Makowiec warstwowy

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
m_2.JPG

Ciasto:

• 250 g margaryny
• 500 g mąki
• 40 g drożdży
• 3-4 łyżki cukru
• 3 łyżki śmietany
• Szczypta soli
2 jajka


Nadzienie makowe

• 1 puszka gotowego maku (waga 850 g)
• 2 słoiczki konfitur wiśniowych ( po 240 g każdy)
• 3 jajka

Polewa czekoladowa:

100 g czekolady gorzkiej
4 łyżki mleka
2 łyżeczki masła

Wykonanie:

Wszystkie składniki na ciasto siekamy. Ja robię to w malakserze. Podzielić na trzy równe części. Przykryć i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
W tym czasie : masę makową przełożyć do miski. Dodać 3 żółtka i dokładnie wymieszać. Z białek ubić pianę i połączyć delikatnie z masą makową.
Formę do pieczenia (24 x 36) wyłożyć papierem. Pierwszą część ciasta rozwałkować i wyłożyć dno foremki. Na ciasto wyłożyć konfitury wiśniowe z jednego słoiczka, a na nie połowę masy makowej. Przykryć rozwałkowana drugą częścią ciasta. Wyłożyć kolejny słoiczek konfitury i pozostałą część masy makowej. Całość przykryć trzecią, rozwałkowaną częścią ciasta. Z wierzchu delikatnie ponakłuwać widelcem, przykryć i odstawić do wyrastania na ok. 1 godzinę. Piec w temp. Ok. 180 stopni przez 1 godzinę czasu. Po wystygnięciu, wierzch posmarować polewą czekoladową, zrobioną z rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekolady z dodatkami

mak3.JPG

Ciasto to, jest moją wersją przepisu Alidab z Wielkiego Żarcia. Nie wyobrażam sobie świąt bez tego makowca. Połączenie maku z wiśniami i czekoladą jest po prostu genialne
 

Załączniki

  • m_2.JPG
    m_2.JPG
    89.8 KB · Wyświetleń: 12
  • mak3.JPG
    mak3.JPG
    89.5 KB · Wyświetleń: 12
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Podobny placek widziałam też kiedyś na GW. Śliczny Ci wyszedł, pewnie równie smaczny
icon_smile.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Krystyno, makowiec wygląda wspaniale! Zdjęcia śliczne
daumen.gif


Piekę podobne ciasto, ma jednak więcej warst; masa makowa, masa orzechowa i wiśnie lub dżem wiśniowy. I też nie wyobrażam sobie świąt bez niego
icon_smile.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Maraa @ 3 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=770695Krystyno, makowiec wygląda wspaniale! Zdjęcia śliczne
daumen.gif


Piekę podobne ciasto, ma jednak więcej warst; masa makowa, masa orzechowa i wiśnie lub dżem wiśniowy. I też nie wyobrażam sobie świąt bez niego
icon_smile.gif
Bardzo dziękuję za pochwały
cvety.gif
.
A gdzie mogę znaleźć Twoje ciasto? Chętnie bym zrobiła
mniam.gif
. Szczególnie, że piekłam już taki przekładany makiem i jabłkami, i również bardzo mi smakował. Tyle, że tam piecze się osobno ciasto z makiem i takie "gołe" a później przekłada dodatkowo jabłkami.
 

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
mmmmmniammm....wyglada cudnie, na pewno zrobie na swieta ;) dzieki za przepis
bussi.gif
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,918
1,497
113
Dzięki za przepis, a już miałam Cię prosić o wstawienie go, bo wczoraj szukałam i nie znalazłam. Muszę go przetestować.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Maria z Łeby @ 3 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=770763Dzięki za przepis, a już miałam Cię prosić o wstawienie go, bo wczoraj szukałam i nie znalazłam. Muszę go przetestować.
To jest wersja dla leniuchów. Nie znoszę mielenia maku i jak tylko mogę, to idę na łatwiznę. Jakoś nie mam ambicji, aby samej wszystko robić. Pewnikiem samodzielnie przygotowana masa makowa może być smaczniejsza. Ale i z ta puszkową ciasto jest przepyszne. Przynajmniej dla mnie
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
[quote name='Krystyna9' date='3 Nov 2008, 08:28 ' post='770662']


Nadzienie makowe

• 1 puszka gotowego maku
• 2 słoiczki konfitur wiśniowych ( po 240 g każdy)
• 3 jajka



a dla mielocych mak , ile maku przygowac ?
gruebel_2.gif

jaka jest gramatura puszki ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ja to bym i z 1,5 kg zrobiła, najchętniej bez ciasta
rofl.gif

gruebel_2.gif

Musze cos pokombinowac na swięta bez ciasta ale z dzemem i duuuuzą ilości bakalii.
lecker.gif


Smakowicie ten Twoj, Krystyno, wygląda
lecker.gif