Pierniczki Silije :-)

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Podaję przepis na pierniczki-cud-miód, przekazany na innym forum przez Silije. Przepis po stokroc <!--emoid:D--><!--endemo--> wypróbowany i ubóstwiany. Dodam, że na pewnym forum dzieckowym powstała sekta pierniczkowa <!--emoid:D--><!--endemo--> , do której należę <!--emoid:wink:--><!--endemo--> Aha, tyle, że ciasto musi leżakować ok. 5 tygodni, więc troche juz późno, ale wiem, że dwa tygodnie tez może być. Wieść niesie, że jedna z forumowiczek przechowywała ciasto przez rok, a upieczone z niego pierniki były palce lizać.

Wklejam:
Pierniczki
Składniki:
1 kg mąki
1/2 litra miodu
2 szklanki cukru
1 kostka smalcu
1/2 szklanki mleka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
3 jajka
szczypta soli
1 torebka gotowej przyprawy do pierników, ale to nie wystarczy, do tego osobno:
imbir
cynamon
gałka muszkatałowa
kardamon (czasem trudno kupić, więc można opuścić)
mielone goździki

W dużym rondlu na małym ogniu rozpuszczamy miód, smalec i cukier na jednolitą masę i czekamy.
Kiedy ostygnie dodajemy mieszając i ugniatając rękami mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli oraz
przyprawy - do gotowej mieszanki dodajemy oryginalnych przypraw, tak by wszystkich było pół szklanki (jak ktoś nie lubi
aromatycznie to można wziąć troszkę mniej, ale ja polecam tą pełnię korzennych aromatów).
Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy mniam mniam) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie
całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni. Tak więc mam przed sobą 5 tygodni walki ze sobą by nie wyjeść pysznego surowego ciasta.


Przed świętami wałkujemy ciasto, niezbyt cienko, bo będzie twarde i wycinamy fantazyjne wzory (ale radość dla dzieci,
obowiązkowo bałwanki, choinki i aniołki!) lub korzystamy z foremek. Jak sobie przypomnę to napiszę do ilu stopni nagrzewamy
piekarnik. Pieczemy 10-15 minut do zarumienienia, czas zależy od grubości i wielkości pierniczka, wyjmujemy i jak ostygną
bierzemy się za artystyczną robotę (koniecznie z dziećmi!)
Przygotowujemy lukier z cukru pudru i białka, pisaki tortowe, którymi też możemy zabarwić go na różne delikatne kolory, polewę
czekoladową, wiórki kokosowe, rozdrobnione orzeszki, płatki migdałów, kolorową cukrową posypkę i mamy cudnie pachnącą zabawę na
cały wieczór.
Potem układamy w kartonie, leciusieńko kropimy wodą i przykrywamy folią, by na Wigilię były miękkie. Aha - twarde też są pycha.



Graz
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Ktoś ponoc zamieniał. Smalec to smalec, masło to masło, ale oba tłuszcze. Wyjdzie na pewno, i na pewno troche inaczej. Rzekłabym - bardziej maślanie
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
W przepisach piernikowych czesto jest smalec. Mysle, ze jest on w smaku bardziej neutralny od masla.
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Robiłam te pierniki w ub roku i w tym też przygotowałam ciasto. Smalec zastąpiłam tłuszczem roślinnym - u nas się to nazywa Bartek i wygląda jak smalec, ale nim nie jest.

W tym roku użyłam masła. Na FK funkcjonuje przepis podany przez Apolkę, który jest identyczny, z tą różnicą, że zaleca użycie masła.

kilka dni temu podskubałam trochę surowego ciasta i zrobiłam z niego spód do sernika Funany. Pyszne to było.
icon_smile.gif
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Przypominam, że wszystkie liczne osoby, które planują zrobic te pierniczki, winny przystąpić do zagniatania ciasta. Do świąt juz tylko 39 dni. :!:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
czy z maslem nie zestarzeja sie szybciej?
drozdzowe z olejem dluzej swieze niz z maslem...
jak by sie spisala planta?
i ciekawe czy tu jest cos takiego jak planta :roll:
 

ZielonyKot

Member
Lut 25, 2005
422
0
0
o rety, i ja dopiero teraz widzę ten przepis?? ja, która pokroić by się dała za kawałek pierniczka? :mrgreen: ostatni dzwonek, żeby zrobić!
a potem zamknąć pudełko w Forcie Knox :mrgreen:
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
czy te pierniczki rosna?
no i w jakiej temp je sie piecze
ja bym sie jednak na maslane zastepstwo skusila
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
i ciekawe czy tu jest cos takiego jak planta :roll:
Planta to po prostu tłuszcz kokosowy więc na pewno jest u Ciebie pod inną nazwą
icon_smile.gif
Tego Bartka co Liska o nim pisze to nie widziałam ale to też pewnie tłuszcz kokosowy.Nie wiem czy to całe shortening nie jest przypadkiem mieszanką tłuszczu kokosowego z jakimś jeszcze albo czystym kokosowym tylko.
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Szmalec jest ok, nie bac się szmalcu :mrgreen:

Troche rosną, zalezy jak grubo sie rozwałkuje. jak zbyt cienko - będą chrupiące, jak grubiej - po zwilżeniu oraz kilku dniach przechowywania - robia się miękkie. Moje dzieci za nimi przepadają. Pieczenie to nasz coroczny rytuał.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
temp Graz :wink:
srednio nagrzany moze byc?
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
te pierniczkowe potworki to na zachete dla wzrokowcow ;) :lol:
do milusinskich z nimi
icon_smile.gif

oj czuje ze bede miala sprzatania a spprzatania
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Myslę, że ok. tygodnia - trzeba pokropic woda i do pojemnika.

Ja uwielbiam je jak sa cieniutkie , chrupiące i polukrowane minimalną ilością cytrynowego lukru 9sok z cytryny ucieram z cukrem pudrem)