Szarlotka francuska na kruchym spodzie

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Szarlotka jest moim ulubionym ciastem. Próbowałam już wiele przepisów, ale ten jest moim zdaniem najlepszy. Cienkie płaty bardzo kruchego ciasta, przełożone dużą ilością jabłek. Efekt wspaniały, a pracy naprawdę bardzo niewiele.





Ciasto:
cukier waniliowy lub łyżeczka esencji waniliowej
125 g cukru pudru
250 g mąki
125 g masła o temp. pokojowej
1 jajko

Jabłka:
1 kg jabłek (antonówki, papierówki, szara reneta lub inne kwaskowate)
125 g cukru
1 łyżeczka cynamonu
1/4 łyżeczki utłuczonych w moździerzu goździków

blaszka kwadratowa o boku 26 cm


Ciasto:
Wszystkie składniki szybko zagnieść do czasu, aż utworzy się gładka kula. Długi proces wyrabiania sprawi, że ciasto będzie twarde, więc należy starać się robić to jak najszybciej.
Kulę zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki.

Jabłka:
obrać, pokroić w kostkę i zagotować z cukrem do czasu, aż część jabłek się rozpadnie. Zdjąć z ognia, dodać cynamon i goździki. Wystudzić.

Z lodówki wyjąć ciasto, podzielić je na dwie części - jedna nieznacznie większa od drugiej. Rozwałkować na dwa kwadraty.
Formę wysmarować masłem i wysypać tartą bułką lub mąką.
Dno wyłożyć większym kwadratem tak, by nieco ciasta oblepiło boki blaszki.
Ponakłuwać widelcem, wyłożyć na to jabłka. Przykryć drugą częścią ciasta, posklejać je dokładnie na brzegach z dolną warstwą ciasta. Ponakłuwać wierzch widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C.
Piec 50-60 minut.


Smacznego
_________
Liska
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja robię bardzo podobne ciasto pod spód do sernika, tylko z samym żółtkiem i czasem podpiekam a czasem nie, ostatnio dałam też do szarlotki i podpiekłam. I podpiekane i nie, jest równie smaczne. Ja wolę pod sernikiem bo tak szybko nie rozmięka i jest kruchutkie, delikatne nawet przez kilka dni. Tu jest w wersji szarlotkowej:
1864.jpg


a tu trochę widać pod sernikiem:
1862.jpg
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
ja robię bardzo podobne ciasto pod spód do sernika,
a tu trochę widać pod sernikiem:
: :dump:

Przepraszam, że szarlotkowy wątek zaśmiecam ale smacznie ten serniczek wygląda :mrgreen:
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
uwielbiam szarlotki :lol:
ja robię bardzo podobne ciasto pod spód do sernika, tylko z samym żółtkiem i czasem podpiekam a czasem nie, ostatnio dałam też do szarlotki i podpiekłam. I podpiekane i nie, jest równie smaczne. Ja wolę pod sernikiem bo tak szybko nie rozmięka i jest kruchutkie, delikatne nawet przez kilka dni. Tu jest w wersji szarlotkowej:
1864.jpg


a tu trochę widać pod sernikiem:
1862.jpg
Beato zobaczysz ze za te Twoje cuda wianki to Joanka nie bedzie mogla sie odpedzic od kawalirow ;)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No tak Sylwia, dzisiaj dostałam sms'a od Joanki ( bo jest jeszcze na obozie w Czechach), że nazbierała grzybów i właśnie idzie z moim nowym zięciem :shock: :roll: gotować zupę :shock: :roll: :cheers:
Sorry, Lisko,za zaśmiecanie, najwyżej się poprosi aby ktoś posprzątał, ale musiałam zareagować na tę wzmiankę Sylwii na temat kawalierów Joanki :mrgreen:
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Lisko, ta szarlotka bedzie juz moja ulubiona na zawsze, dzieki

Jest duzo dobrych i bardzo dobrych jak, np. krucha Bajaderki , ale ja konsekwentnie szukam przepisow na ciasta z mala iloscia jajek, cukru, raczej bez smietany i w ogole troche mnie kalorycznych :mrgreen:

dlatego od poczatku ta mi odpowiadala.

Zeby jeszcze zmniejszyc ilosc cukru w jablkach (a mialam tylko strasznie kwasne antonowki) zmieszalam jablka pol na pol z gruszkami.

To nadzienie z tylko jedna lyzka cukru bylo pyszne, polecam :!:

Lisko - za te szarlotke kolejny medal :mrgreen:

:cheers: