Spanakopita wg Jamiego Olivera

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Przepis ściągnięty z jego programu '30 minute meals', odcinek czwarty pierwszego sezonu.

Składniki
ciasto filo
opakowanie orzeszków piniowych (ja zrezygnowałam ze względu na ich cenę)
opakowanie lub dwa szpinaku świeżego,
30 dag fety
5 dag sera cheddar
5 jaj,
sól, pieprz, oregano, gałka muszkatołowa, łyżka masła, chilli
oliwa z oliwek
otarta skórka z cytryny
świeży rozmaryn

- trzeba podprażyć orzeszki na suchej patelni,
- do jaj dodać fetę, starty cheddar, doprawić solą, pieprzem, oregano, z grubsza wymieszać widelcem rozdrabniając fetę,
- na patelni z odrobiną oliwy podsmażyć szpinak, doprawić gałką muszkatołową, dodać skórkę z cytryny, na koniec dodać masło, połączyć z masą jajeczno-serową, wymieszać, dodać orzeszki,
- kawałek papieru do pieczenia zgnieść, zmoczyć wodą, wycisnąć i rozłożyć na stole,
- rozłożyć jedną warstwę ciasta filo na rozłożonym papierze (wielkość półtorej patelni - będzie to najpierw smażone na patelni, potem w niej pieczone),
- skropić ciasto oliwą, przyklepać, trochę, sypnąć chilli, pokryć następną warstwą ciasta, operację powtórzyć, warstw powinno być trzy lub cztery,
- razem z papierem przełożyć na patelnię, uklepać, wlać w to masę jajeczno-serowo-szpinakową, 'zamknąć' ciastem, sypnąć listkami rozmarynu,
- nadmiar papieru po bokach oderwać,
- podsmażyć lekko przez kilka minut, potem włożyć patelnię do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 15-20 minut.

Nie dodałam orzeszków, ale i tak było naprawdę dobre. Szarpnęłam się i dodałam prawdziwą fetę, ta podrabiana mi zupełnie nie smakuje, w prawdziwej się zakochałam.

Przepraszam za zdjęcia, jak zrobię to danie jeszcze raz, spróbuję zrobić ładne zdjęcia i zamienię. Te wrzucam poglądowo.

spanakopita1.jpg

spanakopita2.jpg
 

Załączniki

  • spanakopita1.jpg
    spanakopita1.jpg
    72.2 KB · Wyświetleń: 5
  • spanakopita2.jpg
    spanakopita2.jpg
    76.2 KB · Wyświetleń: 5