meksykanski chleb na zakwasie + przyprawa do taco (AgusiaH)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
MEKSYKANSKI CHLEB NA ZAKWASIE

1 szkl zakwasu (pszennego lub żytniego)
2 i 1/4 szkl mąki pszennej
1/3 szkl mąki kukurydzianej
1/2 łyzki cukru
1 łyżka przyprawy do taco (przepis poniżej)
1/2 łyżeczki suszonych drozdzy
1 i 1/2 łyżeczki soli gruboziarnistej
1/3 cup wody
1 łyżka masła
2 łyżki ( kopiaste) odsączonej, pokrojonej w kostkę czerwonej papryki bez skórki

Wierzch:
białko jaja lekko roztrzepane
1 łyżka mieszanki białego i czarnego sezamu
1 łyżeczka oregano

Wymieszać zakwas przed mierzeniem. Odmierzyć szklankę zakwasu, doprowadzić do temperatury pokojowej.

Rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie i dodać 3 łyżki mąki pszennej i cukier. Odstawić na 10 min. Wymieszać resztę mąk, przyprawę do taco i sól. Do suchych składników dodać zakwas i miksturę z drożdżami. Wyrobić, dodać rozpuszczone masło. Pod koniec wyrabiania dodać kawałki papryki. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrosnięcia na godzinę.

W maszynie:Wymieszać zakwas z ciepła wodą. Dodać składniki w/g kolejności w instrukcji. Nastawić na program wyrabiania ciasta. Paprykę dodać 2 min. przed końcem cyklu wyrabiania. Zostawić w maszynie do wyrośnięcia ( u mnie cykl rośnięcia trwa ok. 1 godz.)

Uformować bochenek, odstawić do rośnięcia na 45min (jak ktoś woli może piec w 2 keksówkach). Posmarować roztrzepanym białkiem, posypać 1 łyżką sezamu wymieszanego z 1 łyżeczką oregano. Zrobić skośne nacięcia.Wstawić do nagrzanego do 260 stopni i spryskanego wodą piekarnika. Piec 10 min, jeszcze raz spryskując wodą, potem zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec jeszcze ok. 20min.

Przyprawa do taco:

1 łyżka chili
1/2 łyżeczki czosnku w proszku
1/2 łyżeczki suszonej cebuli
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 1/2 łyżeczki mielonego kuminu
1 łyżeczki soli morskiej
1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu

Wymieszać wszystkie składniki i przechowywać w szczelnym pojemniku.
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Nam też smakował. Chociaż mnie się nieco pokręciło z tymi przyprawami i zamiast odrobiny - wsypałam tak od serca. Ale rura potem paliła... :mrgreen: Nie daj panie, łyknać wtedy czegoś mocniejszego :cheers: bo pożar murowany. :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
czy można do tego chleba użyć zakwasu emigrantowego?