Beliaszi*

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Składniki:

Ciasto:

• 25-30 g. drożdży świeżych (lub ok. 6 g drożdży instant),
• 1 szklanka (250ml) ciepłego mleka lub mleka wymieszanego z wodą,
• 1 łyżeczka soli,
• 1 łyżka cukru,
• 500g, mąki
• 2 łyżki oleju
• olej do smażenia

Farsz:
• ok. 500 g mięsa mielonego (najlepiej baranina z wołowiną, ale może być i inne byle z tłuszczem),
• cebula,
• sól i pieprz do smaku


Podgrzać mleko, dodać cukier i drożdże. Odstawić na kilka minut, żeby drożdże „ruszyły”. Dodać do mąki wymieszanej z solą. Zagniatamy miękkie ciasto . W razie potrzeby, dolać trochę wody.
Ciasto umieścić w misce wysmarowanej olejem i dobrze przykryć. Odstawić do wyrastania. Podrośnięte ciasto odgazować (uderzyć dłonią , aby opadło) i ponownie przykryć i dać mu podrosnąć. Powtórzyć jeszcze raz odgazowanie i wyrastanie ciasta. Teraz już możemy przystąpić do formowania beliaszi.
Z ciasta odrywamy równe porcje wielkości trochę większej niż orzech włoski, i robimy równe kulki. Teraz kulki ciasta rozgniatamy dłonią lub lekko wałkujemy ( nie bardzo cienko). Na każdym placuszku układamy kulkę farszu.
bel1.JPG

Brzegi placuszka podnosimy do góry i ściągamy do środka, zostawiając jednak dziurkę. Przygniatamy dłonią, aby były bardziej płaskie.

bel5.JPG bel8.JPG bel13.JPG

W głębszej patelni rozgrzewamy olej (ok. 1,5-2 cm) i smażymy beliaszi, wkładając na tłuszcz stroną z dziurką i widocznym farszem. Jak nam się już dobrze zezłocą, obracamy na drugą stronę i dosmażmy.

bel21.JPG
 

Załączniki

  • bel1.JPG
    bel1.JPG
    85.4 KB · Wyświetleń: 7
  • bel5.JPG
    bel5.JPG
    83.2 KB · Wyświetleń: 6
  • bel13.JPG
    bel13.JPG
    76.3 KB · Wyświetleń: 6
  • bel21.JPG
    bel21.JPG
    75.2 KB · Wyświetleń: 5
  • bel8.JPG
    bel8.JPG
    82 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Prawie pączki z mięsem
icon_smile.gif
Wyglądają bardzo zachęcająco! Dużo ich wychodzi z tej porcji, czy lepiej od razu podwoić?
icon_smile.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
wychodzi ok. 18 =20 sztuk. Ciasto, w trakcie smażenia rośnie sobie i taka jedna sztuka jest dość spora. Połączenia ciasta i mięcha, jest syte, więc wypróbuj najpierw z jednej porcji
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Krysiu ależ to jest wprost wymarzone drugie śniadanie do pracy dla mojego męża! O ile to można jeść na zimno? Tak sobie myślę, zrobić taką porcję, część zamrozić.... No przepis skopiowałam od razu!
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A, czyli do pracy nie nada. Szkoda, ale za to w domu można zjeść z przyjemnością. Do mikrofalówki wsadze i będą ciepłe
icon_mrgreen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ja się przymierzam do takiego z warzyw podsmażonych albo do takiego z pieczarkami. I barszcz czerwony.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
krysiu jam blondynka! ciasto ma wyrastac 2 czy 3 razy?
icon_redface.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
mexikana @ 13 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=944520krysiu jam blondynka! ciasto ma wyrastac 2 czy 3 razy?
icon_redface.gif
myślę że po dwóch wyrastaniach, też będzie dobrze. Ono nie musi tak całkiem wyrosnąć, tzn. podwoić swojej objętości. Wyrośnie trochę i buch go dłonią, coby opadło. Przykryć i znów na kilka minut dać mu szansę podniesienia się. To wcale nie trwa tak długo. Ja ustawiam miskę z ciastem w łazience bo tam najcieplej. Po 15 minutach jest sporo wyrośniete już.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
Margot, tutaj kiedyś wpisałam przepis na trochę inne beljaszki właśnie z dodatkiem kartofli do farszu.
Warto zajrzeć na stronę oryginalnego przepisu. Ładnie tam wszystko jest pokazane na zdjęciach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Drożdże tak mają, że mogą nie wyrosnąć - jeśli za ok. godzinę nic się nie zmieni, to zacznij od nowa - ale z innymi drożdżami. Może nie były tak świeże, jak zapewniono w sklepie. Tak czasem bywa
dontknow.gif


A jak z temperatura mleka/wody? dałaś ciepłe czy wrzące? Bo wrzątkiem "zabija" się drożdże i już mogą nie ruszyć.

Nawiasem mówiąc, dzięki Tobie zwróciłam uwagę na ogromnie ciekawy przepis, którego nie zauważyłam wcześniej
icon_smile.gif
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
robiłam wczoraj dla znajomych facetów jak dodatek do piwska meczowego ale ciasto potraktowałam jak pączkowe i z płynów dałam mlek pól na pół z piwem ,i "wyrastałam" tez tak jak paczki-jeden raz w misce a drugi jakieś 15-20 minut przed smażeniem.
acha i dałam jedno jajko.
wyszły super,wcale nie nasiąkły tłuszczem a nawet miały białe obwódki ,co nie udało mi się dotąd przy smażeniu pączków.
chłopaki wcinali je na zimno polane ketchupem i bardzo chwalili,więc Samanto można i na zimno byleby ciasto było z alkoholem,wtedy nie wciągnie tłuszczu tylko się ładnie usmaży z wierzchu.