Karjalan piirakka

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
5.jpg

Na 25 sztuk
Zaczynamu dzien wczesniej robiac ryzowy pudding czy cos w tym stylu:

200ml wody
200ml ryzu
1l mleka (tlustego - okolo 3%)
sol do smaku - ja dalam 1,5 lyzeczki

1. Zagotowac wode
2. Dodac ryz i gotowac 2-3 min tak ze ryz w wiekszosci wchlonie wode
3. Wlac pelnotluste mleko i gotowac na bardzo malym ogniu okolo 40 min bardzo czesto mieszajac
4. Dodac sol, odstawic w chlodne miejsce na noc

Nastepnego dnia przygotowac ciasto:

200ml wody
2 lyzeczki soli
100 ml maki pszennej
450 ml maki zytniej

roztopione maslo

1. Ciasto wyrobic, zagniesc (prawdopodobnie trzeba bedzie dodac jeszcze troche maki), zrolowac w walek i pociac na 25 czesci. Ciasto szybko wysycha wiec nalezy kawalki nakryc sciereczka

1.jpg

2. Kazda czesc rozwalkowac na owalny ksztalt (mozna uzyc maszynki do makaronu) bardzo cieniutko. Czesto podsypywac maka bo ciasto nieco sie lepi.
3. Na srodek owalu wylozyc ryz (zostawiajac ok 0,5cm wolnego) i zawijac brzegi wgniatajac je paznokciami - najlatwiej jest zaczac od srodka

3.jpg

4. Piec w 280-300C przez 10-15 min (tak zeby zbrazowialy - jak pojawia sie brazowe plamki nalezy wyjac) po 5 min na chwileczke uchylic piekarnik zeby wilgoc ucieka
5. Gorace nalezy posmarowac roztopionym maslem i zawinac w papier sniadaniowy - ma to na celu wchloniecie masla przez te pierozki.
Mozna je mrozic
Podawac lekko podgrzane - tradycyjnie z pasta jajeczna, ale ja je po prostu uzywam zamiast chleba na kanapki
icon_smile.gif


SMACZNEGO
 

Załączniki

  • 5.jpg
    5.jpg
    131.9 KB · Wyświetleń: 2
  • 1.jpg
    1.jpg
    87.4 KB · Wyświetleń: 2
  • 2.jpg
    2.jpg
    110.1 KB · Wyświetleń: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    111.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Margot
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
hmm ciezko powiedziec jak to smakuje, zdecydowanie nie jak chleb, choc tak jak pisalam uzywam tego jako jego zamiennika - srodek smakuje jak ryz na mleku a to ciasto zytnie robi sie twardawe (z czasem mieknie) i hmmm no naprawde nie wiem jak to opisac
gruebel_2.gif
Szczerze to pierwszy raz jak tego sprobowalam to dziwilam sie co Finowie w tym widza (bo to taki ichni przysmak) teraz sie od tych "pierozkow" uzaleznilam i mi bardzo smakuja najbardziej z roznymi rodzaju pastami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: