Focaccia barese / wersja maszynowa /

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
FOCACCIA BARESE
z dodatkiem semoliny

Jest juz znana na tym forum, ale przepis wstawiam. Przypomnial mi o nim watek o przepisie, ktorego nie zdradzamy. Ten jest moj.

wersja klasyczna

Cucina_055.jpg

wersja z czarnymi oliwkami

Cucina_057.jpg

250 g semoliny / maki z twardej pszenicy /
250 g maki pszennej chlebowej / 650-750 /
15 g swiezych drozdzy / 1 torebka drozdzy granulowanych / - nawet 12,5 g wystarcza
200 ml cieplej wody
100 ml cieplego mleka
2 lyzki oliwy extravergine
1 lyzeczka cukru / lyzeczki wloskie maja pojemnosc 5 ml /
2 lyzeczki soli
- ciasto oczywiscie wykonane w maszynie do chleba, program Dough: mozna je wyjac z wiaderka juz wtedy, gdy maszyna przestanie wyrabiac / mniej wiecej po 30 minutach /
- po wyjeciu ciasta z wiaderka uderzyc je piescia / “odgazowac” /, a nastepnie wyrobic jeszcze przez minute / jesli trzeba, dodajac 1 lyzke maki
lub zwilzajac dlonie oliwa /
- blache posmarowac oliwa, wylozyc ciastem: najlepiej posmarowac dlonie oliwa i palcami wykonywac dolki w ciescie / poczatkowo bedzie sie sciagac, trzeba odczekac i kontynuowac /
- wstawic blache na 10 minut do piekarnika / uprzednio nagrzanego do 50°C i wylaczonego /
- po 10 minutach w ciasto wcisnac polowki pomidorkow koktajlowych
- calosc leciutko posolic, obsypac oregano i polac oliwa / okreznym ruchem, niekoniecznie dokladnie /
- zostawic do wyrosniecia jeszcze przez 10 minut / w piekarniku /
- wyjac blache i rozgrzac piekarnik do 200°C
- piec przez 20 minut
- wyjac i zostawic do wystygniecia na tzw. kratce do ciast

Rezultat przeszedl moje oczekiwania: lepsza niz ta, ktora zwykle kupowalam / z Altamury, a tam robia najlepsza /.

Z podanej ilosci wychodza 2 focacce. Ostatnio robie ciasto z 600 g maki: czesc pieke, a czesc zamrazam. Mozna tez zamrozic focacce upieczona.

Zwykle robie ja z pomidorkami, ale mozna tez upiec posypana ziolami / np. oregano, rozmarynem, szalwia. W takiej wersji kilka razy wyszla mi w formie greckiej pity: z ogromna kieszenia. Niestety nie bylam przygotowana na taka niespodzianke i nie mialam odpowiedniego nadzienia.
 

Załączniki

  • Cucina_055.jpg
    Cucina_055.jpg
    45.9 KB · Wyświetleń: 8
  • Cucina_057.jpg
    Cucina_057.jpg
    48.5 KB · Wyświetleń: 9

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A czy zielone oliwki sie nadaja do pieczenia? Wybaczcie moze głupie pytanie
icon_confused.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Sie nadaja.... A dlaczego nie?
A pizza? Czesto przeciez jest z zielonymi.

Linn:
anbetung.gif
twoj przepis odkrylam jakis czas temu dzieki Malgosimi i wykorzystuje do pizzy (najlepsze ciasto na swiecie). mniam mniam......
Jedyna modyfikacja jest to ze ciasto sobie wyrasta w lodowce.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
ja tez znam i jadlam. Liska mi kiedys podala przepis (z dopiskiem od Linn
icon_wink.gif
), robilam wiele razy, jest pyszna, polecam!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Też mogę potwierdzić że ten przepis jest rewelacyjny
daumen.gif
Robię ją dosyć często, nawet wczoraj na obiad ją robiłam
icon_mrgreen.gif
 

Martusia

Member
Cze 22, 2006
942
0
0
też ją lubię bardzo. Robię na wszystkie imprezy. Kroje na paski i podaję z dipami.
mniam.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Moze rosnac w lodowce. Najwazniejsze, aby "harmonogram" rosniecia zgadzal sie z naszym.
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Wprawdzie przysnelam i rosla normalnie w maszynie, ale i tak byla przepyszna. Zrobilam z ziolami i czerwona cebula. Linn
cvety.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ja zawsze pierwsze wyrastanie robie w maszynie i zupełnie jej to nie szkodzi. Najczęściej piekę z samym oregano i bardzo grubą solą, która tak przyjemnie chrzęści w zębach. Raz upiekłam z solą w płatkach (Maldon) i to zupełnie nie było to.
2 dni temu zapytałam Wilka, co mu upiec na wyjazd i myślałam, że zażyczy sobie jakieś ciasto, a on poprosił o tę focaccie
fiesgrins.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ja najczesciej robie z pomidorkami koktajlowymi: tymi slodziutkimi. Jak ich nie mam, to ziola tez sa dobre. Jestem dosc roztrzepana i wyszly mi z tego przepisu rozne wersje: w zaleznosci od czasu rosniecia, nagrzanai piekarnika, rozciagniecia ciasta. Kilka razy nawet pita z duza kieszenia / wyjatkowo dobrze nagrzany piekarnik i same ziola /.
 

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ja jestem ślepa jak kret i nie widzę jej grubości.
Moja (używałam i włoskiej i ze sklepu arabskiego, bez różnicy) jest czymś pomiędzy bardzo drobną manna a krupczatką.
Zrób z tej, na pewno się uda.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0