Płatki róży - przepisy

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
1.Róża aromatyczna

25 dkg róży
1 kg cukru
1 dkg kwasku cytrynowego
0,5 l wody

Świeżo zerwaną różę oczyścić z żółtych koniuszków.Obcinając je nożyczkami, oczyścić również z nadpsutych listków i żółtego pyłku; zważyć, wziąć cztery razy tyle cukru. Posypać różę kwaskiem cytrynowym, ,przemielić palcami, aż puści sok, wcisnąć do szklanki, pozostawić do następnego dnia.
Zagotować cukier z wodą i do rzadkiego syropu wsypywać różę, gotować aż syrop zgęstnieje ( U mnie 1 godzina i 20 minut). Natychmiast wlać do słoiczka i zakręcić.
Klasyczne konfitury robi się nie za jednym razem, ale podgrzewając je trzy razy (zainteresowanych posyłam do wątku "Konfitury z truskawek")
Róża taka zachowuje doskonały zapach, nadaje się zwłaszcza do pączków i ciast

2. Róża tarta

10 dkg róży
50 dkg cukru
1 dkg kwasku cytrynowego

Oczyszczoną różę włożyć do kamiennej miski z cukrem i kwaskiem cytrynowym.Ucierać wałkiem na gładką masę, po czym włożyć do słoja do dalszego użytku.

3. Konfitura i sok z róży

0,5 kg listków różanych
1 l wody
3 dkg kwasku cytrynowego
1 kg cukru
Oczyścić różane listki, napakować nimi słój,wlać 1 l gorącej wody, włożyć 3 dkg kwasku cytrynowego, wymieszać i pozostawić pod przykryciem 24 godziny, po czym wlać czysty płyn do rondla, wycisnąć różę,dodać 1 kg cukru i gotować 10 - 15 minut.Ostudzony sok wlać do butelek.
Na konfiturę zagotować 1,5 kg cukru z 3 szklankami wody, włożyć różane listki, gotować, aż syrop zgęstnieje, a róża stanie się przejrzysta, pod koniec można dodać kwasku lub soku cytrynowgo.
(Maria Dislowska - Jak gotować)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
europa112 @ 11 Jul 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=324753(Maria Dislowska - Jak gotować)
Disslowa jej bylo, Disslowa
icon_smile.gif

qd
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
jakiej róży używacie? ogrodowej, czy może dzikiej? można mieszać? wszystkie są jadalne? jestem zielona w tej kwestii stąd tyle pytań
icon_mrgreen.gif

mama chyba dała mi wolną rękę co do przetworów bo rozkazawszy mi uprzątnąć piwnicę z zalegających przetworów rzekła:
''na półce są puste butelki i słoiki'', a to chyba coś znaczy
gruebel_2.gif
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
mam w ogrodzie wiele róż, ale gdybym pozbawiła je płatków to nie wyszłabym z tego żywa
icon_wink.gif

więc użyję tej pierwszej, róży pomarszczonej (rosa rugosa), której po dostatkiem w okolicy
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A czy naprawde robil ktos ze zwyczajnej ogrodowej ?
Probowalam rok temu, okropnie wygladalo pociete malakserem, zero rozanego zapachu. Fakt, jeszcze przed cukrem, bo zwatpilam i wywalilam wszystko. Nic wilgoci nie mialy. Moze jednak sie nie da ? Moze platki trzeba zbierac rano, badz wieczorem, kiedy bardziej opite sa ?