Tort z rozkami czyli ufonauci nadchodzą :))))))))))))

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Tort z rozkami

forma w ksztalcie pierscienia d20 cm
brytfanna 40x40 cm (poządane przed wypiekiem zrobic wykroj i zobaczyc, czy wystarczy biszkoptu na detale
Papier do wypiekow dla brytfanny, dla "kolnierza" do formy. Dwie zwykle kartonowe swiąteczne czapeczki (rozkręcic je i skręcic bardziej, skleic lub spiąc)

Biszkopt

4 jajka,
2/3 szk. cukru
2 st. lyzki mąki (50 g) + 2 st.lyzki mieszanki z mąki, krochmalu i kakao
(mieszankę robię zawczasu z 2 szk. mąki, 0,5 szk. krochmalu i 0,5 szk kakao. Przesiewam i przechowuję w szczelnym pojemniku). Przed wykorzystaniem przesiewam jeszcze raz.
Wlączamy piekarnik na 190 C
Bialka ubic, stopniowo dodawac cukier, a potem zoltka. Lekko wymiesszac. Masę podzielic napolowę - do jednej dodac mąkę, do drugiej mieszankę z kakao. Wylozyc ciasto do dwoch workow i rysowac rozne wzorki na papierze kolejno roznymi kolorami. Piec okolo 15 minut, ale to zalezy od piekarnika - gora biszkoptu ma byc sucha i lekkospręzystą. Wybieramy biszkopt z piekarnika, przewracamy na papier i zdejmujemy papier, na ktorym się pieklo, znowu odwracamy i ostudzamy pod ręcznikiem. Po ostudzeniu nakrajamy na potrzebne kawalki - pasek dla bokow (u mnie byl z 2 częsci), dwa kwadraty dla rozkow, krąg dla dna (u mnie byl z kawaleczkow). czapeczki owinąc papierem do wypiekow i na gorę kwadratami biszkoptow. Zamocowac (byle nie tęgo) Wiązalam wstązką. Zostawic, by wyschlo.

Suflet
500 g twarogu
200 ml smietanki
0,5 szk. cukru pudru
100 g startej czekolady gorzkiej
10 g zelatyny + 100 ml wody (jesli tort jest przeznaczony na dluzszy pobyt bez lodowki lub na lato dodac jeszcze zelatyny - 2-5 gram)
cukier waniliowy

dowolna galaretka (wedlug opisu na opakowaniu)

Zelatynę zostawic do napęcznienia min. na godzinę.
Twarog zemlec, dodac cukier-puder, waniliowy. Ubic smietankę, delikatnie wymieszac z twarogiem. Zelatynę roztopic, trochę ostudzic. WAZNE! Zeby nie porobily się nici zelatynowe w galaretkach smietanowo-smietankowo-twarogowych zelatynę trzeba zahartowac. To znaczy, ze masę trzeba wlewac do zelatyny stopniowo i malymi ilosciami, po lyzce i rozmieszac, jeszcze lyzkę i rozmieszac, jeszcze lyzkę i rozmieszac. Tak dolac okolo 20 proc od calej masy smietano-smietankowo-twarogowej. Potem delikatnie wmiesac wszystko. Zostawic szklankę masy, do pozostalej dodac starkowaną czekoladę.

Formę wylozyc biszkoptem, biszkoptowym pasem wylozyc boki. wylac masę z czekoladą, a na gorę - bialą. Postawic do zastygnięcia na noc. Zdjąc formę z tortu (pierscien). Zdjąc biszkopty z czapeczek, ulozyc na torcie, do srodku wlozyc pokrajaną galaretkę. Mialam trochę zamrozonego kremu maslanego-czekoladowego, więc trochę tam porysowalam po gorze
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • tort_oczki.jpg
    tort_oczki.jpg
    22.7 KB · Wyświetleń: 0
  • tort_oczki_gora.jpg
    tort_oczki_gora.jpg
    40.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
убавьте сразу, когда закроете за бисквитом дверь в духовку
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Ela!
A ja miałam schudnąć.... :dump:
Po takich Twoich zdjęciach? Nigdy! precz z odchudzaniem! :mrgreen:
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
gosia
Normalnie. A u mnie slowa są - dziękuję bardzo
icon_smile.gif


