Mój pierwszy chleb

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
To był mój pierwszy w życiu chleb upieczony przeze mnie. Zakwas i instruktaż dostałam od mojej kuzynki. Przyznam, że ze strachem zabrałam się do pieczenia. Mój chleb był bogato "instrumentowany" ziarnami. Na drugi raz włożę ich trochę mniej. Zdjęcie tylko całego bochenka, bo nie mam aparatu, a ktoś, kto się akurat trafił z aparatem, nie mógł czekać, aż chleb wystygnie.

Chlebek_Olgi.jpg

Składniki
50 dkg mąki pszennej
25 dkg mąki żytniej razowej
po pół szklanki: płatków owsianych, otrębów, ziaren słonecznika, siemienia, sezamu
2,5 łyżeczki soli
0,75 l ciepłej wody
zaczyn

Mąkę i wszystkie suche dodatki wymieszałam, dodałam rozcieńczony zaczyn, wyrobiłam ciasto. Foremkę o rozmiarach 32 x 14 cm wyłożyłam alufolią oraz papierem do pieczenia. Ciasto przełożyłam do formy, przykryłam i odstawiłam na 9 godzin Przed włożeniem do piekarnika posmarowałam rozbełtanym jajkiem i posypałam siemieniem oraz sezamem. Piekłam około godziny w temperaturze 210 st. Zostawiłam w piekarniku jeszcze na 5 - 10 minut. Cały chleb to dla mnie za dużo, a nie mam zamrażarki, więc więcej rozdałam niz zjadłam sama. Trzeba przyznać, że był dobry ten mój pierwszy chleb.
 

Załączniki

  • Chlebek_Olgi.jpg
    Chlebek_Olgi.jpg
    311.3 KB · Wyświetleń: 7

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Seniorko piękny chlebek, ale chyba działy Ci się pomyliły
icon_wink.gif


W tym dziale nie podajemy przepisów, ten chlebek powinien znaleźć się w tym dziale:
https://www.cincin.cc/index.php?showforum=55

Gratuluję wypieku
daumen.gif


EDIT: Widzę, że pisałyśmy w tym samym czasie, poproś moderatorkę o pomoc
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przykro mi, ale nie potrafię odpowiedzieć na te pytania. Zaczyn dostałam, jak pisałam , od mojej kuzynki i nie przyszło mi do głowy przepytać ją dokładnie o skład, a samego zaczynu były 3 stołowe łyżki i też tego nie zważyłam. Jestem absolutną nowicjuszką, był to mój pierwszy chleb, dlatego tyle błędów. Jeśli dowiem się czegoś na temat składu zaczynu itp. zaraz dam znać. Na razie wypada mi przeprosić za zamieszanie, jakie niechcący zrobiłam, chwaląc się moim osiągnięciem.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,057
415
83
nie zrobilas zadnego zamieszania, mocno sie zastanawiam nad tym chlebem, a wlasciwie nad zakwasem, ktory dostalas
gruebel_2.gif


chcesz powiedziec, ze dalas tylko 3 lyzki zaczynu, a raczej pewnie dosc gestego zakwasu i te skladniki ktore podalas i to na 9 godzin? zupelnie bez drozdzy ? bez robienia wczesniejszego zaczynu? to znaczy rozpuszczajac gesty zakwas w wodzie zrobilas w pewnym sensie zaczyn, hmm.. moze to byl zakwas na bazie drozdzy?
czy chleb duzo wyrosl przez te 9 godzin ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie, ten chleb niewiele urósł przez 9 godzin. Przeczytałam link o chlebie Margot, jest prawie identyczny z tym co ja robiłam. Jeśli zdobędę się jeszcze kiedyś na odwagę i upiekę drugi chleb, zrobię wszystko od początku sama i będę znała odpowiedzi na wszystkie pytania, łącznie z tym podarowanym mi zakwasem.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bardzo jestem zadowolona z tego chleba! Dzięki za przepis.
Zrobiłam z połowy podanej przez Ciebie porcji a i tak mam dwie keksówki-jak dla mnie stanowczo za dużo, ale z rozmysłem piekłam z połowy, bo wyjeżdżam i ze sobą zabieram w gości
icon_biggrin.gif
( nast. razem tylko dla siebie będę robić z 1/4 porcji)

Z moich zmian, to:
wzięłam 3 pełne łyżki zakwasu, dodałam część potrzebnej do chleba wody, rozmieszałam z częścią mąki ( pszenno-żytniej, bo już w misce miałam odmierzoną potrzebną ilość, razem zmieszane), zostawiłam przykryte folią na jakieś 2-3 godziny, bo musiałam wyjść z domu.Pięknie wyrosło to nie całkiem zakwaszone ciasto i takiego właśnie użyłam.
Chleb wyrabiałam w maszynie dodając wszystkie podane w przepisie składniki ( wcześniej sezam, dynię i słonecznik uprażyłam na patelni), wydawała mi się bardzo rzadkie, więc dodatkowo już sama od siebie dodałam amarantusa (chyba preparowanego, bo w formie takich maleńkich granulek, lekkich jak puch).
Chleb zostawiłam na noc do rośnięcia-po 5 godzinach ( wstawałam w środku nocy sprawdzać
dump.gif
) wypełnił już foremki aż po brzeg, rósł pięknie. W piekarniku już niestety nie urósł w ogóle.

