Polski

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Polish_Loaf.jpg

200g zaczynu zakwasowego zytniego razowego (130% hydracji)
550g maki bialej pszennej chlebowej
50g maki pszennej razowej zarnowej lub 50g ortrab pszennych
1 lyzeczka slodu
1 lyzka soli
300g letniej wody
opcjonalnie 1/4-1/2 lyzeczki drozdzy instant
opcjonalnie 2 lyzki kminku



Wszystkie skladniki mieszam w duzej misce, a potem zagniatam sprezyste gladkie ciasto. Zostawiam w szczelnie zakrytej misce na 2 - 2 1/2 godziny i skladam w tym czasie 2 - 3 razy.
Nastepnie zwijam owalny bochenek. Umieszczam go w koszu i zostawiam do wyrosniecia na 1-1 1/2 godziny (krotko, gdy dodaje drozdze, dluzej jesli chleb jest na samym zakwasie). Szybko nacina. Pieke z para w piecu nagrzanym do 260C przez 10 minut, potem obnizam temperature do 230C i pieke jeszcze 20-25 minut. W polowie pieczenia bochenek obracam o 180 stopni, aby obie strony jednakowo sie zbrazowily.
Zauwazylam, ze nalezy monitorowac ostatnia fermentacje i nie dopuscic do nawet najmniejszego przerosniacia chleba. Swietnie sie przechowuje i pieknie pachnie.

Polish_Loaf_Crumb.jpg
 

Załączniki

  • Polish_Loaf.jpg
    Polish_Loaf.jpg
    90 KB · Wyświetleń: 20
  • Polish_Loaf_Crumb.jpg
    Polish_Loaf_Crumb.jpg
    102.9 KB · Wyświetleń: 18
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Jaki stres!!!

Chyba bede pierwsza.
Kobiety, biegiem do kuchni, jesli jeszcze go nie pieklyscie to MUSICIE sprobowac.
Ten chleb to pewniak, zawsze sie udaje.
Jest pyszny.
Ja osobiscie daje tylko ocipinke drozdzy, mniej niz 1 gram, bo mam w kuchni dosyc zimno i na samym zakwasie roslby strasznie dlugo. Ale latem pieke go na samym zakwasie.

Przygotowuje ciasto rano i zostawiam w zimnej kuchni do wyrosniecia na 7 godzin, kiedy ide do pracy. Po powrocie do domu wrzucam go do piekarnika i mam swiezusienki chleb na kolacje.
Ostatnio troche mi przerosl (zostawilam go do wyrosniecia w stygnacym piekarniku), ale i tak byl przepyszny, zjedzony do ostatniej kromeczki.
Dzis - wlasnie sie piecze - chcialam, zeby mial bardziej wilgotny miekisz wiec kontrolowalam go zeby nie przerosl, no i mam stresa czy nie jest za niski (potrafi wyrosnac naprawde WIELKI).
Sama jestem ciekawa co wyjdzie.

Zdjecie z rana:
DSC_0005.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0005.JPG
    DSC_0005.JPG
    738.7 KB · Wyświetleń: 15

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Juz sie upiekl.
PYYYCHAAAAAA!!!
Jak zwykle zreszta
icon_mrgreen.gif

Rozkroilam go na goraco, bo nie moglam zniesc tej tortury, tego czekania na pierwsza kromeczke...
Przez to, ze go tak brutalnie rozkroilam, to nie widac, jaki ladny rowniutki miekisz ma...
Moze jutro pstrykne jakas fotke, to bedzie lepiej widac.
DSC_0009.JPG
DSC_0008.JPG
DSC_0022.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0009.JPG
    DSC_0009.JPG
    728.4 KB · Wyświetleń: 12
  • DSC_0008.JPG
    DSC_0008.JPG
    807.9 KB · Wyświetleń: 12
  • DSC_0022.JPG
    DSC_0022.JPG
    767 KB · Wyświetleń: 12

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A te 200 g zaczynu zakwasowego to co? Ile zakwasu, ile mąki? Ile czego? Bo zamierzam upiec i chciałabym żeby się udał.
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
200g zaczynu zakwasowego 130% hydracji, czyli 200g zakwasu skladajacego sie ze 100g maki zytniej razowej i 130g wody.
Ja po prostu daje 200g zakwasu konsystencji smietany prosto ze sloiczka (ostatnio nawet wyciagnelam zakwas z lodowki i wrzucilam do miski) . Czasem w zaleznosci jak tam karmie zakwas to raz jest bardziej gesty a raz mniej.
Moj zakwas nigdy nie jest plynny, albo bardzo gesty, ale hydracja powinna nakierowac cie na odpowiednia konsystencje.
Nie mam slodu, zastepuje go lyzeczka miodu.
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Oooo jak smakowicie wygląda!
Jutro będę robiła, biegnę tylko nakarmić dziś zakwas...
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Chleb w przekroju (zdjecie troche nieostre, bo pogoda jest straszna i jest ciemno)

DSC_0005.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0005.JPG
    DSC_0005.JPG
    728.5 KB · Wyświetleń: 10

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo apetyczny i w koncu widac wnetrze po tych "ciemnosciach egipskich"
icon_wink.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Uwielbiam ten chlebek. Pieklam go juz wiele, wiele razy. Przepis jest doskonaly, a chleb naprawde smakuje jak dawniej smakowal z dobrej piekarni. Przy tym uniwersalny, bo nadaje sie do wszystkiego. Ja nawet robie z niego tosty czy takie zapieczone grzanki z grilla z szynka i mozarella w srodku. Rodzina twierdzi, ze smaczniejszy niz zwykly tostowy.
Moj zakwas mieszka w lodowce i zawsze uzywam wlasnie taki zimny. No i pieke go w glinianym garnku, jak zreszta wszystkie swoje chleby odkad ten garnek kupilam. Efekt jest wspanialy, a roboty mniej, wiec jest to pozywka dla mojego lenia
icon_biggrin.gif


Pokaż załącznik 47196
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Syso, alez ma skorke, jak cie krece. Ide cos zaraz nastawic na jutro (sroda to tez moj dzien piekarniczy
icon_wink.gif
), niewykluczone, ze zrobie zaraz Polski.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Karina Cashel @ 23 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914223200g zaczynu zakwasowego 130% hydracji, czyli 200g zakwasu skladajacego sie ze 100g maki zytniej razowej i 130g wody.
Ja po prostu daje 200g zakwasu konsystencji smietany prosto ze sloiczka (ostatnio nawet wyciagnelam zakwas z lodowki i wrzucilam do miski) . Czasem w zaleznosci jak tam karmie zakwas to raz jest bardziej gesty a raz mniej.
Moj zakwas nigdy nie jest plynny, albo bardzo gesty, ale hydracja powinna nakierowac cie na odpowiednia konsystencje.
Nie mam slodu, zastepuje go lyzeczka miodu.
Bardzo dziękuję za odpowiedż. Czyli jak dam mój który nie wiem jaką ma hydrację to też powinno być dobrze?
Hmm, to może ja niepotrzebnie sobie komplikuję życie tym wyciąganiem z lodówki, ogrzewaniem, dokarmianiem po dojściu do temp. pokojowej i dopiero po kilku godzinach mogę zrobic zaczyn...
Jedno jest pewne: muszę sobie kupić garnek rzymski! Już dawno wiedziałam że muszę a teraz ta potrzeba stała się paląca.
gruebel_2.gif
tylko cholery drogawe są...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wlasnie rosnie moje ciasto na Polski ( i nie tylko Polski) - tak mnie, Karino i Syso, zmobilizowalyscie Waszymi chlebkami...
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
tatter, jak myślisz, czy 6-7 g świeżych drożdży wystarczy, przy zachowaniu podanego przez Ciebie czasu wyrastania? Bez zakwasu oczywiście.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Super Tatter! To zdradz co tam jeszcze pieczesz dzisiaj
icon_biggrin.gif
Ja dzisiaj pieke Twoj Pain Bouillie na zakwasie. Wlasnie go wlozylam do garnka, niech sobie rosnie.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
agatko, bez z zakwasu? A co to za Polski chleb bez zakwasu?
icon_wink.gif


Zamiast zakwasu zrob na pszennej mace zaczyn (przypuszczam, ze tak chcesz zrobic), wez 2g drozdzy i zostaw na noc.
Np 140g maki pszennej ze 140g wody i te 2g drozdzy. Zostaw na 14-16g. Reszte drozdzy dodaj do ciasta wlasciwego. Powienien wyjsc calkiem niezly chlebek...

Syso, robie tez z platkami z WP #53, oczywiscie ze zmianami
icon_wink.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
tatter @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=914953agatko, bez z zakwasu? A co to za Polski chleb bez zakwasu?
icon_wink.gif


Zamiast zakwasu zrob na pszennej mace zaczyn (przypuszczam, ze tak chcesz zrobic), wez 2g drozdzy i zostaw na noc.
Np 140g maki pszennej ze 140g wody i te 2g drozdzy. Zostaw na 14-16g. Reszte drozdzy dodaj do ciasta wlasciwego. Powienien wyjsc calkiem niezly chlebek...

Syso, robie tez z platkami z WP #53, oczywiscie ze zmianami
icon_wink.gif
No to nie będzie polski.
icon_redface.gif


Oczywiście zrobię na zaczynie, tylko bałam się, że tych drożdży za mało będzie do całego chleba.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wystarczy w zupelnosci, im mniej tym lepiej, niestety czas wyrastania dluzszy plus zaczyn. Nie zapomnij, agatko, o dodaniu maki zytniej...