Drezden Stollen - drożdżowa strucla świąteczna

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Drezden Stollen - drozdzowa strucla swiateczna

Bogate w wiekowe tradycje, znane drozdzowe ciasto. Przepisow na nie jest cale mnostwo i wszystkie sa pyszne - a to moja, wyprobowana wersja. Jest to bardzo wygodne ciasto do pieczenia w okresie swiatecznym bo powinno byc upieczone co najmniej tydzien przed spalaszowaniem
icon_biggrin.gif
No i jak chyba wszystkie swiateczne ciasta - bardzo kaloryczne, ze wzgledu na duza zawartosc masla.

1 1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru
3/4 kostki masla
szczypta soli
2 duze jajka
2 duze zoltka
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
5 2/3 szklanki maki *
1 1/2 lyzki suchych drozdzy
1/2 lyzeczki mielonego kardamonu
1/3 lyzeczki zmielonej mace (kwiat muszkatalu) lub galki muszkatalowej
1 1/2 szklanki rodzynkow (mieszanka jasnych i ciemnych)
1 szklanka zblanszowanych migdalow, posiekanych
1/2 szklanki suszonych porzeczek lub innych bakalii
1/2 szklanki kandyzowanej skorki pomaranczowej
starta skorka z 1 cytryny
starta skorka z 1/2 pomaranczy
1/2 szklanki koniaku

3/4 kostki rozpuszczonego masla (do smarowania strucli po upieczeniu)
cukier puder do posypania

Rodzynki sparzyc, odsaczyc, zalac koniakiem i zostawic do macerowania (im dluzej tym lepiej, mozna to zrobic kilka dni przed planowanym pieczeniem). Mleko zagotowac, dodac cukier, maslo i sol, przestudzic. Dodac jajka, zoltka i wanilie, wymieszac. Wsypac 3 szklanki maki i drozdze, wymieszac i zostawic az ciasto podwoi swoja objetosc. Dodac przyprawy i bakalie, wsypac reszte maki w wyrobic gladkie, elastyczne ciasto. Przelozyc do lekko wysmarowanej maslem miski i ponownie zostawic do wyrosniecia az ciasto podwoi swoja objetosc. Podzielic na 2-3 czesci, kazda uformowac w ksztalcie owalu, lekko posmarowac maslem i zlozyc nie calkiem na pol (brzegi nie beda sie stykaly) wzdluz dluzszego brzegu. Ulozyc na natluszczonej blasze i zostawic do wyrosniecia.
Piec w temperaturze 190 st.C przez okolo 25 minut, patyczek wetkniety w srodek ciasta powinien byc suchy. Zaraz po wyjeciu z piekarnika, jeszcze gorace, smarowac rozpuszczonym maslem kilka razy, posypac grubo cukrem pudrem i bardzo szczelnie zawinac. Przechowywac w chlodnym miejscu przez conajmniej tydzien lub dluzej.

Pyszna jest ta strucla z marcepanem - w zlozenie strucli wkladamy rolke marcepanu, trzeba wtedy pamietac aby bardzo dobrze zlepic brzegi ciasta. Mozna strucle "odswiezyc" posypujac ja cieniutka warstwa cukru pudru tuz przed podaniem, ale jest to tylko zabieg kosmetyczny.

* Jak w kazdym drozdzowym ciescie, ilosc maki jest orientacyjna - wyrobione ciasto powinno byc dosc miekkie, ale nie lejace sie.

16-5710.jpg
 

Ruzia

Member
Wrz 13, 2004
2,141
0
0
Bajaderko dzis zrobilam te Dresden Stollen i sa PYSZNE jedna mam z marcepanem i jedna bez, oczywiscie nie wytrzymalam i musialam juz sprubowac :oops: wiem ze do Swiat nie doczekaja i bede musiala je piec jeszcze raz
fotki wstawie jutro
icon_smile.gif


dziekuje za wspanialy przepis
icon_smile.gif


Ruzia
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ruziu, wyszly Ci przesliczne!

Az zazdrosna jestem, bo moje mi sie troche rozlazly i wyszly lekko plaskie Dobre sa, ale nie ma sie czym chwalic :oops:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Ja chciałam tylko powiedzieć, że widziałam kilka dni temu Dresden Stollen w sklepie typu hipermarket. Obejrzałam sobie przez folię - kształt nawet podobny, no i obficie cukrem pudrem obsypane, ale nie kupiłam, bo co ja będę na jakieś namiastki forsę wydawać, nie? :roll:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Piekne Ruziu te Twoje ciasta, a w Bajaderki narzekania nie wierze.

Dumna dzis bylam z Lukasza, bo jak zobaczyl, ze je pieke stollen to od razu wiedzial co to jest za ciasto. Pani im w szkole opowiadala o bozonarodzeniowych tradycjach roznych krajow i wytlumaczyla, ze Niemcy maja takie ciasto w ksztalcie "becika" Dzieciatka.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
No Aniol Stroz mnie natchnal, ze zrobilam stollen z calej porcji. Wyszly mi 3 pokazne strucle. Polowa jednej z nich zostala pozarta jeszcze na goraco, w ramach probowania czy dobra. :mrgreen:

To ciasto jest cudowne wilgotne i takie maslane. Ja zamiast porzeczek dalam morele i wiekszosc migdalow zmielilam, bo moj Lukasz ma na wszelkie orzechowate w kawalkach dlugie zeby. Skorki dalam rozne: cytrynowa, mandarynkowa i pomaranczowa, bo ostatnio tego troche naprodukowalam.

Te strucle sa tak dobre, ze rezygnuje z pieczenia keksa.
 

ganga

Member
Gru 14, 2004
154
0
0
ja w zeszlym roku pieklam te stollen (chyba z 8 malych strucli z proporcji ktore sa w przepisie bajaderki). Byly pyszne prezenty dla sasiadow wszystkim smakowalo

w tym roku ich nie robie, beda makowe strucle
icon_razz.gif
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Ja piekłam stollen w ubiegłym roku i zastosowałam się do wskazówek, które wtedy pojawiały się na forum, a mianowicie do jednej foremki, takiej szerszej, dałam obydwie strucle, obok siebie, każda w swoim pergaminie. To zapobiegło ich spłaszczaniu się na boki, i efekt becika był śliczny. Polecam ten sposób. Ja piekłam wówczas według przepisu Ziarenka i tameten przepis był właśnie na 2 strucle.
 

Olcia

Member
Gru 12, 2004
18
0
0
Piekłam w zeszłym roku, piekłam w tym roku i będę piekła w następnych latach ponieważ jestem zagorzałą fanką takich ciast. :banana:
Chociaż w tym roku zapomniałam (nie wiem jak to się stało : ) dodać skórki pomarańczowej, to i tak jest pyszne.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,363
824
113
Agusiu, są śliczne, niestety w moich to założenie tak fachowo nie wyszło. A naprodukowałam aż sześć sztuk, w tym te od Ziarenka. Tak, blacha ma ogromne znaczenie dla ich urody. Pozdrawiam marcepanowo, J.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ale mnie w oczy klujecie
icon_smile.gif
Sliczne Wam wyszly, naprawde...

Gusiu, wierz mi - Twoje nie sa takie zle
icon_smile.gif
Mnie w tym roku rozlazly sie podczas rosniecia i pieczenia i sa nie dosc, ze nieforemne to na dodatek plaskie - a tak ladnie sie zapowiadaly
icon_smile.gif
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Dzięki bajadeko za słowa otuchy :mrgreen: W sumie najwazniejszy smak, pokroję na kawałki i nikt w jednym kawałku nie będzie widział :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
No wiec wlasnie
icon_smile.gif
Moje tez w calosci swiatla dziennego nie ujrza :mrgreen: :wink:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ale fajnie, że wątek się odgrzebał :lol:

Czy możęcie mi powiedzieć jak przechowyać struclę, czy zawinąć ją w folię aluminową?
Gdy nie mam chłodnego miejsca w domu to gdzie ją najlepiej schować ?
icon_sad.gif