tak było godzinę po napełnieniu foremek :
chleb_016.jpg

tak po wstawieniu do pieca:
chleb_018.jpg

upieczone:
chleb_021.jpg

w przekroju:
chleb_024.jpg
 

Załączniki

  • chleb_016.jpg
    chleb_016.jpg
    109.3 KB · Wyświetleń: 2
  • chleb_018.jpg
    chleb_018.jpg
    82.3 KB · Wyświetleń: 2
  • chleb_021.jpg
    chleb_021.jpg
    121.6 KB · Wyświetleń: 2
  • chleb_024.jpg
    chleb_024.jpg
    123.8 KB · Wyświetleń: 2

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A jaki dobry
icon_biggrin.gif
właśnie zobaczyłam, że nie dodałam siemienia... Chyba zaraz sobie drugi nastawię, bo tamte dwa zostały u mamy i bratowej.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Beatko, jestem szczęśliwa, że upiekłaś ten chleb. Mnie on bardzo smakuje, ale w pieczeniu chlebów to jestem "noga stołowa". Udał mi się z podarowanego zakwasu i teraz od czasu do czasu powtarzam ten proceder, ale żeby wejść w tajniki pieczenia od podstaw, to już chyba prędzej upiekłabym całe prosię. Pozdrowienia i smacznego.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ale jestem głupia!!!
dump.gif
dump.gif
dump.gif
cluebat.gif
cluebat.gif
cluebat.gif

Muszę tu przyznać to otwarcie, żeby potencjalnych piekarzy tego chleba w błąd nie wprowadzać!
Otóż, nie zrobiłam z połowy Twojej seniorko porcji, jak wcześniej pisałam, ale z CAŁEJ, pomyłka moja wynika z tego, ze wydrukowałam sobie ten przepis z linku podanego przez Margot, a tamtego pół porcji to Twojego cała porcja.
Jeszcze raz, żeby było jasne:
chleb na powyższych zdjęciach jest zrobiony z całej porcji podanej przez seniorkę-wyszły dwie keksówki.
Dziś robię z połowy porcji podanej w pierwszym poście ( tj. z 1/4 porcji przepisu podanego w linku Margot)
 

ewunia123

Member
Lip 13, 2008
483
0
16
Trochę już późno ale sama się za niego wzięłam,będzie bez ziaren słonecznika i bez siemienia bo w domu nie mam, no ale
cóż zachciało mi się go upiec.
icon_biggrin.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja wczoraj drugi piekłam , tym razem rzeczywiście z połowy porcji i już pamiętałam o siemieniu. Ale lepiej mi smakował bez siemienia.
trochę widać ten wczorajszy, zdjęcie z kolacji
icon_biggrin.gif

kolacja_003.jpg
 

Załączniki

  • kolacja_003.jpg
    kolacja_003.jpg
    104.8 KB · Wyświetleń: 1

smoczek

Member
Mar 18, 2008
3
0
0
jako początkująca piekarenka nie udzielam sie na forum, chociaz chetnie korzystam z waszych przepisów i wiedzy, muszę przyznac iż jest to bardzo pyszny, wilgotny i długo utrzymujący świezośc chleb. Poza tym jest bardzo łatwy w wykonaniu- polecam zaczynającym przygodę z chlebem na zakwasie.
Zrobiłam podobnie jak BeataSz i dodałam ociupinke drożdzy instant -wiec nie rósl tak długo. No i dodałam kminku, który uwielbiam
dzięki za pyszny wieloziarnisty chlebek Seniorko
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ciesze się, że smakował Ci mój pierwszy chleb. Piekę go nadal, zostawiając sobie zakwas, ale nie jestem wytrawną znawczynią tematu. Dlatego czuję się zażenowana
icon_redface.gif
komplementami. Chociaż przyznać muszę, że chleb dobry. Smacznego.
lecker.gif
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Robiłam ostatnio drugi raz... ale niestety bez zachwytu. Za pierwszym razem wyszedł odrobinę zakalcowaty, ale smaczny, więc dałam mu drugą szansę. Nietsety również i za drugim nie był perfekcyjny - wyrósł niby bardzo ładnie, ale między skórką a miąższem na górze jest dziura... struktura też jakby troszkę z zakalcem...
No trudno, ja zostanę przy ulubionym razowcu Tatter ;)
Wydaje mi się, że moje problemy biora się stąd, ze wyrasta tak dziwnie: tylko z kilku łyżek zakwasu i jednorazowo... to kuszące, bo szybkie, ale jednak zakwas wymaga więcej nabożeństwa
icon_razz.gif


Co nie zmienia faktu, że smak ma super, więc może po prostu zmienię sposób wyrastania na klasyczny, z ciastem zakwaszonym, a składniki zostawię
icon_smile.gif