Tort karmelowo czekoladowy z amaretto

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Przepis wymysliłam sama, tylko pomysł na biszkopt jest z LCB 'Czekolada' ale kakao zastąpiłam 100 g czekolady gorzkiej i dodałam 1/2 łyzeczki proszku.

Spód - czekoladowy biszkopt genueński

- 4 jajka
- 80 g czyli ok. 1/2 szklanki mąki tortowej
- 100 g czyli ok. 1/2 szklanki cukru pudru
- 1/2 łyżeczki proszku
- 100 g czekolady gorzkiej
- szczypta soli

Czekoladę stopić w kąpieli wodnej. Białka ubić z solą, pod koniec ubijania dodając cukier puder, aż piana będzie błyszcząca i sztywna. Do piany dodać żółtka, wymieszać. Przesianą mąkę z proszkiem wsypać do piany i mieszać delikatnie dużą łyżką. Na koniec dodać czekoladę i raz jeszcze wymieszać. Wlać ciasto do tortownicy 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 10 minut w 170*C, następnie 10 minut w 180*C i ostatnie 10 minut w 200*C. Sprawdzić patyczkiem czy ciasto się upiekło dostatecznie, jeśli nie, to dopiekać jeszcze ok. 5 minut w 180*C.

Na przełożenie i wierzch:

- puszka mleka skondensowanego słodzonego
- 1/4 l czyli szklanka śmietany 30%
- 1 śmietan-fix plus łyżeczka cukru
- 75 g płatków migdałowych
- łyżka płaska cukru pudru przesianego
- amaretto do nasączenia blatów (pasuje też likier kawowy)

Mleko gotować 3 godziny na małym ogniu. Po ugotowaniu puszkę ostudzić w zimnej wodzie i otworzyć jak będzie zupełnie zimna.
Migdały uprażyć na suchej patelni aż lekko zbrązowieją. Posypać rownomiernie cukrem pudrem, wymieszać i prażyć aż cukier się lekko stopi. Ostudzić migdały, a następnie połowę wymieszać z masą karmelową.
Śmietanę ubić ze śmietan-fixem wymieszanym z łyzeczką cukru.
Spód przekroić na pół. Nasączyć amaretto w ilości dowolnej
icon_wink.gif
czyli ok. 4 łyżki na blat. Wyłożyć całą masę karmelowo-migdałową, rozsmarować równomiernie, nakryć drugim blatem, nasączyć go i wyłożyć całą ubitą śmietanę, rozsmarowując ją po wierzchu i bokach. Posypać wierzch resztą migdałów. Schłodzić tort i kroić po schłodzeniu.
Tort jest bardzo smaczny i nie jest bardzo słodki, czekoladowy biszkopt i nie posłodzona praktycznie śmietana wyrównują słodycz masy karmelowej.

Zk4k5puQEQOffmc24X.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,341
1,411
113
dziunia @ 6 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=557557- 1/2 l czyli szklanka śmietany 30%
- 1 śmietan-fix plus łyżeczka cukru
Dziuniu, ile ma być śmietany - 1/2 litra czy 1 szklanka
icon_question.gif
Mam w lodówce ugotowaną puszkę i śmietanę 36%, której lada dzień kończy się ważność i ten przepis jest jakby na moje zamówienie. Czy ten śmietan-fix jest konieczny
icon_question.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ups już poprawiam, oczywiście 1/4 litra czyli szklanka śmietany
icon_smile.gif
Śmietan-fix w zasadzie nie jest niezbędny, bo biszkoptu bardzo mocno się tu nie nasącza, więc jak śmietana troszkę go nawilży to nie powinno się nic stać. Poza tym jest jej niedużo, taka raczej cienka warstwa więc nie powinna go bardzo zmoczyć.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,341
1,411
113
Dziuniu, dzięki za przepis.
Bardzo dobry. Szczególnego smaku wg mnie nadają mu przypieczone płatki migdałowe.
A taki mi wyszedł:

R__ne_040.jpg

R__ne_042.jpg
 

Załączniki

  • R__ne_042.jpg
    R__ne_042.jpg
    24.7 KB · Wyświetleń: 2
  • R__ne_040.jpg
    R__ne_040.jpg
    24.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Super Ci wyszedł
icon_smile.gif
I faktycznie jest bardzo smaczny przez te płatki
icon_smile.gif
Trochę się poreklamuję
icon_wink.gif
bo ten biszkopt też wyszedł bardzo fajny w smaku
icon_smile.gif
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
261
83
Dziś zrobiłam i pomimo moich licznych zmian (pomyłek) w trakcie wykonania nam smakuje barrrdzo. W oryginalnej wersji musi być przepyszny.
Biszkopt upiekłam w trochę za dużej formie więc był dość płaski (pewnie nie wyrósł jak trzeba, ale to mój pierwszy więc wybaczam), zatem zamiast go przekroić posmarowałam najpierw połową masy z puszki wymieszanej z migdałami, a następnie resztą wymieszaną z pokruszonymi herbatnikami. W trakcie smarowania przypomniałam sobie o alkoholu do nasączenia. Nie chciałam ściągać już tego co na biszkopcie było rozsmarowane, więc po prostu sama łyknęłam na uspokojenie ;) Masę miałam gotową z puszki o smaku kakaowym. Na wierzchu bita śmietana i migdały. Tort bardzo ładnie wygląda i dobrze się kroi
icon_smile.gif


Dzięki za przepis. Na pewno będą powtórki.
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
261
83
Udało mi się zdjęcia zrobić i zgrać, więc dodaję. Ciasto dziś chyba jeszcze lepsze niż wczoraj
lecker.gif


 

Załączniki

  • czekolada_migda_y_bita__mietana.jpg
    czekolada_migda_y_bita__mietana.jpg
    96.6 KB · Wyświetleń: 1
  • czeko_migda_y__mietana_w_przekroju.jpg
    czeko_migda_y__mietana_w_przekroju.jpg
    96.8 KB · Wyświetleń: 1

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
261
83
Dzięki
icon_smile.gif


Piekłam z jednej porcji, tak jak jest w przepisie.
Foremka (taka najzwyklejsza metalowa) ma 21x25cm mierzone po dolnych krawędziach, a po górnych 24x28cm (nie wiedziałam jak ją mierzyć).
 

mała m.

Member
Paź 13, 2007
419
0
0
Oooo, właśnie poszukiwałam jakiegoś ciacha z wykorzystaniem masy krówkowej i przypomniałam sobie o tej pyszności. Robiłam ten torcik na Święta, smakował wszystkim barrrdzo - to teraz murowany faworyt każdej imprezy (i nie tylko, właśnie planuję go bez okazji upiec). Zrobiłam go ostatnio z jedną zmianą - masa krówkowa była o smaku kawy - ot, taka moja słabość do tegoż napoju, wszędzie upycham ten aromat. Zatem polecam szczerze, a Autorce kłaniam się nisko, dziękując za przepis:)
 

Załączniki

  • karmelowo_czekoladowy.JPG
    karmelowo_czekoladowy.JPG
    70.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
cry_1.gif
Kliknęłam w przepis, obejrzałam zdjęcia, pomyślałam,że mam wszystkie składniki i .....przypomnialam sobie, że jestem na Protalu. I po co ja klikałam w ten wątek?
cry_1.gif
Do innych z przepisami na słodkości już nawet nie zaglądam coby uniknąć pokus.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mała m.

Member
Paź 13, 2007
419
0
0
sabinal @ 9 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1088678
cry_1.gif
Kliknęłam w przepis, obejrzałam zdjęcia, pomyślałam,że mam wszystkie składniki i .....przypomnialam sobie, że jestem na Protalu. I po co ja klikałam w ten wątek?
cry_1.gif
Do innych z przepisami na słodkości już nawet nie zaglądam coby uniknąć pokus.
Oł, przepraszam, że wyciągnęłam ten pyszny wątek;-) A serio, to współczuję, noo. Ale to warto się tak katować? Jeden mini kawałek nie przejdzie?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: