą mąkę i zagnieść luźne ciasto. Wlać je do dwóch keksówek lub formy kwadratowej o boku 24 cm i odstawić by wyrosło.
Posmarować jajkiem.

Piekarnik nastawić na temp. 230 st. Kiedy się nagrzeje, wstawić chleb i piec 10 minut.
Nastepnie zmniejszyc temp. do 200 st C i piec kolejne 35 min.

Smacznego!
__________
Liska
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
San Francisco jest znane z zakwasu na chleb.
Poszukiwacze zlota, ktorzy musieli byc czesto samowystarczalni wymyslili wlasny sposob na przechowywanie zakswasu.
Przewozili go na osle - pod siodlem, zeby nie zmarzl.
Ci co osla nie mieli czesto nosili pod koszula.
Ale jak wtedy pracowac? I w czym ten zakwas byl, bo przeciez nie w torebce foliowej typu zip-lock? blizszych szczegolow nie znam niestety.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, prze, prze piękne zdjecie!!! I chleb wygląda wspaniale! Napewno zrobię (mam zakwas, mam zakwas!! :rollbaby: )

On ma być takim płaskim plackiem tak? Jaką masz formę, że Ci taki gładziutki wyszedł od spodu?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Mirabbelko, a zrobisz go z drożdżami ( dość sporo ich jest, więc może są neizbędne...)?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
jak znam amerykanskie przepisy, to wiecej ich na wszelki wypadek.

testuje w tej chwili chlebki z maszyny na "szybkim" zakwasie zytnim 20-50 godzin. Drozdzy dodaje pol lyzeczki na pol kilo maki. Wyrasta mocno, a czasem, jak zakwas starszy to banki wielkie, dziurawe wychodza.
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
w oryginalnym przepisie była cała saszetka drożdży + 1/2 łyżeczki sody - jak dla mnie, to za bogato ;) , więc zmniejszyłam sobie ich ilość, a sodę pominęłam.

Piekę go w kwadratowej blaszce o boku 24 cm lub w kwadratowej tortownicy o takiej samej wielkości. Moja Mama piecze w zwykłej keksówce, ale ja ostatnio mam nastrój na niewysokie chleby z dużą iloscią skórki. Bardzo Wam polecam ten przepis, bo chleb ma naprawdę wspanialy smak. Już jestem bliska chleba z dziecięcych wspomnień
icon_smile.gif

Na koniec dodam, że chleb wytrzymuje nawet 4 dni (może i dłużej) i przez cały czas jest świeży i smaczny, a jest owinięty jedynie w ściereczkę.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, ale papierem wykładasz? czy smarujesz?

napewno zrobie, tylko musze nowy zakwas wyhodowac, bo tamten wywalilam, po tym jak znalazlam robale w mące. buu
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Jeszcze jedn prośba: mogłabyś w przepisie dopisać, co sie robi z zakwasem (nie zwróciłabym na to uwagi, gdyby nei wątek na CHDR)
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Upiekłam Lisko ten chlebek.
Nie wyszedl mi tak pięknie jak ten z Twojego zdjęcia, ale to moj pierwszy raz. 8)
Zjedliśmy go w całości zanim wystygł z konfiturami ze śliwek. :oops:
Jest naprawdę pyszny. Dziekuje za smaczny przepis.
icon_smile.gif
 

dana

Member
Sie 9, 2005
53
0
0
Witam, piszę pierwszzy raz na tym forum, ale nie pierwszy raz tu jestem. Załuję, że nie mogę przesłać zdjęcia powyższego chlebka upieczonego na liściach kapusty. Wyszedł pyszny w smaku i piękny w wyglądzie. pozdrawiam. dana
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
najpierw powitam :wink:

cos wiecej na temat lisci kapusty??
 

dana

Member
Sie 9, 2005
53
0
0
po prostu biorę dwa liście kapusty, te pierwsze ładne z główki,składam je wewnętrzną stroną do siebie i tak powstaje "kołyska" wkładam kulę ciasta do niej i czekam aż wyrośnie. W piekarniku mam cegły szamotowe i po nagrzaniu piekarnika wkładam chlebek na cegły. Liście kapusty w trakcie pieczenia otulają chleb a górne ich części wywijają się. Efekt miły dla oka. Pozdrawiam
 

dana

Member
Sie 9, 2005
53
0
0
na kamieniu ? tym bardziej, liście nie przyklejają się a jeśli przykleją to do chlebka ( bo tak być powinno) i można spokojnie jeść te liście z chlebem. Wysłałam zdjęcie na forum ChDR ale nie wiem kiedy będzie umieszczone. Piekąc ten chleb trzymałam go nieco dłużej i pod koniec pieczenia , jakieś 10 min włączyłam dolny termoobieg.
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
na kamieniu ? tym bardziej, liście nie przyklejają się a jeśli przykleją to do chlebka ( bo tak być powinno) i można spokojnie jeść te liście z chlebem. Wysłałam zdjęcie na forum ChDR ale nie wiem kiedy będzie umieszczone. Piekąc ten chleb trzymałam go nieco dłużej i pod koniec pieczenia , jakieś 10 min włączyłam dolny termoobieg.
Wyślij zdjęcie do Galerii Potraw Forum Kuchnia - będzie szybciej:) Bardzo bym chciała zabaczyć, jak wygląda.