Ciasto na pierogi*

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Ciasto na pierogi


214.jpg


60 dag mąki
troszkę więcej niż szklanka ciepłej wody
1 żółtko
szczypta soli
mniej niż 1/2 kostki masła

1. Przesiewamy mąkę na stolnicę, dodajemy żółtko i sól.
2. Wyrabiamy ciasto stopniowo dolewając wodę.
3. Kiedy składniki się połączą, czas na sekret mojego ciasta - dodajemy miękkie masło i podsypując mąką wyrabiamy do czasu, aż stanie się gładkie.
4. Dzielimy kulę na ćwiartki - trzy części zawijamy w folię i odkładamy na bok, a jedną wałkujemy na cienki placek. Wycinamy kwadraty, trójkąty lub koła, nakładamy farsz, zlepiamy i wrzucamy pierogi na osolony wrzątek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mazik

Member
Lut 16, 2005
92
0
0
Kochani to ciasto jest wspaniale, absolutnie genialne, od dzis polubilam lepienie pierogów. Dziękuję Aniu
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
dzisiaj robię z truskaweczkami :mrgreen:
 

Małgosia13

Member
Lis 29, 2006
1
0
0
Ciasto jest superr, polecam wszystkim , ja zawsze kupowałam pierogi , bo mimo wielu prób nie wychodziły mi . ten przepis jest rewelacyjny , podczas gotowania żaden pieróg się nie rozwalił .
Wielkie dzięki
anbetung.gif
 

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Pyszne ciasto. Robilam ruskie pierozki. Nigdy innego ciasta.
Aha zamiast masla dalam margaryne, a woda byla wrzaca.
anbetung.gif
Dziekuje za przepis.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Czy mozna z olejem.
Gdzie moge staram sie omijac margaryne, a masla nie mozemy.

Beznadziejna jestem. Nie wiem z jakiego przepisu robilam pierogi
dump.gif
 

rozinka

Member
Cze 20, 2009
18
0
0
a ja dziś zrobiłam pierogi "po grecku" czyli z serem feta i szpinakiem - doprawiłam czosnkiem i przyprawami i były rw=ewelacyjne. następnym razem pokroję do ich może jeszcze w kosteczkę oliwki i będą już na 100 % po grecku
icon_smile.gif



.............................
Samochodem po Europie
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,477
62
48
Ciasto na pierogi jest robione roznie, wg. upodoban, niektorzy dodaja tluszcz albo smietane. Jednak mozna robic ciasto zupelnie bez zadnego tluszczu i bez jajek. Ja robie od lat ciasto: maka, woda prawie wrzaca, troszke soli. Ciasto takie znakomicie sie udaje, jest juz jakby zaparzone, wiec szybko sie gotuje. Jest b. elastyczne, daje sie rozwalkowac na grubosc milimetra i nie peka. Pierogi robione z takim ciastem gotuje sie 3-4 min. na lekko wrzacej wodzie. Jesli sa dobrze sklejone, to ma sie 100% pierogow, nie pekna. Kto koniecznie chce ten zoltawy kolor ciasta, to kiedy ciasto troche ostygnie, mozna domieszac zoltko. Bialek nie nalezy dawac, bo bialka utwardzaja ciasto. Bialka dobre do recznie robionego makaronu raczej.
Przepis pochodzi z ksiazki: Kolduny, pyzy i inne przysmaki - autorstwa Biruty Markuzy Bienieckiej i jest to kuchnia regionalna. Od kiedy znalazlam ten przepis (wiele lat temu), to tylko tak robie. Ciasto jest cieniutkie, sprezyste, pierogi swietnie sie gotuja i mroza, sa pyszne. Moim zdaniem zadne tluszcze czy jajka do ciasta pierogowego nie sa potrzebne, ja robie bez tego od lat. Tak samo mozna robic pierogi z maki razowej. Przepis na ciasto z tego wydania brzmi: 2 szklanki maki, woda, sol, a nadzienia sa rozne. Tak samo mozna robic pierogi z owocami. To sie rozni od tradycyjnych przepisow, ale moim zdaniem jest najlepsze. Polecam.
 

DJK

Member
Wrz 10, 2009
2
0
0
Ja niestety mam zle wspomnienia jesli chodzi o ciasto z samej maki i wody, bo bardzo trudno jest je rozwalkowac i ma tendencje do sciagania sie z powrotem, wiec zawsze wychodzilo mi za grube. Z dodatkiem tluszczu ciasto jest delikatniejsze i bardziej elastyczne, ale tez latwiej sie rozkleja, takze zazwyczaj gotuje pierogi w sitku.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,477
62
48
DJK - przypuszczalnie dajesz za malo wody, ciasto ma byc miekkie i wlasnie odwrotnie, rozwalkowac mozna najcieniej, wcale sie nie sciaga. Ja tak robie od lat. Proporcje wody do maki trudno jest okreslic, to na wyczucie, ale ciasto musi byc naprawde miekkie, wtedy wychodzi swietnie. Moze z tluszczem jest dobre, ale nie probowalam, bo takie jak podalam udaje sie najlepiej.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Hanka145 @ 27 Aug 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=886607Ja robie od lat ciasto: maka, woda prawie wrzaca, troszke soli.
Faktycznie to dobre ciasto. Kiedyś moje ulubione, do czasu, aż poznałam to, które robię obecnie:
mąka, szczypta soli, gorące (lub ciepłe) mleko. Jest po prostu idealne. Daje się bardzo cienko wałkować (bez podsypywania), jest elastyczne i miekkie po ugotowaniu. Polecam do wypróbowania.

Natomiast ciasto z dodatkiem masła jakoś mi nie podpasowało. Spróbowałam kiedyś z ciekawości (nie pamiętam, z czyjego przepisu - chyba bajaderki?). W pierwszej chwili byłam zachwycona, bo było miękkie, plastyczne i elastyczne. Ale niestety, zupełnie nie sprężyste. W pierogach lubię dużo farszu obleczonego cieniutko wałkowanym ciastem i minimalny, wąski "zgrzew", a to ciasto rozciągało się niemal bez granic, doprowadzając mnie prawie do rozpaczy. Musiałam wałkować grubiej i luźniej nadziewać, więc pierogi nie miały ulubionego, pękatego kształtu.
Z podwiniętym ogonem wróciłam do starego przepisu....
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Joanna @ 10 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=899266Faktycznie to dobre ciasto. Kiedyś moje ulubione, do czasu, aż poznałam to, które robię obecnie:
mąka, szczypta soli, gorące (lub ciepłe) mleko. Jest po prostu idealne. Daje się bardzo cienko wałkować (bez podsypywania), jest elastyczne i miekkie po ugotowaniu. Polecam do wypróbowania.
Wyprobowalam juz wszystkie mozliwe przepisy na pierogowe ciasto i do kazdego mam jakies zastrzezenia. Moim idealem byloby ciasto bez tluszczu - a wiec nie tak bardzo kaloryczne no i takie, ktore by mialo idealna spojnosc, nie bylo ani za miekkie ani za twarde, nie rozrywalo sie po ugotowaniu a takze takie, ktore by sie dobrze lepilo. Joanno dzis lub najpozniej jutro wyprobuje Twoje ciasto i juz sie na nie ciesze, bo wiaze sobie z nim wielkie nadzieje.
wink.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Margarete @ 23 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1052009Wyprobowalam juz wszystkie mozliwe przepisy na pierogowe ciasto i do kazdego mam jakies zastrzezenia. Moim idealem byloby ciasto bez tluszczu - a wiec nie tak bardzo kaloryczne no i takie, ktore by mialo idealna spojnosc, nie bylo ani za miekkie ani za twarde, nie rozrywalo sie po ugotowaniu a takze takie, ktore by sie dobrze lepilo. Joanno dzis lub najpozniej jutro wyprobuje Twoje ciasto i juz sie na nie ciesze, bo wiaze sobie z nim wielkie nadzieje.
wink.gif
Zrobilam ciasto na pierogi Joanny dzis do pierozkow z gorgonzola. Sprezyste, nie zmieniajace ksztaltu pierogow, wspaniale sie lepi bez podsypywania maka i to mi sie bardzo podobalo! Walkowalam bardzo cieniutko. Bardzo dobre ciasto na male pierozki. Dziekuje Ci Joanno
anbetung.gif
bussi.gif


PS: acha, pierozkow juz nie ma.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: