3-BIT (nowa wersja)

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
Przepis jest na duża blachę prostokątną
  • 8-10 paczek herbatników
  • 1 mleko w puszce, skondensowane słodzone (gotować 3 godziny na wolnym ogniu, najlepiej dzień wcześniej, całkowićie przykryte wodą, po ostygnięciu wstawić do lodówki, żeby stężało)
  • 2 szklanki mleka 2%
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru (ugotować budyń na mleku, i utrzeć z 1 kostką masła)
  • 2 śnieżki
  • 2 śmietanfix'y
  • 1 duża śmietana zwykła 18% (0,5l.) (śmietanę ubić ze śnieżką i dodać śmietanfix'y
Układać na blasze:
  1. herbatniki + mleko skondensowane
  2. herbatniki + bydyń z masłem
  3. herbatniki + bita śmietana
Na wierzch potarkować czekoladę
_______________________________________________________________________

Znam też inną wersję tego ciasta wymagającą pieczenia jak nie znałam wersji bez pieczenia wydawała mi się już szczytem mozliwosci kulinarnych

(wydaje mi się, że spotkałam się z nią tutaj)
  • 6 jaj
  • 1 szkl. mąki
  • 1 szkl. cukru
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżka wody
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Ciasto piec na blaszce ok. 20-30 minut. Przekroić na pół.

Mleko skondensowane słodzone (nie otwarte) gotować (dzień wcześniej) przez 2,5-3 godzin, schłodzić, utrzeć z kostką masła (najlepiej śmietankowego).

6 paczek herbatników szkolnych moczyć w mleku i układać na krem.

Kolejność:
  • polewa (góra)
  • herbatniki
  • krem
  • biszkopt
  • krem
  • herbatniki
  • krem
  • herbatniki
  • krem
  • biszkopt (dół)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
podobne ciasto chyba już jest
gruebel_2.gif
ciasto toffi bez pieczenia
icon_wink.gif
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
aż sprawdzę bo specjalnie szukałam
u mnie chodzi pod nazwą 3-bit
jeszcze gdzies trzecia wersja jest ale mi sie zaplątała
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Jaka blaszka? Podaj wymiary bo duża blaszka dla mnie to taka ok 40 cm
icon_wink.gif

To chyba dość cienkie wychodzi?
gruebel_2.gif
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
Widziałam
zupełnie inne bo z krakersami
bo i ciasto inaczej sie nazywa
moj jest
3-bit bo z herbatnikami
icon_smile.gif

Polecam rewelacja.
Ale dzieki za info to sobie zrobie dla odmiany toffi
icon_smile.gif


CYTATJaka blaszka? Podaj wymiary bo duża blaszka dla mnie to taka ok 40 cm
To chyba dość cienkie wychodzi?
Hmm
nie mam pod ręką centymetra ale wydaje mi sie ze moja ma ok 30-35 na 20
Mam małą to jest o polowe mniejsza
Dlatego napisałam ze herbatników 8-10 paczek pakujesz ile wlezie na blache bo mleko i tak zostaje zawsze jak masz 40cm to tez ok. Moja mama chyba w takiej robi
 

zielonka33

Member
Lut 25, 2007
20
0
0
Też robię to ciasto tylko na pierwszą warstwę herbatników wykładam budyń herbatniki karmel herbatniki kremówka. Spotkałam ostatnio gotowy karmel w puszce, nie wiem czy jest dobry bo jeszcze go nie wypróbowałam. Może ktoś już go wypróbował/
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Była dyskusja na temat tego karmelu w jakimś wątku już. W skrócie: opłaca się go kupić, bo nie musisz gotować już 3 godziny. Karmel wystarczy podrzać w mikrofali przez kilka sekund, zeby był miękki. Odkąd się pojawił już gotowy używam tylko takiego i mam pewność, że ma odpowiednią konsystencję. Ostatnio kupiłam nawet o smaku krówki
icon_lol.gif

Po lekkim podgrzaniu nakladam do szprycy i mogę się bawić
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif

Tak więc polecam
daumen.gif
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
CYTATSpotkałam ostatnio gotowy karmel w puszce, nie wiem czy jest dobry bo jeszcze go nie wypróbowałam. Może ktoś już go wypróbował/
Z karmelem spotkałam się w Anglii po raz pierwszy
Tylko puszki są mniejsze niz normalnie więc jak robie z połowy porcji 3-BITa to kupuję jedną puszkę karmelu, jak całą porcję to dwie. Sprawdza się w 100%. Polecam. Po prostu połowa roboty mniej, nie musisz gotować.
Ja nie podgrzewam bo do 3-BITa raczej trzeba schłodzić.
CYTATTeż robię to ciasto tylko na pierwszą warstwę herbatników wykładam budyń herbatniki karmel herbatniki kremówka
Tez miałam tą wersję ale ja wole zmienic kolejnośc bo karmel bardzo zle sie nakłada jako drugą warstwę, więc zamieniłam.... tylko zapomniałam juz o tym, bo wiele razy robiłam zmodyfikowaną wersję
smacznego.gif
Jak by nie robić tego ciasta i tak jest dobre
icon_smile.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Tak schłodzić napewno, ale karmel gotowy jest tak gęsty, że są trudności z rozsmarowaniem go, a jak ktoś nanosi go szprycą tak, jak ja to już całkiem
icon_rolleyes.gif
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
Ja bez szprycy i "rozbełtuję" najpierw wtedy pod wpływem "bełtania" karmel robi się taki akuratny ;)
No i napisałam ze karmel kładę najpierw wtedy jest go dobrze rozsmarowywać ;)
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
CYTATZaintrygowałyście mnie tym gotowym karmelem, ide szukać wątku
jak mieszkasz w Polsce to ja sie spotkalam na bazarkach ludzie sprzedają sprowadzana z zagranicy. Nie wiem czy w sklepach jest bo nigdy takich gotowych nie widzialam. Tu zaczełam kupować i nigdy tu nie gotowalam mleka.
icon_smile.gif

pozdrawiam
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
No znalazłam wątek, w którym dziewczyny pisały o polskim gotowym ugotowanym mleku skondensowanym słodzonym - czyli jak domowej produkcji, ale bez trzygodzinnego gotowania
icon_smile.gif

W sklepie w oczy mi nie wpadło, ale też specjalnie nie szukałam, teraz się rozejrze
icon_smile.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Tobatko - karmel jest w każdym sklepie spożywczym, nawet na wsi u mojej mamy
fiesgrins.gif
W Kauflandzie są nawet dwa rodzaje
icon_mrgreen.gif
zwykły i o smaku krowki
mniam.gif
 

Martinka

Member
Mar 6, 2007
25
0
0
Zgadzam się. W Kauflandzie jest na pewno i stoi obok zwykłego mleka w puszce. Kosztuje 4 zł z groszami, ale puszka chyba trochę mniejsza
icon_sad.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Puszka mniejsza, ale tylko pare gramów. Dolicz sobie 3 godziny gotowania i wyjdzie Ci nawet taniej, gdyby nie puszka nawet byś nie wiedziała że mniej
icon_mrgreen.gif

W wątku o tym karmelu nawet napisane ile mają te puszki
gruebel_2.gif
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Spoko, pewnie są... Ale nigdy nie szukałam, toteż nigdy mi w ślepka nie wpadło.. Teraz się będe dokładniej po półkach rozglądać..
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A ja tu u mnie nigdzie nie widziałam gotowca
icon_sad.gif
a szkoda. Nigdy nie robiłam sama karmelu - trochę mnie przeraża gotowanie tej puszki... wiem że cała ma być pod wodą. Ale jakoś się nie złozyło jak do tej pory.
Na forum gazeta widziałam zdjęcie kuchni po wybuchu puszki o której ktoś zapomniał
icon_eek.gif

Zacznę szukać lepiej gotowca
icon_lol.gif
 

Misha

Member
Lut 26, 2007
348
0
0
CYTATNa forum gazeta widziałam zdjęcie kuchni po wybuchu puszki o której ktoś zapomniał
Zacznę szukać lepiej gotowca
Nie taki 'diabeł straszny', no ale lepiej nie zapominac
Ja gotuje, tzn gotowalam w Polsce dwie lub trzy na raz w duzym garnku, potem nieotwarta moze stac i poczekac do nastepnych ciast
Ale jak mialam jedną to nie gotowalam w duzym garnku tylko w mniejszym "na leżąco" no i na baardzoo wolnym ogniu. Nie wyparowuje tak szybko i nie trzeba podlewac tylko co jakis czas zaglądać. Ale w żadnym, ale to żadnym przypadku nie zapominać
icon_smile.gif
hehe