chlebek juliański

ZielonyKot

Member
Lut 25, 2005
422
0
0
Przepis pochodzi z książki Małgorzaty Musierowicz "Całuski pani Darling" i stanowi świetną bazę do eksperymentowania w kuchni
icon_smile.gif
Moja przyjaciólka piecze go z różnymi, wymyślonymi przez siebie dodatkami;

2,5 dkg drożdży należy rozpuścić w ok. 3 łyżkach ciepłego mleka, dodać pół łyżki cukru i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Tymczasem do miski wsypać należy pół kg mąki (można do niej dodać ziół, czosnku roztartego, tu właśnie można puścić wodze fantazji), dodać 2 łyżki oliwy, 1/4 roztopionej i ostudzonej kostki masła, szczyptę soli i wlać zaczyn drożdżowy, a następnie wszystko ładnie wyrobić (gdyby nie chciało się "zabrać" można dolać nieco ciepłego mleka). Kiedy już uformujemy zgrabną kulkę ciasta, pozwalamy mu odpocząć i wyrosnąć - jakieś 2 godziny.

Po 2 godzinach wkładamy ciasto do foremki, smarujemy rozbełtanym żółtkiem, znowu je na chwilę w tej foremce odstawiamy (góra 20 minut) i w końcu wkładamy do piekarnika, nagrzanego w międzyczasie do 200 stopni.

Pieczemy ok. 45 minut
icon_smile.gif


Pyszny z własnej roboty twarożkiem z ogórkiem zielonym, czosnkiem i rzodkiewką
icon_smile.gif



smacznego
icon_smile.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Ciasto na chlebek właśnie rośnie! Tylko nie chciał się zagnieść i musiałam dać ok 1 szklankę mleka! Nie wiem jakim cudem Wam wychodzi tylko z 3 łyżkami mleka
gruebel_2.gif

Jak upiekę to napiszę więcej
fiesgrins.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Upiekłam! Jak na pierwszy w życiu chleb to wyszedł całkiem całkiem
icon_smile.gif
Wybrałam trochę za dużą foremkę i chlebek nie wyrósł tak jak powinien ale i tak jest pyszny
icon_smile.gif