Babka sakramentka

szuwarek

Member
Lis 4, 2005
254
0
0
Przepis pochodzi z gazety -Smaki i aromaty- ( ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta ten tytuł, według mnie była to najlepsza gazeta kulinarna )
był wypróbowany kilkakrotnie z dobrym skutkiem

Masło, drożdże, olej, jajka wyjmuję dzień wcześniej wieczorem jeśli piekę rano, bądź rano jeśli piekę wieczorem.

150 g masła extra
8 jajek
50 g drożdży
3/4 szklanki cukru pudru
7 łyżek słodkiej śmietanki ( ja biorę taką do kawy w małych pojemniczkach 1 pojemniczek=1 łyżka )
2,5 szklanki przesianej mąki
2 cytryny lub jedna duża pomarańcza
1/2 laski wanilii
2 łyżki spirytusu
1 łyżkę oleju
dodatkowo można dać rodzynki nasączone alkoholem

- wymieszać w misce drożdże, letnią śmietankę, łyżkę cukru i trzy łyżki mąki. odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia
- masło utrzeć na puszystą masę, dodać pół szklanki cukru i ucierać dodając po jednym zółtku.
( z ośmiu jajek potrzebujemmy 6 białek które wstawiamy do lodówki). od czasu do czasu wsypać łyżkę mąki
od puszystości masy zależy delikatność ciasta i ucieranie mikserem powinno trwać 15 min
- kiedy drożdże wyrosną ( zaczyn jest dobry, gdy zapada się przy dotknięciu palcem ) wlać je do masy żółtkowo-maślanej wsypać resztę mąki i skórkę otartą z cytryn, miąższ wanilii i wlać spirytus wymieszany z 5 łyżkami soku cytrynowego, łyżkkę oleju
- ucierać drewnianą łyżką lub zagniatać ręcznie przez kwadrans
- ubić pianę z pozostawionych 6 białek, pod koniec dodać resztę cukru
( ubijać aż pianę będzie można -kroić nożem- )
- delikatnie wymieszać z ciastem ( ja najpierw daję połowę i rozcieram aż ciasto stanie się rzadsze a później dodaję resztę piany delikatnie wtłaczając łyżką ). ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany
- dużą formę babkową posmarować masłem, opruszyć mąką
przełożyć ciasto do formy do wys 2/3 wysokości ( jeśli ciasta wyjdzie więcej wlać do małej foremki bo inaczej może wykipieć )
- odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia ( ja stawiam na kuchni którą w między czasie rozgrzewam )
- wyrośnięte ciasto wstawić do nagrzanego ( 140 stopni ) piekarnika, kiedy jeszcze bardziej wyrośnie zwiększyć temp do 180 stopni
- po 40 minutach sprawdzić patyczkiem czy upieczone
- jeszcze ciepłe posmarować roztopionym masłem z dodatkiem dobrego alkoholu i posypać cukrem pudrem

ciasto po upieczeniu jest lekko wilgotne i aromatyczne

15582_440471.jpg
- rośnie i rośnie

15584_440512.jpg
- gotowa do spożycia
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Tak, jak mówisz Szuwarku, to była najlepsza gazeta kulinarna. Mam prawie wszystkie numery, niektóre mocno sfatygowane, bo stale ich używam, wyszukując dobrych przepisów i pomysłów. A w którym była ta babka? Ja często piekę tę tiulową, opisaną "step by step".
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ta babka też mi się bardzo podoba.....
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
szuwarek @ 16 Nov 2005 napisał:
index.php?act=findpost&pid=198596Przepis pochodzi z gazety -Smaki i aromaty- ( ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta ten tytuł, według mnie była to najlepsza gazeta kulinarna )
był wypróbowany kilkakrotnie z dobrym skutkiem
święta prawda, redaktor naczelna to dawna(bardzo dawna , jeszcze z ery takiej prawie nie kolorowej ) autorka rubryki kulinarnej,znakomitej, z ,Filipinki", ja jestem szczęściara bo mam wszystkie numery
icon_mrgreen.gif
, traktuje je jak najdroższe klejnoty , choć mi się trochę dra , od częstego kartkowania

A tam baby są świetne( nie tylko ta, takie ciasto ucierane drożdżowe też świetne , ja tu jedne wstawiałam , jeszcze z Filipinki), mazurki i serniki i wszystko tez
icon_mrgreen.gif


p.s nie otwierają się mi zdjęcia Szuwarka
icon_neutral.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Dziś wyciągnęłam kilka numerów wielkanocnych Kuchni, ale nic w nich nie znalazłam inspirującego.
Może i lepiej, bo obiecałam sobie w tym roku ograniczyć wypieki.
icon_mrgreen.gif

Oczywiście do takich, które obowiązkowo i bezdyskusyjnie muszą pojawić się na wielkanocnym stole.
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Sześć lat temu nie było jeszcze możliwości wstawiania zdjeć na cinowy serwer, a te hotlinkowane z czasem niestety stają się niewidoczne. W tym przypadku nie widzę jednak problemu, bo chyba nie ma nikogo, kto by nie widział, jak wygląda drożdżowa babka.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: