Ruiskuorinen olutlimppu

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Ruiskuorinen olutlimppu (2 chlebki)

Poszukując przepisu na Joululimppu - Fiński Chleb na Boże Narodzenie znalazłem ten przepis. Niestety ilości podaję w ml bo w oryginale były w dl
icon_mrgreen.gif

Starter:
około 1 g świeżych drożdży
75 ml zimnej wody
150 ml mąki pszennej (dałem 650)
1/2 łyżeczka soli


Ciasto:
125 ml zimnej wody
125 ml ciemnego piwa (dałem Koźlaka)
ok. 8 g świeżych drożdży
100 ml mąki żytniej razowej
75 ml mąki graham (lub orkiszowej)
2 łyżeczki kopru włoskiego
1 łyżeczka suszonej gorzkiej skórki z pomarańczy (w większości różnych fińskich przepisów pojawia się gorzka skórka z pomarańczy ale nie kandyzowana  dałem świeżą startą z 2 pomarańczy)
1 łyżeczki mielonego imbiru
½ łyżeczki goździków
50 ml melasy
25 ml roztopionego masła
1 łyżeczka soli
około 600  700 ml mąki pszennej (dałem 650)


Skórka piwna (kruszonka ):
około 2,5 g świeżych drożdży
100 ml ciemnego piwa
100 ml mąki żytniej razowej
1/4 łyżeczki soli
Mąka do obsypania skórki:
około 25 ml mąki żytniej razowej
Starter
Rozpuścić drożdże w wodzie, dodać mąkę i wyrobić przez około dziesięć minut. Dodać sól i wymieszać (mi wyszła raczej płynna konsystencja  w oryginale pisze coś o zagniataniu i zmiękczaniu w lodówce). Przykryć folią spożywczą i umieścić w lodówce na kilka godzin lub na noc.
Ciasto
Wymieszać w dużej misce z wodę i piwo. Dodać starter. Dodawać, mąki żytniej i graham, przyprawy (dałem 2,5 łyżeczki przyprawy do pierników),melasę i sól. Wymieszać i dodawać pozostałą mąkę (konsystencja dość luźna ale pozwalająca na ręczne wyrabianie). Wyrabiać dalej dodając roztopione letnie masło. Wyrabiać ok. 10 minut aż ciasto będzie elastyczne i gładkie (podsypywałem mąką). Miskę wysmarować masłem lub oliwą i przełożyć do niej ciasto. Przykryć folią i pozostawić na 30 min. Odgazować i pozostawić na kolejne 30 minut.
Skórka piwna
Rozpuścić drożdże w piwie. Dodać mąkę i sól i szybko wymieszać. Pozostawić przykryte folią na 30 minut.
Wykończenie
Ciasto podzielić na dwie części i uformować okrągłe bochenki (składałem jak chleb w celu napięcia wierzchniej skórki).Każdą kulę ciasta przełożyć na papier do pieczenia (łatwiej będzie przenosić do pieca) i obłożyć skórką piwną i grubo obsypać mąką. Pozostawić pod przykryciem na 45 -60 minut w celu wyrośnięcia. Piekłem na kamieniu (i chyba to jest istotne bo bochenki wyrastają w górę) wygrzanym ok. 25 minut w temperaturze 250. Na dno piekarnika umieścić blaszkę z gorącą wodą. Chlebki przełożyć na kamień (moje 2 zmieściły się na 1 kamieniu) i piec przez 5 minut w temp. 250 stopni. Następnie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec około 45 minut (do uzyskania głuchego odgłosu przy stukaniu w spód chlebka). Podczas pieczenia dobrze jest otworzyć kilka razy piekarnik w celu uzyskania większej chrupkości skórki.
Po upieczeniu umieścić na kratce do przestudzenia.
Piękny wygląd (rustykalny jak sama nazwa wskazuje), korzenny zapach i smak a skórka wspaniale chrupiąca.
Ruiskuorinen.jpg Ruiskuorinen___przekój.jpg
 

Załączniki

  • Ruiskuorinen.jpg
    Ruiskuorinen.jpg
    129 KB · Wyświetleń: 1
  • Ruiskuorinen___przekój.jpg
    Ruiskuorinen___przekój.jpg
    354.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Swietny Guciu! Podoba mi sie skorka piwna (przypomina mi nieco tygrysie buleczki
icon_wink.gif
) i w ogole calosc brzmi apetycznie. Ze wzgledu na uzycie mak razowych zytnich i pszennych mam sugestie aby chleb przerobic na zakwasowy...jutro sie zabawie...


A... i mam przepis na Joululimppu, jelsi sobie zyczysz
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Guciu, czy Ty uwazasz, ze ja nie mam nic do pieczenia???????
baa.gif

( Lece nastawic starter na balkonie, temperatura lodowkowa: + 4 stopnie:)
dump.gif


ccyb.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
kermidt @ 7 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1058351nie 75 ml wody?

Ile to 1g drozdzy? Okruszek?
Bez zakwasu to i ja zrobie
icon_smile.gif
kermidt
Masz rację powinno być 75 ml i już jest.
1g to chyba ziarno grochu lub 1/5 z 5g
rofl.gif



Tatter,
Mnie głównie skusiła ta skórka a zakwas też mnie ciągnął ale poczekam na Ciebie.

qd
Chlebek pachnie, skórkę ma chrupiącą i dzięki niej dlużej utrzymuje świeżość (oczywiście nie tak długo jak Moskiewski
icon_mrgreen.gif
).

Margot,
Chleb jest ciekawy w wykonaniu i z całą pewnością bardziej skandynawski w smaku niż nasze rodzime.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
a ja upiekłam , wersje pierwszą i przyznaje ,że świetny ten chleb , ja bardzo lubię skandynawskie pieczywo i ciasto ,i ten mi bardzo pasuje
zdjęć nie ma bo walczyłam z piernikami i nie było czasu ,a dziś chleba już nie ma
lecker.gif

A ten z zakwasem Gucio jeszcze jest lepszy co?
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Margot @ 13 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1061319a ja upiekłam , wersje pierwszą i przyznaje ,że świetny ten chleb , ja bardzo lubię skandynawskie pieczywo i ciasto ,i ten mi bardzo pasuje
zdjęć nie ma bo walczyłam z piernikami i nie było czasu ,a dziś chleba już nie ma
lecker.gif

A ten z zakwasem Gucio jeszcze jest lepszy co?
Margot, bardzo się cieszę że Tobie także smakuje.
Ten z zakwasem jest chyba bardziej chlebowy (dodałem też więcej grahamki)
rofl.gif
i poszukuję suszonej skórki pomarańczowej
gruebel_2.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Zrobilam z zakwasem i bez rodzynek. Skorka genialna - pierwszego dnia, drugiego nie ma juz tej chrupkosci
icon_sad.gif
.

finski_swiateczny_cc.jpg.jpg

 

Załączniki

  • finski_swiateczny_cc.jpg.jpg
    finski_swiateczny_cc.jpg.jpg
    40.3 KB · Wyświetleń: 0

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
qd @ 16 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1062573Zrobilam z zakwasem i bez rodzynek. Skorka genialna - pierwszego dnia, drugiego nie ma juz tej chrupkosci
icon_sad.gif
.
qd, wygląda apetycznie
lecker.gif
Co do skórki to ta na drożdżach była krucha przez kilka dni a na zakwasie 1 dzień (chleb ten jest pieczony kilka dni przed spożywaniem i dzięki piwnej skórce powinien trzymać świeżość
gruebel_2.gif
).
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Gucio @ 20 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1064157qd, wygląda apetycznie
lecker.gif
Co do skórki to ta na drożdżach była krucha przez kilka dni a na zakwasie 1 dzień (chleb ten jest pieczony kilka dni przed spożywaniem i dzięki piwnej skórce powinien trzymać świeżość
gruebel_2.gif
).
Chleb ten ze zmiekczona skorka w szmacie i folii trzymany odzyskal chrupkosc skorki przy zachowanym miekkim wnetrzu gdy folia poszla precz, sama szmata zostala. Niestety, zaraz sie skonczyl:)
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Nie wytrzymałem i choć nie miałem mąki żytniej razowej zrobiłem z żytnią 1400 i orkiszową 200. Skórka już nie jest tak chrupiąca ale zapach niesamowity i z gravlaxem pychota
lecker.gif

Fi_ski_swiateczny.jpg
 

Załączniki

  • Fi_ski_swiateczny.jpg
    Fi_ski_swiateczny.jpg
    461.8 KB · Wyświetleń: 0

Anka

Member
Mar 28, 2005
18,994
0
0
Wszystko pieknie, ale czy on sie musi tak skomplikowanie nazywac.
fiesgrins.gif

Ja mam problem z zapamietaniem nazwisk skoczkow skandynawskich.
icon_lol.gif
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
O jaki on cudowny ! No to i ja muszę się na niego skusić, bo bardzo mi się podoba
icon_smile.gif
No tak tylko zapas mąki muszę uzupełnić
icon_mrgreen.gif