Ciasto podstawowe bez zagniatania

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Ciasto podstawowe na focaccie, bulki, bagietki bez zagniatania

480g wody
2 lyzeczki drozdzy instant
540g maki pszennej 550
2-3 lyzeczki soli

do posmarowania
2-3 lyzeczki oliwy
2 lyzki posiekanego rozmarynu
1 lyzka grubej soli

Wode wlac do duzej miski. Dodac drozdze i wymieszac az się rozpuszcza. Polowe maki i sol dodac i mieszac energicznie ok. 2 minut az masa będzie gladka. Dodac reszte maki i mieszac dalej najlepiej drewaniana lyzka (z dziurka) az powstanie jednolite ciasto odstajace od scianek miski. Ciasto będzie dosc wilgotne i klejace, ale da się utworzyc z niego jednolita trzymajaca sie mase. Jeśli nie, należy dodac jeszcze ok. 35 – 70g maki.

1.metoda – pieczenie tego samego dnia: miske okryc folia i postawic ciasto do wyrosniecia w cieplym miejscu na 30-40 minut, az podwoi objetosc. Uformowac wg upodobania.

2.metoda – odstawic do wyrastania przez noc (zalecane ze względu na smak): miske przykryc i odstawic do lodowki. 2 godziny przed formowaniem wyjac z lodowki.

Formowanie chlebow z tego ciasta:
Piekarniek rozgrzac do 260 st. Forme 23 cm albo 2 13 cm) wysmarowac olejem. Ciasto przelozyc ostroznie za pomoca gumowej szpatulki, ale w trakcie pracy starac się jak najmniej odgazowywac ciasto, nie wygladzac i nie formowac. To da bardzo rustykalny efekt koncowy. Można lekko posmarowac wierzch olejem, posypac rozmarynem i sola i odstawic na 20-30 minut aby podwoilo objetosc.

Pieczenie chleba:
Wstawic forme z clebem do piekarnika i jednoczesnie zredukowac temperature do 200 st. piec 30 – 35 mnut do zbrazowienia.Wyjac ostudzic na kratce.

Formowanie foccacci:
Piekarnik rozgrzac do 260 st. Forme wysmarowac olejem.
Wylozyc ciasto za pomoca gumowej szpatulki na blache. Posmarowac wierzch oliwa. Można zrobic palcami umoczonymi w wodzie lub oliwie wgniecenia jak w tradycyjnej focacci. Ciasto powinno być rozciagniete na grubosc mniej wiecej 2,5 cm. Posypac sola i rozmarynem wg updobania. Focaccia nie musi wyrastac, ale jeśli ja na pare minut odstawimy przed wlozeniem do pieca, to nic nie szkodzi.

Formowanie bulek:
To najprostsza metoda. Zastosowac metode wyrastania przez noc. Piekarnik rozgrzac maxymalnie (260 st) Forme do bagietek wysmarowac oliwa. W formie bagietkowej z 3 przegrodkami wyjdzie mniej wiecej 9 do 12 bulek.

Garsc ochlodzonego ciasta wyjac z miski i uformowac prostokat 5x20cm. odkrajac z niego 5 cm kawaki za pomoca szpatulki i ukladac w formie bagietkowej jedna za druga. Mozna je lekko uformowac lub tez pozostawic „ciepniete”, będą bardziej rustykalne ; )
Posmarowac oliwa i posypac rozmarynem. Pozostawic do wyrosniecia - podwojenia objetosci. Kiedy uzywamy ciasta o temperaturze pokojowej formowanie nie jest proste wtedy lepiej uzyc noza.

Pieczenie focacci i bulek:
Forme wstawic do pieca, temperature zredukowac do 230. Piec 15-20 minut do zbrazowienia,bulki 12 – 15 minut.

Do pieczenia okraglych bulek dobrze nadaja się formy do muffinow. Czas pieczenia ok. 20 minut.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,364
1,454
113
Zrobiłam właśnie bułeczki korzystając z tego przepisu. Robiłam metodą skróconą, piekłam w foremce muffinkowej. Z połowy porcji wyszło mi 10 małych bułeczek. Leciutkie, chrupiące i bardzo łatwe do zrobienia. Bardzo mi smakują
mniam.gif
, a tak wyglądają:

R__ne_017.jpg

Włożyłam w dziurki trochę za mało ciasta. Następnym razem już będę wiedziała, że trzeba więcej.

Bardzo dziękuję Mirabbelko za przetłumaczenie.
 

Załączniki

  • R__ne_017.jpg
    R__ne_017.jpg
    34.2 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Bardzo dużo wody tu jest- mirabbelko, jak Ty to robisz, ze Ci wychodzi zwięzłe ciasto, a ja jak dodam dwa razy mniej wody to mam problemy?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,364
1,454
113
CYTATCiasto będzie dosc wilgotne i klejace, ale da się utworzyc z niego jednolita trzymajaca sie mase. Jeśli nie, należy dodac jeszcze ok. 35 – 70g maki.
Z tego przepisu nie wychodzi zwięzłe ciasto. Zobacz tutaj http://www.petras-brotkasten.de/BrotNoKneadBroetcheni.html

tak też wyglądały moje bułki po włożeniu ciasta do foremek:

bul.jpg

a tak wyglądają bagietki:

bag.jpg
Obydwa zdjęcia za strony Petry.

A co piekłaś z tego przepisu, Paulinko, że masz takie złe doświadczenia?
 

Załączniki

  • bul.jpg
    bul.jpg
    23.9 KB · Wyświetleń: 2
  • bag.jpg
    bag.jpg
    50.9 KB · Wyświetleń: 2

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A czy z mufinowej formy bulki nie beda grzybkami ?
Czy mozna piec bagietki bez formy, ot tak na blasze polozyc ?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
CYTATA co piekłaś z tego przepisu, Paulinko, że masz takie złe doświadczenia?
nie piekłam z tego przepisu, ale z innego o podobnych proporcjach i wiem, że typowych bułeczek z tego się nie zrobi. Zresztą po zdjęciach widać, że to ciasto wymaga foremki lub dobrze nagrzanego kamienia. A ja foremek bagietkowych nie mam, niestety
icon_sad.gif

Bo ja chyba źle zrozumiałam, dla mnie "jednolita trzymająca się masa" to inaczej zwięzła, tylko troszkę rozlewająca sie na blaszce.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,678
518
113
zrobiłam w jednym kawałku w formie takiej keksowej ,ale z bokami zaokrąglonymi do combra czy jakoś tak się zwała
Robiłam metodą na zimno ,jest ślicznie wyrośnięte ,dziury na palec ,skórka chrupiąca aż miło ,tylko że mi ,,pachnie " drożdżamy ,dlaczego?

Jest pyszna tylko ten zapach
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,364
1,454
113
A jakie dawałaś drożdże? Wydaje mi się, że dwie łyżeczki instant to nie jest bardzo dużo do pół kilograma mąki. Ja w swoich bułkach nie czułam drożdży, ale były dla mnie zbyt słone.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,678
518
113
no te pierwsze były słone ,teraz dałam tą mniejszą ilość soli ,drożdze dokładnie wg przepisu,dwie płaściutkie łyżeczki instant ,pachną tymi drożdzami ,chociaż są pozatym super,a wtedy robiłam w cieple teraz w lodówce rosło
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,678
518
113
dziewczyny czy ten zapach drożdzowy może być od tego że ja pomyliłam się i drożdze wsypałam do mąki ,zamiast wody?
Całą noc myślałam dlaczego tak się stało i się mi przypomniało ,że się pomyliłam w kolejności dodawania składników


p.s dzisiaj już nie mają zapachu a są nadal pyszne ,a bardziej smakują niż wczoraj
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Na 500 g maki mozna dac mniej niz 1 opakowanie drozdzy granulowanych / dawka jest 1 opakowanie, ale mozna spokojnie zmniejszyc /. Nie podaje lyzeczke, gdyz wloskie lyzeczki sa malutkie. Jesli dalyscie 2 lyzeczki do jerbaty, to jest to na pewno za duzo.