Boszcz

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
boszcz_003.jpg

Rozmyślając dziś o barszczu ukraińskim Seniorki przypomniało mi się, że kiedyś bardzo często gotowałam zupę, na którą przepis przywiozła moja mama od znajomych z Ukrainy. Ja go troszkę zmodyfikowałam i bardzo nam wszystkim smakowała. Muszę znów do niej wrócić. Zwłaszcza teraz na zimowe dni jest w sam raz. Jest to gęsta, sycąca zupa. Może inaczej się nazywa, ale tak na nią mówili Ci znajomi i tak też się przyjęła ta nazwa w moim domu.
Być może składniki są trochę szokujące dla niektórych ( pomidorówka z ryżem, kartoflami i jajkami) ale zachęcam do spróbowania, może akurat komuś podpasuje jako jednogarnkowe danie.
Od kilku lat przepis "siedzi" tu : http://www.mniammniam.pl/p.php?p=5253, ja nie mam tam już dostępu, ale chociaż komentarze na zachętę skopiowałam:

Wspaniała, aromatyczna, gęsta i pożywna zupa! Składniki nie są drogie i łatwo dostępne, czas przygotowania niezbyt długi, a efekt...powalający na kolana! Mój małżonek, zajadając tę zupkę, mruczał z zadowolenia i już wiem, że na stałe wejdzie ona do naszej kuchni. Zawsze słyszałam, że kuchnia ukraińska jest bardzo smakowita, więc BeatkoSz., jeśli posiadasz jeszcze inne przepisy z tej kuchni, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nimi. Boszcz to świetna zupa, zwłaszcza na chłodniejsze pory roku. Bardzo polecam!!!
Agnieszka_J [28.02.2007 18:27]

Zupa rewelacyjna, prosta i szalenie smakowita. Ryż pięknie się rozkleił i miał ledwie wyczuwalny smak, a całość wielce sycąca, w sam raz na chłodne dni dla wygłodniałych. Śmietanę zastąpiłam jogurtem i zasyciłam puste brzuszki domowników. Na stałe zagości na moim stole. SUPER!!!!
sztandiza [23.02.2007 09:49]

Beatko zupa przepyszna
icon_smile.gif
Odrobinę przeraziło mnie pomieszanie ziemniaków z ryżem i posypanie tego jajami, ale efekt wyszedł rewelacyjny :D. Cieszczę sie , że sie na nią zdecydowałam
icon_smile.gif
. Poleciłam ją też mojej siostrze i ta wraz z rodzicami też w niebo wzięta :D. Dziękuję
icon_smile.gif

matriocha [15.04.2005 14:57]


Do rzeczy:

Zrobić bulion z kostki lub na kurczaku, z warzywami.
Ja polecam warzywa ( marchew, pietruszkę, seler i kawałek pora pokroić i podsmażyć na maśle lub oleju). Do wywaru dodać pokrojone w kostkę ziemniaki oraz ryż ( 2-3 łyżki-zależy od ilości zupy). Na patelni zesmażyć cebulę( zeszklić) oraz 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego. Dołożyć do zupy jak już kartofle i ryż zmiękną. Pogotować trochę razem, doprawić solą i pieprzem. Zabielić śmietaną. Na koniec wrzucić do zupy ugotowane na twardo i pokrojone jajka.
Ja ją lubię też na drugi dzień ( mimo tych wkrojonych jajek) bo lubię jak się ten ryż całkiem rozklei
icon_biggrin.gif


boszcz_011.jpg
 

Załączniki

  • boszcz_003.jpg
    boszcz_003.jpg
    32.3 KB · Wyświetleń: 8
  • boszcz_011.jpg
    boszcz_011.jpg
    31.8 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
BeataSz @ 9 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=801133Od kilku lat przepis "siedzi" tu : http://www.mniammniam.pl/p.php?p=5253, ja nie mam tam już dostępu,
Oto Twój przepis:
"składniki
ok. litra wywaru z kostki lub na kurczaku
marchew
pietruszka
kawałek selera
kawałek pora
cebula średnia(1/2 dużej)
kilka ziemniaków
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
3 łyżki ryżu
2-3 jajka na twardo
gęsta dobra śmietana
sól, pieprz do smaku
olej

sposób przygotowania
Warzywa pokroić w kostkę, wrzucić do bulionu, trochę pogotować. Cebulkę pokroić w kostkę, leciutko zezłocić na oleju, dodać do niej koncentrat pomidorowy i razem przesmażyć. Do wywaru z warzywami dodać ziemniaki pokrojone w kostkę i surowy ryż, gdy ugotują się dołożyć podsmażony koncentrat z cebulką, doprawić do smaku solą i pieprzem jeszcze chwilę pogotować. Do ugotowanej zupy dodać jajka pokrojone w grubą kostkę i bezpośrednio do talerza dobrą śmietanę.

dodatkowe informacje
Ze śmietany można zrezygnować jeśli ktoś nie lubi czy nie może."

Bardzo mi się podoba. Chyba dziś zrobię.
icon_smile.gif


EDIT:
Zrobiłam. Pycha!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
O dziękuję Joanno, zwłaszcza, że nie mam spisanego nigdzie tego przepisu, odtwarzałam z głowy -ale chyba mi się udało wszystko wczoraj tu zapisać
icon_biggrin.gif


Kiedyś podawałam przepis koleżankom i powiedziałam, że warzywa też podsmażam wcześniej na oleju ( chociaż to była nieprawda, po prostu się pomyliłam dyktując im) one podsmażają od tamtej pory i nie chcą już spróbować inaczej, więc myślę, że to dobry sposób.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dziś sobie przypomniałam smak tej zupy-ugotowałam i już zjadłam słuszną porcję
lecker.gif

warzywa przed wrzuceniem do gotujących się łapek kurzych
icon_mrgreen.gif
( bardzo lubię łapki) podsmażyłam na oleju.
Dziś jajek nie wrzucałam do garnka tylko włożyłam sobie do talerza :
Na zdjęciach bez śmietany, ale jadłam ze śmietaną

boszcz_002.jpg

boszcz_004.jpg
 

Załączniki

  • boszcz_002.jpg
    boszcz_002.jpg
    81.3 KB · Wyświetleń: 5
  • boszcz_004.jpg
    boszcz_004.jpg
    84.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Gru 30, 2007
28
0
0
Zrobiłem i bardzo smakowała. I nie wiem, czy to kwestia za małej ilości wody czy zbyt długiej rozmowy telefonicznej podczas gotowania, ale zupa wyszła gęsta jak drugie danie np. leczo
icon_lol.gif
Co wcale nie oznacza, że nie była smaczna. Po prostu podałem jako danie, a nie zupę
mniam.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ta zupa jest dość gęsta, zwłaszcza jak się podczas gotowania prowadzi zbyt długie rozmowy telefoniczne
icon_wink.gif
icon_mrgreen.gif
ten ryż się rozkleja i zagęszcza całość. Można dolać wody i doprowadzić stan do konsystencji zupowej ale u nas często jemy jako jednogarnkowe danie, więc może być gęste.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Zrobiłam i waśnie zjedliśmy - dla mnie taka śmieszna, ale chłopu smakowała bardzo, a on jest fanem zup i nie zadowoli się byle czym
icon_smile.gif