Chleb bezglutenowy qd na zakwasie,

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Składniki

Polenta
25 g drobnej kaszki kukurydzianej
150 g wody
25 g masła lub oliwy

Ciasto
150 g zakwasu na ziemniaku i mące ryżowej
2 łyżeczki miodu
150 g mąki gryczanej
pół łyżeczki soli ( 2-3 g)
50 g wody w temperaturze ok. 36 stopni C
Z podanych proporcji wychodzi bochenek o wadze 430 g.

bezgluten_qd_cc.jpg

Wykonanie:
1.Do miski wlać miód i zakwas, wymieszać, odstawić.
2.Do garnka wlać wodę, postawić na ogniu, dodać sól i mieszając wsypać kaszę; gotować aż kasza będzie gęsta - mieszać cały czas! ( to trwa 3-5 min); zdjąć kaszę z ognia, dodać masło i dalej mieszać.
3.Kiedy kasza przestygnie tak, ze włożony palec nie parzy – wsypać mąkę i dalej mieszać, mąka powinna połączyć się z kaszą i zebrać w kluski.
4.Dobrze ciepłą mieszaninę przełożyć do miski z zakwasem, dolać 50 g wody i wymieszać na niezbyt gęste ciasto.
5.Miskę przykryć i odstawić na 2 godziny w ciepłe miejsce.
6. Po 2 godzinach sprawdzić, zdejmując łyżką wierzchnią warstwę – powinno być widać dziurki powietrza.
7.Przelożyć ciasto do wysmarowanej i wysypanej foremki ( ja użyłam mąki ryżowej grubej, równie dobrze można użyć drobnej kaszy kukurydzianej) .
8.Odstawić na kolejne 2 godziny do wyrastania w ciepłym miejscu i pod przykryciem; powinno być wyraźnie widać przyrost, choć nie jest on wielki.
9. Rozgrzać piekarnik do 230 stopni C i piec 40 minut.
10. Kroić po 24 godzinach.

bezglutenowy_qd_cc.jpg

Inspirację czerpałam z bezglutenowych chlebów mirabbelki i chorwackiego chleba z polentą.
 

Załączniki

  • bezgluten_qd_cc.jpg
    bezgluten_qd_cc.jpg
    44.1 KB · Wyświetleń: 6
  • bezglutenowy_qd_cc.jpg
    bezglutenowy_qd_cc.jpg
    37 KB · Wyświetleń: 6

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
no to biorę się do roboty
handclasp.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Margot @ 6 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1417954to jeden z najpiękniejszych bezglutenowych , jakie widziałam
A w czym on jest pieczony ,ze ma taki świetny przekrój koła?
Dziękuję, Margot
icon_smile.gif


W blaszanym garnuszku ( prod. chińskiej, o pojemności ca 600 ml) go piekłam. Mało ciasta bylo, a chciałam, żeby 'kromka' była sensownej wielkości. Więc zamiast rozsmarowywać na dnie małej foremki prostokątnej ( najmniejsza moja wypuszcza kilogramowy chleb) puściłam go 'w górę' w kubku. Specjalnie sfotografowałam przed krojeniem, żeby było widać calość.

Na razie testuję jego wytrzymałość na przechowywanie w normalnych warunkach, czyli w szmatce ( ja wszystkie chleby tak przechowuję), folii i w chlebaku.
Piekłam we czwartek, dziś jest bez zmian w strukturze, smaku i wilgotności.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83
qd @ 6 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1417965W blaszanym garnuszku ( prod. chińskiej, o pojemności ca 600 ml) go piekłam. Mało ciasta bylo, a chciałam, żeby 'kromka' była sensownej wielkości. Więc zamiast rozsmarowywać na dnie małej foremki prostokątnej ( najmniejsza moja wypuszcza kilogramowy chleb) puściłam go 'w górę' w kubku. Specjalnie sfotografowałam przed krojeniem, żeby było widać calość.
I tym sposobem wygląda naprawdę genialnie ,aż mnie kusi ,żeby spróbować
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Gucio @ 7 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1418371qd, wspaniały kształt i wnętrze
anbetung.gif
. A ten kubek nie miał problemów w piekarniku (jutro idę do "Chinki")?
Za uznanie dziękuję
icon_smile.gif


Jakich problemów? Zwykły blaszany kubek, z cienkiej blachy, nawet nie emaliowany. Wysmarowałam i wysypałam jak każdą foremkę.

Mam trzy takie kubki, od jakiegoś czasu. Bywa, że coś w nich podgrzewam na gazie - tu trzeba uważać bo lubi jedzenie przywrzeć. Poza tym - żadnych problemów.