kamila
I smaczny! :blume:

imamcia
A co stoi ku przeszkodzie i sprobowac i byc w formie? Nie trzeba sobie w niczym odmawiac, bo moze byc gorzej :mrgreen: . Ja zjadam mniejszy kawalek, ale obowiązkowo zjadam, no i plynę nie 500 m, ale kilometr i to wszystko! Gorąco polecam
icon_smile.gif
 

Beata71

Member
Sty 19, 2006
428
0
0
To jest po prostu mini-dzieło sztuki i powinno trafić na wystawy a nie do brzuszków. Widziałam też Twoje inne dzieła. Kobieto Ty talent masz wielki. Ukłony i brawa i wszystkiego dobrego dla córci :gitarre: :blume: (bo jak zgaduję to dla niej ten śliczności prezent). :wink:
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
JotHa
Joasiu, a co z tym krochmalem? :lol: Robimy jeden biszkopt, ale na fazie dodawania mąki rozdzielamy na dwa - do jednej częsci tylko mąka, do drugiej taka mieszaneczka z kakao, krochmalu i mąki - zwykle robię więcej i zawczasu. Takiego biszkoptu dwukolorowego nie mozna prosto zabarwic kakao - t.z. ze wsypiemy kakao do częsci ciasta juz z mąką, bo będzie się lamac w miejscach zlączenia obu kolorow. Mozna rysowac co sobie dusza zaząda
icon_smile.gif
Chociaz teraz są nawet specjalne trafarety silikonowe dla pieczenia biszkoptu.

Beata71
Jestem naprawdę wzruszona... Dziękuję
26.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Nie rozumeim o tym krochmalu. :dump: :mrgreen:
Dodajesz go do ciasta ?

Nie smiej sie ze mnie, ja pytam powaznie.
:gruebel: :flip:
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
JotHa
Nie, ja się nie smieję, tylko od razu nie zrozumialam pytania :dump:
icon_smile.gif
A teraz wiem
icon_smile.gif

Krochmal dodaje się do biszkoptu, bo polepsza strukturę ciasta - jest delikatniejsza i bardziej lekka, przy tym zachowuje charakterystyczną dla biszkoptow wilgoc. Biszkopty tylko na mące są bardziej suche. I jedno i drugie dobre, tylko kazdemu - swoje
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a krochmal to nie po prostu skrobia ziemniaczana, ktora ma wiazac wode?
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Malgosimi
:oops:
tak..... wlasnie wiąze wodę, przez co bialka mąki pszennej mniej pęchnieją, co daję kruchosc

(chyba tak... bo cos u mnie z tym wyslawianiem się.... :oops: )
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Malgosimi
:oops:
tak..... wlasnie wiąze wodę, przez co bialka mąki pszennej mniej pęchnieją, co daję kruchosc

(chyba tak... bo cos u mnie z tym wyslawianiem się.... :oops: )

ale dlaczego :oops: :mrgreen: - ja tylko chcialam podpowiedziec, ze pewnie chodzi o make ziemniaczana, bo Jotha sie chyba przestraszyla tego krochmalu
icon_smile.gif
:mrgreen:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Dodam jeszcze dla Eli, że najczęściej "krochmal" mówi się na roztwór mąki ziemniaczanej z wodą, do usztywniania ;)
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Malgosimi
81.gif
81.gif
81.gif
A ja tu myslę, co takiego :lol: :lol: :lol: a jak jeszcze jakies slowo zakręcę, chociazby "polonik"
icon_razz.gif
kto zgadnie, co to jest? :lol: :lol: :lol:

Nadia
Dziękuje Ci. O to wlasnie chodzilo :lol: