Eklerki

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Eklerki

Ciasto - tradycyjne ptysiowe, ja robie tak:

1 szklanka wody
1/2 kostki masla
1 lyzeczka cukru, niekoniecznie
1 szklanka maki
4-5 jajek o temperaturze pokojowej

Wode, maslo i cukier zagotowac w rondlu, maslo powinno byc calkowicie rozpuszczone. Dodac make i wymieszac az utworzy sie jednolite ciasto. Obnizyc ogien i chwilke jeszcze podgrzewac ciagle mieszajac (przynajmniej minute, aby odparowac nadmiar wilgoci w ciescie).
Zdjac z palnika, przestudzic i dodawac jajka po jednym, ubijajac ciasto lyzka lub mikserem. Ciasto powinno byc geste i lsniace.

Rozgrzac piekarnik do 200 st.C. Z ciasta formowac na blasze cienkie paluszki dlugosci okolo 10cm (rekaw cukierniczy jest swietny do tego). Piec okolo 30 minut, az ladnie sie napusza i beda ladnie zrumienione.

Krem:
2 lyzki maki ziemniaczanej
1 1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru
2 duze zoltka

1 szklanka kremowki

1 szklanke mleka zagotowac z cukrem, do pozostalej 1/2 szklanki dodac make ziemniaczana i zoltka, dobrze wymieszac, wlac na gotujace sie mlekoi ciagle mieszajac zagotowac. Gotowy budyn wystudzic i mocno schlodzic w lodowce.
Kremowke ubic na sztywno, 1/4 dodac do zimnego budyniu i dokladnie wymieszac aby rozluznic krem. Reszte bardzo delikatnie wmieszac w krem. Schlodzic.
Eklerki przekroic na pol, gorna czesc mozna oblac polewa czekoladowa, przelozyc kremem i podawac.

img59557bb.jpg
 

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
siedzę własnie jeszcze nieco śpiąca :wink: w pracy, piję kawę i tak sobie pomyślałm że królestwo oddam za takie ciacho .... :roll: :mrgreen:

cudne bajaderko
jak mi starczy odwagi to może w weekend zrobię
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
bajaderko! Ja muszę je zrobić!

Już wiem kto jest winny temu, że mam 15 kilogramów na plusie!

Jutro wpada do mnie koleżanka z córeczką na kawę. Będą jak znalazł!
Do tego flapjack z otrębami i blok czekoladowy.

Do Wielkanocy zacznę się turlać!
 

silencia

Member
Wrz 13, 2004
814
0
0
łoooooo zrobiłam ..... w smaku były pyszne... :mrgreen:
ale cos mało mi sie napuszyły, nie wiem dlaczego :dump:
no ale były bardzo dobre w smaku
icon_smile.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja jeszcze nigdy nie robiłam i nie zamierzam na razie bo się boje ale słyszałam że sekret ciasta na ptysie i eklerki tkwi w porządnym ubiciu ciasta- wtedy sie wprowadza powietrze i duże rosną
icon_smile.gif
więc może dlatego, sil
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Zrobiłam! Napuszyły się pięknie, urosły i nie oklapły! Do końca zachowały dumną postawę.
icon_smile.gif


Miałam tylko problem z kremem, bo budyń za diabła nie dał się rozluźnić śmietaną i nie wchodziło w grę bardzo delikatne wmieszanie śmietany.
Musiałam ją lekko wmiksować. Podejrzewam, że przez to, następnego dnia rano, krem wypływał z ciastek.


Ale były pyszne i na pewno nieraz je jeszcze zrobię.
icon_smile.gif
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
bajaderko krem jest przepyszny! dotad robilam albo z bita smietana albo z masa budyniowa-przez mysl mi nie przeszlo aby je polaczyc, a jest polaczenie genialne.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A powiedzcie, ile sztuk takich przykladnych 10centymetrowcow wychodzi. :roll:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Mi wyszło chyba 15-16 plus jeden wielki ptyś, co się ze szprycy nie chciał wydostać i rzuciłam go łyzką na blachę.
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
To taki batonik upieczony. Niziutkie ciasto z miodem i otrębami. Lekko ciągnące. Pyszne!

Zaraz wrzucę w ciasta.
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Linn, przestaniesz tu wreszcie zagladac? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Alez piekne Ci wyszly paula! A ja nie mam nic slodkiego dzisiaj i cierpie - chetnie bym zjadla jednego :wink: