Piernik świąteczny wspaniały

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Piernik wspanialy

Piernik jest pyszny, wilgotny i kleisty (lepki), nadaje sie do jedzenia juz po upieczeniu. Rownie dobrze moze lezakowac i jest jeszcze lepszy. Idealny na Swieta
icon_biggrin.gif


szklanka - ok. 200 ml

1/2 kostki masla
4 jajka
2 szklanki cukru
4 lyzki oleju
3 lyzki gęstej śmietany
50 dag miodu
5 i pol szklanki mąki
2 plaskie lyzki sody
1 szklanka mleka
przyprawa do piernika (u mnie jest to zawsze KOTANy, inne zawieraja make co oslabia ich smak) lub mieszanka wlasna
mnostwo bakalii, ja daje migdaly, domowa skorke, rodzynki, pare fig, orzechy wloskie, posiekane drobno morele


Maslo utrzec z cukrem dodajac po jajku, potem olej i smietane, wszystko utrzeć na jednolitą masę. Miód zagotować i wrzący wlać do masy i wymieszać. Dodać mąkę i dokładnie wymieszać.
Zagotować mleko i wrzące wlać do masy. Wsypać sodę i przyprawy.

Ja pieke w 3 mniejszych keksowkach lub dwoch wiekszych.
Wysmarowac maslem i oproszyc maka, jak silikonowe to wiadomo nic, ale u mnie jakos sie piernik przykleja do silikonowych.

Ciasto piec ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160-170° C. Sprawdzac patyczkiem czy suchy, ale nie za suchy. Moze byc taki lekko wilgotny i sprezysty, patyk jednak nie moze byc oblepiony.
Mozna polac rozpuszczona czekolada. Smacznego!



piernik051130b6lu.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Kusicielka...
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Gdybym upiekła go w środę, to będzie jeszcze jadalny w święta? Piec później nie mogę a tym bardziej wcześniej go zjeść.
Mam 2 keksówki o wymiarach wewnętrznych: 26x10x7 Jakie one są wg. Ciebie większe czy mniejsze? Boję się, aby mi piernik nie spierniczył z foremek :flip:
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Keksowki sa takie jak moje male. Ja te porcje pieke w 3 takich malych albo w 2 wiekszych. Mozesz spokojnie piec teraz. Ja mam jeden rzut upieczony ze 3 tygodnie temu i jeden upieczony pare dni temu. Oba wysmienite.
icon_biggrin.gif
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
To ja się skuszę na niego, lecę do kuchni.
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Ja przymierzam się na jutro - chyba spróbuję upiec z połowy porcji. :cook:
a i jeszcze jedno pytanko Twoja 1 szklanka = 200 ml?
Nie chcę skopać ciasta, bo lubię pochwały :mrgreen:, a na poprawki nie bedzie czasu!
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

zobaczcie jaki adekwatny napis na tym kubeczku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

jakbym upiekla takie śliczne ciasteczko, też bym sie napchała aż do momentu, gdy nie mogłabym wcisnąć ani kawałeczka więcej :twisted: :twisted: ;) ;) ;) ;)
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Przepraszam za pominiecie, sody powinno byc 2 plaskie lyzki. Juz poprawilam.
icon_biggrin.gif


A miod zawsze odmierzam na wadze, weic szklankowo nie wiem ile to bedzie, ale okolo 2 szklanek pewnie - jak pisze sini
icon_biggrin.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Piecze się bo w pośpiechu wysmarowałam dwie keksówki a powinnam jedną
icon_wink.gif
i szybko szukałam szybkiego piernika
fiesgrins.gif
Tylko że dopiero teraz doczytałam że twoja szklanka ma 200... a moja ma 250
gruebel_2.gif
mam nadzieje że coś z tego wyjdzie
fiesgrins.gif
bo nie zniosłabym porażki