Ciasto z jogurtów greckich

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
P4081066.JPG


Ciasto:

3 szklanki mąki (szklanka o pojemności 250 ml)
250 g margaryny
5 żółtek
3 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Szczypta soli

Jogurtowa masa

3 opakowania (opakowanie 400g) jogurtu greckiego
200 g wiórek kokosowych (jak najdrobniejsze)
5 białek
¾ szklanki drobnego cukru (ale nie pudru)
2 łyżeczki octu winnego (lub soku z cytryny)
1 łyżka budyniu waniliowego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Dodatkowo: słoiczek dżemu z czarnej porzeczki lub powideł

Ze składników na ciasto, wyrobić kruche ciasto (najwygodniej w malakserze), podzielić na dwie części i wstawić owinięte w folie, do lodówki na kilka godzin.
Formę 24x36 wyłożyć papierem do pieczenia i jedną część ciasta zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, na dno. Lekko przyklepać aby nie było widać papieru. Posmarować powidłami.
Jogurty wymieszać z wiórkami kokosowymi, ekstraktem waniliowym i z budyniem. Białka ubić ze szczyptą soli, dodając stopniowo cukier. Na koniec dodać ocet winny. Ubitą pianę delikatnie wymieszać z jogurtem i całość wylać na ciasto w formie. Na wierzch zetrzeć na tarce z dużymi otworami, resztę ciasta.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (piekłam w 160 – termoobieg) przez około 1 godzinę. Po upieczeniu zostawić w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami przez około pół godziny.

 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
Czy ta masa z jogurtów jest w smaku sernikowa czy bardziej piankowa ? Jaką ma konsysytencję, lekką i puszystą czy zbitą ?
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
a już myślałam ,ze ktoś mi odpowiedział
Chcę jutro piec , ale nie wiem czy dotrwa bez lodówki do soboty ( w tym podróż samochodem)
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
wydaje mi się, że powinno stać w lodówce, ale głowy nie dam sobie uciąć.
Krysia raczej Ci nie odpowie, bo już tutaj (niestety) nie bywa...
 

baci

Member
Maj 2, 2007
23
0
0
Ja zawsze wstawiam to ciasto do lodowki po kilku godzinach po upieczeniu. Masa ma konsystencje bardziej zbita bo wydaje mi sie ze jogurty sa jednak zbite plus wiorki kokosowe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nie trzymam w lodówce, ale też dłużej jak dwa dni ciasto nie stało. W cieple po dłuższym czasie może po prostu skwaśnieć jak to nabiał-śmietana.
Masa nie jest jakoś szczególnie zbita ani też piankowa nie jest - ot jak sernik z wiórkami, podobieństwo do sernika jest spore.
 

lena7900

Member
Maj 5, 2010
1,297
0
0
Ja też nie trzymałam go w lodówce ,a masa jak dla mnie w sam raz (ostatnie robiłam na zwykłym jogurcie bo nie miałam greckiego,dodałam tylko więcej budyniu)
 
Lis 9, 2006
6
0
0
Bardzo podobne ciasto robię ale masa nieco sie różni i nie trzymam go w lodówce i nic sie nie rozjeżdża.
Masa: 2 duże jogurty jogobella brzoskwiniowe(są z kawałkami więc wczesniej miksuję), 5 białek, 1/2 szkl cukru, 1 duży budyń śmietankowy/waniliowy , 1 łżeczka proszku do pieczenia 20 dkg kokosu. Przygotowanie: jogurt troszkę ubić, dodać proszek do pieczenia i suchy budyń, rózgą wymieszać, dodać wórki i na koniec ubitą pianę z białek z cukrem. Delikatnie wymieszać. Reszta jak u Pani Krystyny.
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
jeszcze jedno pytanie odnosnie czasu chlodzenia ciasta kruchego

mam do wyboru - 1,5 godziny lub dobę - która opcja lepsza ??