Masy plastyczne do stylu angielskiego oraz wykrawaczki

Status
Ten wątek został zamknięty.

sohers

Member
Maj 12, 2010
126
0
0
Zgodnie z propozycjąIva oraz moją zakładam nowy temat aby wszystkie przepisy na masy plastyczne oraz techniki wykonywania ozdób były w jednym temacie.
Zatem proszę o umieszczanie przepisów na masy plastyczne do pokrywania tortów, zdjęcia wykonanych prac z własnego przepisu mile widziane
lecker.gif

W temacie piszemy także o technikach wykonywania ozdób czyli wykrojniki wykrawaczki foremki i inne metody, zdjęcia swoich prac również mile widziane
lecker.gif


Pozdrawiam sohers
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

_Gonia_

Member
Mar 25, 2010
249
0
0
Z czego robi się takie małe kwiatuszki na tort. Widziałam na jednym filmie na youTube jak babka wyciskała takie kwiatuszki z rękawa i zostawiała do wyschnięcia; potem przyklejała je na tort opatulony masą cukrową. Czy przez rękaw z tylką można też wyciskać jakieś wzorki np. kwiatuszki?
 

Spes

Member
Kwi 20, 2010
349
0
0
_Gonia_ @ 20 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=979402Z czego robi się takie małe kwiatuszki na tort. Widziałam na jednym filmie na youTube jak babka wyciskała takie kwiatuszki z rękawa i zostawiała do wyschnięcia; potem przyklejała je na tort opatulony masą cukrową. Czy przez rękaw z tylką można też wyciskać jakieś wzorki np. kwiatuszki?
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
Nie wiem, o jaki filmik chodzi, ale domyślam się, że może to być butter cream, o którym mowa w tym wątku
icon_smile.gif

Masa cukrowa prędzej Ci rękaw rozsadzi, niż ją wyciśniesz ;P
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sohers

Member
Maj 12, 2010
126
0
0
Butter cream

1 / 2 filiżanki utwardzonego tłuszczu roślinnnego (np. planta)
1 / 2 filiżanki masła lub margaryny
1 łyżeczka ekstraktu wanilii
4 filiżanki przesianego cukru pudru
2 łyżki mleka
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
Podaję przepis na krem maślany z dodatkiem białek, którym zdobi się np. cupcakes (ozdobne muffinki), sądzę więc, że spokojnie można go użyć również do tortów angielskich, bądź co bądź, jest to połączenie kremu maślanego z royal icing (czyli lukrem z białek)
icon_razz.gif


1:2:3 Swiss Meringue Buttercream by DyannBakes

Dyann tłumaczy nazwę kremu:
1,2,3 - bo jest prosty
1:2:3 - bo takie są proporcje WAGOWE składników kremu, tak więc:

1 część białek - powiedzmy 100g (tyle ok. dała Dyann)
2 częśći cukru kryształu - czyli 200g
3 części masła - jasne, że 300g, a masło koniecznie niesolone i jak najlepszej jakości

Potrzebne nam będą także: coś do smaku (tutaj olejek cytrynowy, może też być waniliowy ekstrakt itd) oraz barwnik w postaci pasty (jeśli go potrzebujemy)

Wykonanie kremu rozpoczynamy od umieszczenia białek w metalowej misce (nie wiem, jak plastikowa zniosłaby gotowanie na parze), dodajemy do nich szczyptę soli, która powoduje wewnętrzną reakcję chemiczną (żeby białka się ubiły). Białka należy rozbełtać rózgą przez chwilę, po czym umieścić je (w misce oczywiście) na garnku z wodą. Rozniecić płomień pod garnkiem i przystąpić do dalszego ubijania. Aby nie słabnąć na myśl o salmonelli, białka podgrzewamy do 60st.C, w takiej temperaturze się spasteryzują. W trakcie bełtania należy po trochu dodawać cukier. Nie chcemy, żeby mieszanina sflaczała, więc cały czas ubijamy ją. Skąd wiedzieć, że białka osiągnęły odpowiednią temperaturę? Dyann podaje trick - należy wziąć mieszaninę między palce i potrzeć, jeżeli czujemy drobinki cukru, temperatura jest jeszcze za niska - cukier nie zdołał się rozpuścić. Temp. rozpuszczania cukru jest wyższa, niż temp. pasteryzacji białek, więc kiedy cukier się rozpuści, oznacza to, że tym bardziej jajka pozbyły się domniemanej salmonelli. To zajmie ok. 3-4 minut, po tym czasie znów sprawdzamy ziarnistość masy - jeśli cukier jest niewyczuwalny, białka są gotowe! Przynajmniej nie potrzebujemy siłowni - ubijanie białek to świetna gimnastyka dla ręki
icon_razz.gif


Kolejnym krokiem jest ubijanie masy białkowo-cukrowej, aż ostygnie. W międzyczasie Dyann robi miłą wstawkę o użyteczności metalowej misy miksera Kitchen Aid - nie brudzisz zbyt wielu naczyń, więc oszczędzasz na zmywaniu (chyba nie widziała cen tego miksera w Polszcze..). Ubijamy za pomocą standardowych widełek - ważne, by wbijać dużo powietrza. Temp. sprawdzamy dotykając dna miski - jeśli jest chłodne, osiągnęliśmy kolejny cel na drodze do sukcesu. Ten etap trwa ok.4-5 minut. W efekcie powinniśmy otrzymać klejącego się gluta.

Zmieniamy standardowe widłeki na te do kremu i miksując na średniej prędkości, dodajemy po trochu masło (takie 30min od wyjęcia z lodówki - dzięki hokusik za podpowiedź). Mieszamy, mieszamy, jest kremowo i gładko, masa jest ładna aż tu nagle GRUDY!!!
pinggrins.gif
Myślimy sobie - Boshh.. coś zrobiliśmy źle.. Jest to całkiem naturalne zjawisko, więc mamy się nie przerażać, miksować dalej i wszystko ładnie się rozprowadzi. Krem jest gotowy, gdy jest gładki i podczas ubijania wydaje z siebie chlapiące dźwięki. Dyann nie podała czasu trwania tej operacji.

Dodajemy smak oraz kolor, mieszamy wszystko jeszcze przez chwilę i masa jest GOTOWA
banana.gif


Jest to w miarę dokładne tłumaczenie, ja tej masy nie robiłam, ale może ktoś się skusi?
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
Na tej stronie mamy przykładowe użycie Meringue Buttercream oraz instrukcję wykonania motylków z wykrawaczek PME (jeśli potrzebne tłumaczenie - piszcie)

Jest to druga część filmiku, w części pierwszej Pani podaje przepis na Italian Meringue Buttarcream, podobny do kremu Dyann, ale z cukru gotuje się syrop (nie posiadam termometru do cukru, więc nie potrafię określić, czy syrop ma już 121st.C, zatem wolę ten pierwszy).
 

sohers

Member
Maj 12, 2010
126
0
0
Sierotka3m Super przepis napewno się przyda
daumen.gif


A mikser Kitchen Aid to fakt ceny z kosmosu w polsce
baa.gif
a są może innej firmy miksery tego typu co Kitchen Aid
icon_question.gif
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1048551805
Na allegro u sprzedawcy Prostozformy jest cały zestaw wykrawaczek kwiatowych. Ponieważ chyba nie wyjdzie mi wklejenie linka to piszę całość -ZESTAW MINI WYKRAWACZEK KWIATOWY 1907-117 (numer 1048551805). W tym komplecie chyba jest wszystko i wyjdzie taniej niż na sztuki.
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Mi to wygląda na kwiatki wyciskane z buttercream, a później zastygnięte w lodówce. Z racji tego, że głównym składnikiem tej masy jest tłuszcz, kwiatki zachowują swój kształt i później po ich stwardnieniu można je bez obaw przenosić
icon_smile.gif
Ale jeśli się mylę - poprawcie mnie.
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
ania-magda! Masz rację, ona wyciska z tuby buttercream. Dodaje przy tym jednak, że wykonuje je z buttercream, żeby pokazać zasadę tworzenia, a normalnie wykonuje takie kwiatki z royal icing i czeka, aż wyschną, bo royal icing jest dużo twardszy po zastygnięciu i nie rozpływa się w cieple
icon_smile.gif


Z royal icing pracowałam raz jeden jedyny, był z niego wykonany napis i inne fioletowe ozdoby:
Natan4.JPG

Przepis na royal icing podam, jak tylko dostanę z powrotem moją książkę, czyli dziś wieczorem (mam taką nadzieję)..

_Gonia_, mam nadzieję, że czujesz się usatysfakcjonowana
icon_razz.gif
 

Załączniki

  • Natan4.JPG
    Natan4.JPG
    21.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Goniu, dziewczyny na pewno mają rację, ale myślę, że w tym filmie używają gotowych kupnych kwiatków. U nas ogromny ich wybór w różnych kolorach i kształtach sprzedaje firma sweetdecor.pl. Zajrzyj tam chociaż po to żeby popodglądać.

Nie wiem jaka jest jakość tych wykrawaczek , ale firma Wilton ma raczej dobre wyroby. Mam już ich kilka rzeczy i są bardzo dobrej jakości.
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
sabinal! Dlaczego sądzisz, że używają gotowych kupnych? Przecież kobieta wyraźnie pokazuje jak je zrobić i mówi że robi je z royal icing. I że royal icing, to wdzięczny materiał, bo można ozdoby zrobić dużo wcześniej, poczekać żeby stawrdniały i nie ma problemu z umieszczaniem ich na torcie.. Warto samemu popróbować takie cuda, inna sprawa, że potrzeba odpowiedniej tylki.

A co do sweetdecor - fajna stronka, bo wybór jest faktycznie ogromny
icon_smile.gif


Też dojrzałam w międzyczasie, że wykrawaczki są produkcji Wilton, czyli można się nie obawiać ;)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Status
Ten wątek został zamknięty.