Blok waniliowy

Sylvia

Member
Sie 28, 2007
116
0
0
To mój pierwszy przepis tutaj, mam nadzieję, że będzie Wam smakować
icon_smile.gif


BLOK WANILIOWY

400g mleka w proszku
150g cukru
2 opakowania cukru waniliowego
paczka biszkoptów
1 paczka herbatników
150 g masła
szklanka wody
ok. 500 g bakalii w dowolnych proporcjach ( ja dodałam rodzynki, migdały orzechy)

Rozpuścić masło, cukier i wodę. Pod koniec gotowania dodać cukier waniliowy. Dokładnie wymieszać w odstawić aby troszeczkę ostygło. Następnie wymieszać bakalie i poruszone herbatniki w mlekiem w proszku. Powoli dolewać płyn do sypkich składników dokładnie mieszając ( można też dodać mleko od razu do gotowania, ale trzeba to robić bardzo uważnie gdyż lubi tworzyć grudki!). Formę keksówkę wyłożyć folią aluminiową a następnie ułożyć warstwę biszkoptów. Przełożyć powstałą masę i przykryć z wierzchu folią, gdyż blok bardzo chłonie zapachy. Włożyć na kilka godzin do lodówki (u mnie rodzinka nie mogła się doczekać, więc powędrował na godzinę do zamrażalnika, a potem na następną do lodówki).

Blok jest pyszny i słodki ( a i tak zmniejszyłam ilość cukru
icon_smile.gif
)

Zdjęcia nie ma gdyż...ciasto w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęło z lodówki ;P
 

lullaby

Member
Paź 22, 2005
172
0
0
WItaj Sylvio
icon_smile.gif
Bardzo lubię waniliowy blok (niestety
icon_wink.gif
), polecam również mój przepis:

Składniki:
- 200g mleka w proszku
- 100g cukru
- op. cukru waniliowego
- 75g masła
- pół szklanki wody
- 200g mieszanki bakaliowej ( u mnie orzechy laskowe, migdały bez skórki i rodzynki)
- 50g suszonego ananasa
- 50g suszonej papaji

W małym garnku rozpuszczamy na niewielkim gazie masło, cukier i wodę, pod koniec rozpuszczania dodajemy cukier waniliowy. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lekkiego przestudzenia. W dużym naczyniu (garnku lub misce) mieszamy mleko w proszku i wszystkie bakalie i powoli, mieszając wlewamy do tego lekko ciepłą zawartość małego garnka. Bardzo dokładnie mieszamy (UWAGA: nie wyjeść zbyt dużo masy z garnka - trzeba mieć silną wolę, bo taka ciepła jest pyszna
icon_smile.gif
) i od razu przekładamy do lekko natłuszczonej formy dowolnego kształtu (ja użyłam małego ale wysokiego, plastikowego pojemnika). Szczelnie owijamy folią (żadne zapachy z lodówki nie moga się dostawać!) i schładzamy najlepiej dobę.
 

Załączniki

  • blokwaniliowy.JPG
    blokwaniliowy.JPG
    22.6 KB · Wyświetleń: 1

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
Lallaby nie lubię Cię
cry_1.gif
baa.gif

udało mi się wyprzeć z pamięci to zdjęcie po przeglądaniu Twojego bloga a tu znów mnie nawiedza
fiesgrins.gif
będziesz miała moją figurę na sumieniu
icon_wink.gif
 

fineska

Member
Lut 12, 2006
124
0
0
smakowicie wygląda... a ja niby ciagle na diecie..ale co poradze ze uwielbiam słodkosci i wszystko co drozdzowe:) i ciagle cos ściągam z forum
icon_smile.gif


a powiedzcie mi dziewczyny na jakie formy sa te przepisy??
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
A to mój dziś zrobiony blok z przepisu Lullaby, a właściwie z przepisu Dorotus76, który miałam już dawniej (obydwa są identyczne, a może to jest ta sama osoba
icon_question.gif
)

R__ne_001.jpg

Pierwszy raz zrobiłam dokładnie wg przepisu, ale wyszedł mi za luźny. Dziś dodałam ciut więcej mleka i jest akurat. Zmieniłam tylko bakalie, bo niestety od jakiegoś czasu zniknęły ze sklepów, które ja odwiedzam, ananasy i papaja. Dałam rodzynki, orzechy, żurawiny i smażoną w domu skórkę z zielonego grapefruita.
 

Załączniki

  • R__ne_001.jpg
    R__ne_001.jpg
    21.2 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Ja wczoraj tez zrobiłam ten blok.
icon_smile.gif

I choć to był mój pierwszy blok z tego przepisu (robiłam z przepisu Lullaby, tylko z podwójnej porcji), to czułam że płynu będzie za dużo i dałam ciut mniej (i dobrze zrobiłam
icon_wink.gif
).
Blok jeszcze stoi w lodówce, jeszcze go nie próbowałam, ale po wczorajszym wylizywaniu miski myślę, że będzie pyszny.
icon_biggrin.gif


Acha, ja do swojego bloku dałam cukier z prawdziwą wanilią, a oprócz tego do części płynnej, podczas rozpuszczania na ogniu, wrzuciłam kawałek rozciętej laski wanilii.
 

lullaby

Member
Paź 22, 2005
172
0
0
hazo @ 1 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=594507A to mój dziś zrobiony blok z przepisu Lullaby, a właściwie z przepisu Dorotus76, który miałam już dawniej (obydwa są identyczne, a może to jest ta sama osoba
icon_question.gif
)

Pokaż załącznik 18299

Pierwszy raz zrobiłam dokładnie wg przepisu, ale wyszedł mi za luźny. Dziś dodałam ciut więcej mleka i jest akurat. Zmieniłam tylko bakalie, bo niestety od jakiegoś czasu zniknęły ze sklepów, które ja odwiedzam, ananasy i papaja. Dałam rodzynki, orzechy, żurawiny i smażoną w domu skórkę z zielonego grapefruita.
Hazo to jest mój przepis, Dorotus go sobie "pożyczyła".
Pięknie wygląda
lecker.gif



Małgoś, Agusiu, polecam, bo jest naprawdę pyszny
icon_mrgreen.gif

Finesko, u mnie keksówka jest za duża. Mam taki plastikowy pojemnik i w nim zawsze robię. Wychodzi nieco mniej niż na keksówkę.
 

lullaby

Member
Paź 22, 2005
172
0
0
ilka @ 4 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=596037Też go wczoraj zrobiłam. Niebo w gębie. Z braku innych bakalii tylko z rodzynkami i orzechami.
mniam.gif



hazo @ 4 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=596048Ja też robię w zamykanym plastikowym pojemniku i niczym go nie wykładam. Po naciśnięciu bardzo ładnie z niego wychodzi.
Zgadza się, na początku delikatnie natłuszczałam pojemnik, ale raz o tym zapomniałam i okazało się, że i tak blok bezproblemowo wychodzi.
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
A mój był z ananasem, papają zieloną i czerwoną, rodzynkami królewskimi i migdałami.
Robiłam go w keksówce silikonowej.

blok_waniliowy_1.JPG
 

Załączniki

  • blok_waniliowy_1.JPG
    blok_waniliowy_1.JPG
    834.8 KB · Wyświetleń: 7