Frużelina Jacobiny

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
ja tylko posta wklejam, w zyciu fruzeliny nie robiłam

Frużelinę robi się tak:

1. Wiśnie (wydrylowane lub nie) wrzucasz do sokownika obficie posypujesz cukrem i robisz słodki sok.

2. Drugą partię wiśni drylujesz

3. Wlewasz sok wiśniowy do garnka i podgrzewasz, jeśli zdążył ci wystygnąć. Wrzucasz do niego dużo wydrylowanych wiśni.

4. Bieżesz opakowanie żelfiksu dr Oetkera (taka torebka jak do budyniu) i czytasz na opakowaniu jak toto uzyć. Wsypujesz do garnka z sokiem i owocami mniej więcej połowę mniej żelfiksu niż pisza na opakowaniu. Czyli np jak pisza że całe opakowanie np na litr soku to dajesz tylko pół lub 3/4 opakowania. Po pierwsyzm razie sama sie zorientujesz czy wolisz bardziej ścisłą czy luźniejsza frużelinę. Jedno jest pewne - nie powinna mieć konsystencji mocno ściętej galaretki tylko takiego właśnie żelu. Przed podaniem i tak warto ją schłodzic w lodówce więc przy okazji nabierze jeszcze ściślejszej konsystencji.

5.Dalej postępujesz jak na opakowaniu czyli o ile dobrze pamiętam to chwilkę to trzeba pogotować i fru do słoików. Wiśni nie wolno rozgotować ! Maja byc takie żywe.

Efekt jest powalający . Słodka frużelina z kwaskowatymi całym wiśniami. Rewelacyjna do gofrów. Niestety raczej nie nadaje się do wypieków (ta kupna podobno tak) ale za to w wisienkach jest cała masa witamin.

Ostrzegam! Idzie w biodra. Szczególnie w towarzystwie gofrów i bitej śmietany
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Marghe,
Dzięki Ci dobra kobieto
icon_smile.gif


Kawa
icon_smile.gif

Do zrobienia frużeliny nadają się każde owoce, które są w stanie puścić sok. Bo frużelina to w zasadzie nic innego jak prawie surowe owoce zatopione w żelu zrobionym z soku tychże owoców.
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
Czy można to przechowywać? Bardzo mnie zainteresował ten przepis, a dodam, że jestem wręcz maniaczką wszelakiego przetwarzania. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Można i z truskawek i z czereśni. Chociaż ja najbardziej lubi·ę z wiśni, bouwiebiam zestawienie kwaskowatych wiśni zatopionych w słodkim żelu.
A przechowuje się normalnie tak jak dżemy. Ostatni słoiczek frużeliny z zeszłego roku zużyłam jakiś miesiąc temu. Nawet nie stały w piwnicy tylko normalnie w kuchni na półce. W tym roku zrobię zdecydowanie więcej bo po pierwsze są przepyszne a po drugie świetnie nadają się na upominek dla kogoś, komu się chce sprawić przyjemność. To taka słodka odmiana po dżemach i powidłach ;)
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Hmmm, to chyba sobie na próbę zrobię i jak znam życie, całą tą próbę wtrząchnę na poczekaniu.
Kiedyś jadłam coś takiego pod nazwą deser duński: taka frużelina z różnych owoców, do tego pyszny sos waniliowy i gałka lodów. Mniam!
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Kawa,
Zostaw sobie przynajmniej 1 słoiczek. Włóż go do lodówki. Potem upiecz chrupiące gofry Bajaderki. Nałóż na nie kleksa lekkiej jak mgiełka bitej śmietany. A na to połóż dopiero zimn frużelinę wiśniową.

Obiecuję, że wymiękniesz :mrgreen:
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Zrobiłam frużelinę z truskawek. Z 4 kg owoców wychodzi siedem słoiczków po dżemach. Użyłam żelfiksu 3:1, cukru do smaku.
Z truskawek użytych do uzyskania soku wyszedł dobry kompot.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
A jak zrobić ten sok do frużeliny gdy się nie ma sokownika? Wystarczy podgotować owoce, by sok puściły i odlać?
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Zasypałam truskawki cukrem, po jakimś czasie podgrzałam. Truskawki puściły sok, odcedziłam na durszlaku owoce od soku , dalej jak w przepisie.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
to i ja dzisiaj zrobie podejscie nr 2 :lol:
tym razem z czeresniami
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Ja robię wiśniową. Wiśni mam cały wielki sad więc będę miała co przerabiać. A potem do goferków będzie jak znalazł :lol: :lol: :lol:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Zrobiłam truskawkową dziś: 5 słoiczków po pół litra - zapowiada się HIT :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana:
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
z wiśni frużelinę będę robić we wtorek - dziś robiłam za to z czereśni, wyszła boska :lol: :lol: :lol: :lol: a dałam na 2 kg czereśni (1 kg na sok 1 kg na wsypanie do soku) tak ok. 1/2 szklanki cukru więc myślę, że na wiśnie trzeba będzie więcej bo one kwaskowate są :lol: