Tort z musem z gruszek na ptysiowym spodzie

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
d177744d4f69.jpg

4967f52b3d29.jpg


Spod
40 g masla
130 g mąki pshennej
20 g mąki ziemniaczanej
3-4 jaja
200 ml wody lub mleka

Nagrzac piekarnik do 200-220 C.
Plyn z maslem zagotowac, wsypac mąkę pszenną i ziemniaczaną, intensywnie wymieszac, odstawic z ognia, trochę przestudzic, wbijac po jednemu jajka do takiej konsystencii, by moznabylo wyciskac przez tulejkę, ale ciasto nie tracilo formy. Na papierze narysowac krąg d22-24 cm i na niego wlozyc lub wycisnac ciasto. Wypiekac okolo 30 min.

Krem
0,5 l smietanki do ubijania (35 proc)
0,5 l zmiksowanych grusz konserwowanych
sok z polowy cytryny
15 g zelatyny (mialam Oetkera)
75 ml syropu z grusz do zamaczania zelatyny

UWAGA! Robiąc podwojną porcję kremu, zelatynę trzeba wziąc na 2,5-3 porcji.

250 g mrozonych wisni, odmrozic

Spod obkroic wedlug tortownicy. Boki tortownicy wylozyc papierem. Polozyc spod.
Zelatynę namoczyc, ostroznie rozpuscic. Smietankę (nie odwrotnie!!!!) dodac do zelatyny, wymieszac, dodac lyzke masy smietankowo-gruszowej, wymieszac, zatem jeszcze jedną, wymieszac. Po lyzce dodac pol szklanki masy, wymieszac z zelatynową masą i tylko dopiero zlączyc z calym kremem.
Do formy nalac trochę kremu, polozyc odsączone wisnie i skrawki ze spodu, wylac resztę kremu. Postawic do zastygnięcia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Jaki piękny :!:

Musisz jeszcze dopisać, jak się go dekoruje - po prostu cudne są te gwiazdki.
A i sam przepis smakowicie brzmi.
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Czy te gwaizdki są z czekoaldy, czy z karmelu???
Dobrze, że mam gruszki, chyba nie wytrzymam i go zrobię na niedzielę.

A czy krochmal to nie mąka ziemniaczana :roll:
Przypuszczam, że mąki pszennej ma być 130 g, a ziemniaczanej 20g, ale wolałabym mieć Twoje potwierdzenie.
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
ewa1975
Nadia
Dzięki! Jest naprawdę lekki w wykonaniu i smaczny
icon_smile.gif


Nadia, oj... przepraszam... naprawdę... juz sprawilam! Dziękuję, :blume: bo od razu nie zauwazylam :dump:

A gwiazdki - to jest ciasto ptysiowe wedlug tego samego przepisu. Po prostu trochę zostawilam i rysowalam
icon_smile.gif
. Rysowane tulejką z bardzo malą dziurką na papierze do wypiekow. Na chwilę do piekarnika i bardzo uwazac, by nie podpalic. Sadzilam je na bitą smietanę. Ale na krotko przed podaniem, bo mogą odmięknąc.
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Pieknie wyglada ten tort....te gwiazdki sa urocze......i brzmi tak delikatnie....oj, chyba bede walczyc
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
piękny! zaniemówilam! :shock:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Elka, dziękuję za wyjaśnienie.
Może gdybym te listeczki ażurowe zrobiła z czekolady, to byłoby mi łatwiej? Nie rozmiękną i się nie spalą...

Ale ten tort śliczny. Ciągle go mam przed oczami
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Nadia
Nawet nie wiem co jest latwiej
icon_smile.gif
Po prostu trzeba robic i wszystko, probowac. O ile będziesz robila z czekolady, to uzywaj tylko gorzkiej - mleczna nie nadaje się do tego, a z bialej nie zawsze udaje się. Dlatego jest warto trochę się potrenowac, a na występ popisowy juz dac to, co udalo sie najlepiej.
Ciasto ptysiowe tez nie jest skomplikowane, no ale mogę od razu powiedziec, ze tez trzeba duzo pracowac, aby uzyskac cienką linię. No mozna przeciez polozyc na tort, powiedzmy maluciupenkie ptysie - s nich mozna zrobic malutkich labedzi. Tylko szyjki upiec oddzielnie. Przekroic ptysia napolowę, gorę przekroic na 2 częsci - to będą skrzydla. Dol napelnic jakims kremem, wstawic szyje i skrzydla - będzie jezioro labędzie
icon_smile.gif

A tort jest przede wszysktim smaczny, no i nie za slodki i bardzo latwy
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
mnie też bardzo się podoba :!:
A gruszki konserwowane, to jakie ? Takie z kompotu mogą być? Bo mnie słowo "konserwowane", to zawsze z ogórkami zkonserwowymi się kojarzą, czyli z octem :lol:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Elu, powinnaś nam kursy obrazkowe wstawiać. Piszesz o robieniu takich Dekoracji (celowo przez duże "D"), jakby to było wylanie kisielu na talerz
icon_smile.gif
 

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
:eek: O ranyyyyy!!! Jakie cudo!
Musi być pyszny! Podoba mi się dekoracja- nawiązuje delikatnością i lekkością do smaku (tak mi się wydaje- mix bitej śmietany i gruszek-mmmmm..... prawie go czuję w ustach :mniam: )
Oj, długo jeszcze muszę się uczyć, żeby choć w części dorównać!!! :anbetung:
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
BeataSz
icon_smile.gif
Wlasnie tak! Zwykle gruszki z kompotu, byle bez skorki. (a propo wyslawiania się - zdarza się czasem.... trudno... gdy się ma na co dzien 4,5 języki, to roznie bywa
icon_smile.gif
Jesli cos jest niejasne, z chęcią sprobuję wytlumaczyc
icon_smile.gif
)


ela-c
Dzięki!
19.gif


Nadia
Aha! Alez tak jest. Oczy boją się, a ręce robią. Jest wiele rzeczy, ktore mozna zrobic prosto, a wyglądają efektownie. Wazne jest nie bac się, a szukac swego sposobu wsrod wielu innych
icon_smile.gif
W sprawie krok po kroku to jeszcze nie dojrzalam, ale moze kiedys
86.gif


LeNinka
icon_smile.gif
Naprawdę jest smaczny i bardzo prosty w wykonaniu. Wlasnie z gruszkami, bo ekperymentowalam z brzoskwiniami, ale smak nie byl takim szlachetnym. Bylo smacznie, ale czegos brakowalo
icon_smile.gif
)))))))