Makowiec zwijany

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Makowiec zwijany.

2380.jpg


ciasto:
45 dag mąki
15 dag masła
5 dag drożdży
3 łyżki kwaśnej śmietany
skórka starta z 1/2 cytryny
2 czubate łyżki cukru pudru
2 jajka
1 żółtko
sól na czubku łyżeczki

masa makowa:
40 dag maku
1 l mleka
15 dag masła
3 jajka
3/4 szklanki miodu
2 łyżki kaszy manny
cukier waniliowy
30 dag bakalii
kieliszek rumu, koniaku lub odpowiedni olejek

1. Na początku przygotowujemy masę makową. W tym celu umyty mak zalewamy mlekiem i gotujemy 30 minut na wolnym ogniu. Osączamy go następnie i mielimy 3 – 4 razy, przekładamy do rondelka. Dodajemy do maku mannę, rozpuszczone masło i miód, posiekane bakalie, smażymy wszystko 15 minut, często mieszając. Odstawiamy masę do wystudzenia. Żółtka ucieramy z cukrem waniliowym, z białek ubijamy sztywną pianę, mieszamy wszystko z makiem, dodajemy rum lub aromat, ewentualnie dosypujemy cukru.
2. Teraz pora na przygotowanie ciasta. Rozkruszone drożdże rozpuszczamy w śmietanie, odstawiamy na kilka minut. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy miękkie masło, rozczyn, cukier, jajka, żółtko, skórkę z cytryny, sól i zagniatamy luźne ciasto.
3. Posypujemy mąką stolnicę, ciasto dzielimy na dwie części i każdą wałkujemy na niezbyt grube placki. Nakładamy na każdy masę makową, zostawiając z boków ok. 2 cm, smarujemy białkiem i zwijamy. Makowce wkładamy do wyłożonych pergaminem keksówek i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
4. Pieczemy makowce ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni.
5. Po wystudzeniu dekorujemy w dowolny sposób.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
i znowu ja - tym razem z pytaniem 8)

W tamtym roku gdy robilam tego zawijanca to mielilam mak narobilam sie przy tym od i troche. W tym roku lenistwo mnie zlapalo, czy mozna poprostu kupic gotowa mase tylko ulepszyc ja jakos? :dump:
icon_smile.gif
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Spokojnie mozna dać gotową masę makową
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja się brzydzę gotowej masy makowej. Jakoś nie męczę się przy jej własnoręcznym przygotowywaniu. A robię jej dużo, na 6- 7 sztuk i dodatkowo do klusek.
 

rataj

Member
Lis 4, 2004
197
0
0
Zrobiłem ale z kupowaną masą makową( super za 5.6 900g-z bakaliami)

wyszło SUPER.

Dzięki za przepis! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Sorry, że dopiero teraz :oops:
Oczywiście makowiec można upiec troszkę wcześniej.
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
W czwartek przed Wigilią "popełniłem" makowiec według tego przepisu, a właściwie tylko ciasto. Zacząłem od razu od punktu 2, bo masę miałem z puszki (może i niektórzy się brzydzą - ale ja nie
icon_lol.gif
. Miałem pewne problemy z definicją z punktu 3 - "niezbyt grube placki". Ponieważ rozwałkowałem ciasto na marmurowej desce (
dump.gif
) o wymiarach 30x45 cm, to w moim wykonaniu "niezbyt grube" okazały się "raczej cienkie" (grubość 2-3 mm), więc trochę obawiałem się, że ciasto się porwie. Wyszło jednak fantastycznie! Następnym razem, jak będę miał czym zmielić mak, to koniecznie wypróbuję masę makową według podanego przepisu, bo zapowiada się niesamowicie smakowicie (ach ten rum i koniak
cheers.gif
).

Goście byli oczywiście zachwyceni smakiem oraz wyglądem i jedli jak nakręceni (szczególnie ci dwaj ubrani w czerwone kubraczki):



Anusiaczku, dziekuję za rewelacyjny przepis (również w imieniu wszystkich krewnych i znajomych), Smok Miluś
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ire_ko

Member
Lis 17, 2004
36
0
6
I znowu muszę wyrazić swój podziw dla precyzji Smoka, tym razem nie w pisaniu, lecz w zwijaniu makowca. Wyszedł Ci piękny! :roll:
PS. Mak mielę na sucho w malakserze.
Ire_ko.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Smou Milusiu, podaj mmi prsze swoj sposob jak ty zwijasz tego maowca ze ci tak slicznie wychodzi :shock: :shock: :|

Wtym roku wyszedl bardzo dobry jednak powiedz mi co zro bilam zle jezeli po przecieciu bylo w wiekszosci widac mak a nie mak przekladany z ciastem? :roll:
 

Apsik

Member
Paź 29, 2004
856
0
0
Po raz pierwszy w zyciu zrobiłam sama makowiec i zrobił furorę! Wprawdzie z wyglądu to wyszła mi rozjechana ropucha ale po pokrojeniu w kawałki nie było tego widać, a smakował ponoć wysmieniecie.
Anusiaczku, super przepis!
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
Ja też robiłam makowca wg przepisu Anusiaczka! Pierwszy raz w życiu, wyszedł wg opinii współbiesiadników bardzo smaczny, choć miejscami też mi trochę popękał. Gratulacje Smoku - musisz nam powiedzieć jak żeś to zrobił, że Twój makowiec jest właśnie taki jaki jest:))
 

reniula

Member
Gru 6, 2004
406
0
0
Zrobiłam 2 strucle z masą kupna i REWELACJA

Mąż mówił,że jeszcze tak pysznego makowca nie jadł :mrgreen:
A wykonanie szybkościowe -wciepnełam wszystko na raz do malaksera i ciasto malina :mrgreen:
Dzięki Anusiaczku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Smoku Milusiu, przepiękny Ci wyszedł makowiec

Bardzo, bardzo się cieszę, że Wam wszystkim smakowało :mrgreen:
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
To jest pychota, robie taki od kilku lat, praktycznie dokladnie taki sam, a mam przepis z prk, Anusiaczku, to pewnie Ty podawalas, co?
icon_biggrin.gif
No ale bylo to juz pare lat temu. Makowiec jest PYSZNY!! Naprawde warto robic. Ja w tym roku chyba zrobie podwojna porcje, bo zawsze znika jako pierwszy i wszyscy sie pytaja. Dlugo sie przechowuje, wiec mysle, ze mozna spokojnie upiec te2-3 dni przed swietami, zawsze to oszczednosc czasu :mrgreen: Tylko w zeszlym roku zamiast roladek wyszly mi plackate roladki ale po pokrojeniu nie rzycalo sie to w oczy. Ciasto jest wilgotne i aromatyczne.
icon_biggrin.gif
 
Z

zyglis

Guest
Po raz en-ty robię makowca w/g b. zbliżonego przepisu (nie dodaję, kaszki) i zawsze mam problem, że ciasto oddziela sie od farszu i w rezultacie po ukrojeniu, plastry makowca rozlatują się i wygląda to mało efektownie. Dodam, że ciasto po rozwałkowaniu dokładnie smaruję białkiem, przed nałożeniem masy makowej
Czy mogę prosić o radę w tym względzie, Bo na zdjęciu Pani wypieku widać że strucla jest zwarta, wygląda pięknie i smakowicie.
Wprawdzie jest już po świętach, ale przed nami nowy rok i podjąłbym ponownie próbę, jeśli zechce Pani udzielić mi rady
Proszę przyjąć moje Pozdrowienia,
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Ja stosuje metodę pieczenia strucji zawiniętej w pergamin i efekt jest zadawalający