pierogi "wiejskie" z kasza gryczaną i serem*

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
Są to moje ulubione pierogi, znane raczaj na lubelszczeźnie.

składniki:

ciasto na pierogi (jakie kto robi) - myślę, że ok szklanka mąki + woda +sól+ ewentualnie jajko

farsz:
woreczek kaszy gryczanej (ok. 100g)-nie więcej
kostak białego sera ok.250g
sól, pieprz
mięta najlepiej swieża, ja daję sporo bo lubię
cebulka, pokrojona w kostę, podduszona
jajko


kaszę ugotowac w osolonej wodzie, połaczyc z serem (ser należy dokładnie rozgniesc), cebulką, miętą, doprawic pieprzem i solą.
Ciasto zagniesc, rozwałkowac, ulepic pierogi, ugotowac w osolonej lekko wodzie.
Na osobnym talerzyku (lub obok pierogów) nałożyc dośc gęstą śmietanę (ale może byc też 18-tka), jeśc maczjąc kawałki pierogów w smietanie. Ja smietany nie solę i nie słodzę, ale jak ktos chce, to można posolic, bo to danie z tych słonych , nie na słodko. Są pyszne, polecam!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
No nie ładnie zachwalac swoje przepisy ale te i ruskie to nr 1 u mnie (ale ja nie lubię na słodko). D
Róbcie n są pyszne!
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Elu wczoraj je zrobiłam, są przepyszne! Połowe farszu wyjadłam prosto z miski
icon_wink.gif
więc reszta pierożków była z kiszoną kapustą i grzybami
icon_smile.gif

Dziękuje Ci baaardzo za przepis, na pewno nie raz do niego wrócę
bussi.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
i jeszcze zdjęcie
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • 4.JPG
    4.JPG
    44.1 KB · Wyświetleń: 0

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
W niedzielę jadłam takie pierogi w restauracji żydowskiej i jako danie z tejże kuchni. Były dobre, czuć było miętę, ale kasza była zmielona (nie lubię w gryczanej tych łusek, a tu nie było ich czuć) - tak powiedziała pani szefowa. Polane były delikatnym, raczej rzadkim sosem czosnkowym. Smaczne
icon_smile.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
ja kaszy nie mieliłam a łusek nie było czuć
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Sylwia umie szczęką pierogi robić
icon_eek.gif
Tylko chyba ja nie potrafię
cry_1.gif


A pierogi pynia
lecker.gif
. Sylwia robisz mi smaka coraz bardziej no
icon_lol.gif
daumen.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
CYTATSliczne pierogi Sylwio! Z przyjemnoscia ogladam wykonane przez Ciebie danka! Tak tyrzymac!
ojej Tatter, to Ty takie piękne zdjęcia wstawiasz a moje chwalisz
icon_eek.gif
Nawet nie wiesz jak mi miło, dziękuję
bussi.gif


Akulka @ 22 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=566881Sylwia umie szczęką pierogi robić
icon_eek.gif
Tylko chyba ja nie potrafię
cry_1.gif
Akulko ja na początku też nie potrafiłam, sama zaczęłam kombinować i jakoś sie udało...po raz pierwszy
icon_smile.gif


CYTATA pierogi pynia
lecker.gif
. Sylwia robisz mi smaka coraz bardziej no
icon_lol.gif
daumen.gif
Dziękuję i przepraszam
icon_mrgreen.gif
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Lis 28, 2005
3,760
0
0

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Mamuśka, ty mi tu nie dokuczaj, no....
Tylko ja z tą szczęka wychodzę na niekumatą i niedorajdę ;-(

P.S. A jak calzone robisz?
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Akulka @ 22 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=567151Mamuśka, ty mi tu nie dokuczaj, no....
Tylko ja z tą szczęka wychodzę na niekumatą i niedorajdę ;-(

P.S. A jak calzone robisz?
fiesgrins.gif
no cos ty!? ja tez sie ucze .......... calzone malo "formalny" wyszedl/czy wyszlo?/ ..... a jak, a gdzies tu byl przepis chyba Bajaderki ....... a jak bardzo jestem leniwa, to z kupnego ciasta na pizze
icon_redface.gif
... a w srodek wrzucam co mam .......
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
"Kurczę zasmiecam wątek
icon_redface.gif
Przepraszam
cvety.gif
"

No wlasnie, ja tez .... przepraszam ........ ale ksztaltne te pierogi Sylwi ............ a pierogi z kasza to zrobie napewno!
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
pierogi wiejskie to rowniez moje jedne z ulubionych, tylko, ze w moim rejonie lubelszczyzny akurat one sa jednak na bardziej slodko niz wytrawnie. Nie daje do srodka cebuli tylko sama kasze i ser, farsz lekko poslodzony. Najbardziej lubie takie swiezo ugotowane maczane w gestej wiejskiej smietanie. Miety rowniez nie dodaje, bo nie lubie, ale jak najbardziej moze byc dla tych co lubia. Przysmazane na rumiano tez bardzo lubie, i dzieki temu ze sa tylko leciutko slodkawe jak najbardziej pasuja mi do nich rowniez zrumienione na chrupko skwarki ze sloniny
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Nie dodawalam miety, ale pierogi nic na tym nie stracily. Bardzo smakowaly dzieciom, a przyznam, ze chyba po raz pierwszy jadly kasze gryczana. Radze tylko dobrze doprawic farsz, nastepnym razem dodalabym wiecej cebuli i pieprzu.
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
BeataSz @ 5 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=596902pierogi wiejskie to rowniez moje jedne z ulubionych, tylko, ze w moim rejonie lubelszczyzny akurat one sa jednak na bardziej slodko niz wytrawnie. Nie daje do srodka cebuli tylko sama kasze i ser, farsz lekko poslodzony. Najbardziej lubie takie swiezo ugotowane maczane w gestej wiejskiej smietanie. Miety rowniez nie dodaje, bo nie lubie, ale jak najbardziej moze byc dla tych co lubia. Przysmazane na rumiano tez bardzo lubie, i dzieki temu ze sa tylko leciutko slodkawe jak najbardziej pasuja mi do nich rowniez zrumienione na chrupko skwarki ze sloniny
Jadalam w Zamościu następujące danie: coś co przypominało wyglądem tosty, w karcie widniało jako kotlety,
icon_smile.gif
zrobione właśnie z kaszy i białego sera.
Do picia zsiadłe mleko i do podgryzania ziemniaki polane tłuszczem ze skwarkami i koperkiem
Nie wyczułam jednak na pewno ani cebulki ,ani mięty.

Wygląda na to, że dokładnie taki sam farsz był w pierogach (nie jadłam).
Ciekawi mnie w jaki sposób zapiekali te "tosty" chyba keksówka, ale może się myle?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: