chleb wiejski mieszany z dodatkiem orkiszu

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,062
419
83
Chleb wiejski mieszany z dodatkiem orkiszu

Zrodlo: Petra Holzapfel




Ilosc: 1 duzy chleb

600g maki zytniej typ 1150
100g maki pszennej typ 1050
300g maki orkiszowej
500g ciasta zakwaszonego z maki zytniej
625ml wody
25g soli (1,5 lyzki)

glazura
2 lyzki maki ziemniaczanej
3-4 lyzki wody


Maki zmieszac razem, dodac zakwas, wode i calosc wyrabiac 3 minute (mikser: poziom 1). Dodac sol i dalej wyrabiac 3 minuty (mikser; poziom 2). Wyjac ciasto na blat wysypany maka i wyrobic.


Duza miske posmarowac olejem, wlozyc ciasto, obrocic żeby pokrylo się warstwa oleju. Miske przykryc folia i odstawic na 2,5 – 3 godziny do podwojenia objetosci.

Po tym czasie wyjac ciasto z miski na blat, wyrobic chwile i w jednym kawalku odstawic na 5-10 minut, aby odpoczelo. Nastepnie uformowac okragly bochenek.


Duzy okragly koszyk wysypac dobrze maka, wlozyc bochenek laczeniem do spodu. Calosc przykryc duza torba plastikowa i odstawic na 1 godzine.

Piekarnik z kamieniem na drugim poziomie od dolu rozgrzac do 230 st C.

Bochenek wyjac ostroznie na lopate, kilkakrotnie naciac, posmarowac woda i wsunac do piekarnika. Szklanke goracej wody wylac do formy wlozonej na dno piekarnika. Piec 70-80 minut, w miedzyczasie po 15 minutach otworzyc na chwilke piekarnik, żeby usunac pare.

Chleb po wyjeciu z pieca posmarowac mieszanina maki kartoflanej i wody.
---------------------


Uwagi Petry: piekny wiejski chleb z ciemna, chrupiaca skorka i delikatnym miazszem. Skorka peka przy pieczeniu w sposób niekontrolowany na calej powierzchni, co nadaje mu rustykalny wyglad.

Jako ciasta zakwaszonego do tego chleba uzylam mojego normalnego aktywnego zaczatka z maki zytniej, dokarmionego w przeddzien wypieku wieczorem maka zytnia 1150 i woda w stosunku 2:1.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,062
419
83
anbetung.gif
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Pomocy !!!
Porwałam sie na ten chlebek, ale coś mi nie wychodzi, ciasto jest rzadkie i strasznie klejące, nie moge go odkleić ani od rąk , ani od stolnicy
cry_1.gif

Czy to tak ma być? Pomóżcie , bo szkoda mi tyle mąki zmarnować .
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
masz pw
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Uffff...jakims cudem sie upiekł , właściwie nie cudem , a dzięki pomocy Tatter. Straszne brzydactwo mi wyszło
icon_sad.gif
Chlebek ładnie wyrósł , jednak przy przekładaniu z koszyka opadł , więc nie wygląda imponująco
icon_sad.gif
Na dodatek za mocno spiekłam skórkę i jest trochę gorzka w smaku. Poza tym chleb jest bardzo smaczny .
Proszę sie nie śmiać , że taki obmączony, bałam sie , że sie przyklei do koszyka , więc jak sypnęłam...
13f6f55c98874d4f.gif


0d56287cef5a013b.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Gratuluje...uratowalas go! Wyglada bardzo rustykalnie, wazne, ze w smaku dobry....
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Ten chlebek jest idealny, piekę go co 2 dzień od prawie 2 miesięcy. Mniam
lecker.gif
Tego smaku szukałam. Polecam gorąco bo wg mnie jest prosty choć trzeba swoje odczekać.
Pozdrawiam
 

rogalik

Member
Lis 25, 2007
264
0
0
W przepisie podany jest taki typ mąki, którego ja nigdzie nie uświadczam.
Piekę z tych, które są u mnie dostępne: żytnia 720, żytnia razowa 2000, pszenna pełnoziarnista 1850, pszenna 650 no i orkiszowa
Czy z tego typu mąk wyjdzie mi taki piękny chlebek?
Czy jest jakieś specjalne źródło mąk, jak w przepisie?
Pozdrawiam
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
pierwszy dziś upieczony ,ale nie ostatni
rofl.gif



środek jutro ,bo ten ogromny chleb jest gorący jeszcze
patrze na ten Petry i ja chyba za bardzo go ta polewa polałam ,mój biały jest wręcz
zahnlos.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Jest bardzo smaczny ,pachnący,wilgotny ,polecam
mój ma bardzo gęsty miąższ, piekłam z razowych mak
czyli żytnia, pszenna i orkiszowa typ 2000 od Babalskich
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: