Muffinki pomarańczowe

Wrz 13, 2004
2,992
0
0
Przepis bazowy pochodzi z internetu, niestety autora nie pamiętam
icon_sad.gif


Muffiny pomarańczowe

muffinpi0.jpg



Składniki

(w nawiasach składniki dla MM-owców na zdjęciu moja wersja MM)

125 g masła, (100g margaryny Kasi)
1 pomarańcza,
3 jajka,
200 g cukru, (120 g fruktozy)
190 g mąki, (mąka pp)
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
100 ml mleka (można dać maślankę)


Masło rozpuścić i ostudzić. Z pomarańczy zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Jajka utrzeć z cukrem. Dodać mleko, masło, sok z pomarańczy
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do mokrych skłądników. Foremki wysmarować masłem i rozłożyć ciasto.
Piec ok. 15-20 min w 180°C. Wystudzić w formie, po ostudzeniu posmarować rozpuszczona gorzką czekoladą, ostatnio nie miałam czekolady więc zrobiłam polewę z margaryny, kakao i fruktozy
icon_smile.gif


z tej porcji wychodzi 12 sztuk (blaszka z Ikei)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
A fruktoza jest podobno bardzo nezdrowa. Przepis na czasie: warto zrobic.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hm... jesli fruktoza niezdrowa, to i owoce bylyby niezdrowe... chyba cos nie tak...
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
To pewnie jak zwykle chodzi, że mają być rozsądne ilości
icon_wink.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Malgosimi @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472112hm... jesli fruktoza niezdrowa, to i owoce bylyby niezdrowe... chyba cos nie tak...
No wlasnie... Mialam kiedys linka do badan amerykanskich na ten temat / zwrocil uwage na szkodlwiosc fruktozy ktos na forum GW /. Na polskich stronach jest malo. Np. to:
"Fruktoza - niebezpieczny cukier

Fruktoza, cukier używany najczęściej do produkcji napojów gazowanych, jest bardzo niebezpieczna - tak twierdzą brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem fruktoza jest odpowiedzialna za przyrost tkanki tłuszczowej.

Cukier - biała śmierć! O zgubnych skutkach cukru wiadomo od dawna. Najnowsze badania przeprowadzone na Wyspach Brytyjskich wykazały, że szczególnie niebezpieczna jest fruktoza. W odróżnieniu od glukozy, cukier ten nie rozkłada się pod wpływem hormonów, a najczęściej zamienia się w tłuszcz. 30 lat temu fruktoza stanowiła zaledwie 1 procent cukrów używanych w przemyśle spożywczym. Według dostępnych statystyk w tym czasie tylko jedna na 100 osób miała problemy z nadwagą. Dziś jest to powszechny problem, także u dzieci, które uwielbiają słodkie napoje gazowane - w Wielkiej Brytanii co druga osoba ma nadwagę, a co piąta jest otyła."
http://www.sfd.pl/S%C5%82odka_trucizna-t140468.html

O ile pamietam, ma tez wplyw negatywny na watrobe.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hm... jak bede miala chwile musze poszperac w takim razie w necie... mozechodiz o fruktoze wycagnieta (???) i dodana gdzies sztucznie, a nei taka naturalna w owocach...

ciekawe, ciekawe...
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Kazda jest naturalna, ale ta dodawana podobno szkodzi. Poza tym wyczytalam gdzies, ze nie zdolano ustalic bezpiecznych maksymalnych dawek. Skoro i tak z owocow nie zrezygnujemy, lepiej wiec nie przesadzac z ta zastepujaca cukier.
 
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
Ladybird @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472064one nie będą MM, chyba że jakaś zaawansowana II faza (nie znam się).
tak, to drug faza, z reztą ja nie jestem ściśle Mm, tylko mam podobną dietę

z tą fruktozą to mnie przestraszyłyście, bo ja z powodów zdrowotnych mam zabronione spożywanie cukru
icon_sad.gif

więc nic nie słodzę, ale jak robię coś "słodkiego", to daję fruktozę, bo cóż innego? słodziki to sama chemia.

w moim przypadku i tak chyba lepsza fruktoza od cukru
cry_1.gif

spożywana w niewielkich ilościach pewnie mi nie zaszkodzi
icon_smile.gif


wracając do tematu - te muffinki robione z cukrem i masłem są równie pyszne
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
eeee. poczytalam, pogrzebalam i jak dla mnei jasne ejst, ze ona nie jest niezdrowa tylko po prostu tuczaca, jak to bywa ze skladnikami z jedzenia zazwyczaj (np sznurowadła nie są tuczące)...

dla rownowagi - grejpfruty dzialaja odwrotnie, a maja fruktoze

ciesze sie ze nie jestem dietetykiem!
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Ciągle dostaję masę sprzecznych informacji o tym co zdrowe a co nie. Zwariować można
dump.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

pszczolka

Member
Maj 27, 2007
41
0
0
o moje mufinny


75 g masła,
250 g maki,
25 g migdałów,
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
1 łyżeczka poszku do pieczenia,
75 g cukru,
100 ml soku wyciśniego z pomarańczy,
100 ml mleka,
jajko,


Utrzeć masło. Wymieszać mąkę z sodą, migdałami, proszkiem do piczenia i cukrem. Wymieszać sok pomarańczowy z mlekim i jajkami i następnie dodać masło. Teraz dodać sok z mleikem i utrzeć mikserem. Wyłożyć do foremek na muffiny. Ja nie miałąm więc zrobiłam to jako zwykłę babeczki.

Zapiec ok 20 min w temp. 200 C.

Muffinki doskonale smakują podane z dzemem, marmoladą lub polewa owocową.

Przepis pochodzi z książki Nigelli Lawson " nigella bites"
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Shinju @ 18 Jun 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=523995Zastanawia mnie jedno... Kupiłam sobie silikonową foremkę... jeszcze jej nie używałam... i sama nie wiem, jej to chyba nie trzeba smarować... czy trzeba???
Na instrukcji mojej foremki było napisane żeby posmarować ją tylko za pierwszym razem. Tak też zrobiłam, teraz nie smaruję i nic się nie przykleja
icon_smile.gif