Bagietka

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bagietka

1 szklanka mleka
2 lyzeczki masla
2 lyzeczki cukru
1 szklanka wody w temperaturze pokojowej
2 lyzeczki drozdzy instant
2 lyzeczki soli
4 szklanki maki

czysta woda w butelce ze sprayem

Mleko zagotowac, dodac maslo i cukier i wymieszac az maslo sie rozpusci. Przelac do duzej miski, dodac wode i lekko przestudzic, okolo 10 minut. Dodac drozdze, wymieszac, wsypac sol i 1 szkalnke maki - wymieszac drewniana lyzka az maka zostanie wchlonieta. Ciagle mieszajac odac reszte maki po 1 szklance (jezeli bedzie konieczne, mozna dodac dodatkowe 1/2 szklanki maki) i bardzo energicznie mieszac (ja robilam to mikserem) az ciasto bedzie gladkie i zacznie odchodzic od scianek. Ciasto bedzie bardzo miekkie i lekko lepiace - takie ma byc. Duza miske dobrze posmarowac olejem, przelozyc do niej ciasto, szczelnie przykryc folia plastikowa i zostawic do wyrosniecia (powinno podwoic swoja objetosc). Bardzo ostroznie, aby ciasto nie siadlo za bardzo przelozyc je na stolnice, przekroic wzdluz na 2 czesci i delikatnie uformowac bagietki dlugosci okolo 40 cm, przeniesc na natluszczona blache i zostawic az sie lekko napuszy, okolo 30 minut.
W tym czasie rozgrzac piekarnik do temperatury 260ºC. Kiedy bagietki sa gotowe do pieczenia, spryskac piekarnik woda (8-10 psikniec, ta goraca para w piekarniku tworzy te piekna skorke), wlozyc blache i piec 10 minut. Zmniejszyc temperature do 200ºC i piec az beda bardzo rumiane i lekko "postukane" beda brzmialy jak puste.

6012.jpg
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Ja robie dosyc czesto. Uwielbiam ja. I juz mi nie smakuja nawet te z ulubionej piekarni
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
ja ja robilam pare razy, za pierwszym razem jako popychacz do briami z cukinia bajaderki - ale pychota to byla :mrgreen:

pzdr
yenn
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Ja sie zamierzam
icon_smile.gif
na te bagietki.
I oczywiscie nie wiem z ktorej maki mam je robic.
Linn w "miarach i wagach" dala linke do przelicznikow mak wloskich, francuskich i amerykanskich.
W jednej madrej ksiedze przeczytalam, ze bagietki zabojady robia wylacznie z "najlepszej jakosci ichniej maki numer 55".
Mnie to wypada tak w pol drogi miedzy nasza "0" i "00".

Bajaderko, z jakiej robisz? All purpose?

Forumowicze z PL moga sie nie trudzic odpowiadaniem mi, bo mnie i tak ich numery maki nic a nic nie mowia... :mrgreen:

MzM
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Ja z Niemiec, to moze moge :mrgreen:

Zawsze pieke z tej All purpose i jest cacy, w ksiazce chlebowej tez kaza z takiej piec.
Ale tez jestem ciekawa, co powie Bajaderka.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Magda, jak masz te francuska bagietkowa to uzyj, a jak nie to normalna all-purpose swietnie sie spisuje
icon_smile.gif


Do tej bagietki w wiekszosci uzywam all-purpose, bo po te europejskie artisan flours to nie chce mi sie zawsze jechac, a w tym przepisie szczerze mowiac nie zauwazylam wielkiej roznicy :mrgreen: :wink:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Koniecznie zrob zdjecie, moze juz powinnismy obstawiac jaki stwor tym razem Ci wyjdzie :mrgreen: :wink:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Magda, nie badz taaaaka! Zrob koniecznie
icon_smile.gif
Ja chcialam Cie tylko zdopingowac do tworczej produkcji :mrgreen: :wink:
 

borgia

Member
Wrz 22, 2004
368
0
0
Bajaderko moje spotkanie z Tobą zaczęło się od tych bagietek. Robiłam je już kilkanaście razy, i za każdym razem wychodzą tak samo. Tak samo pyszne. Zeszły sezon grillowy bazował na nich właśnie. Przepis mam jeszcze z Mniama... Zrobiłam jedną małą zamianę. A mianowicie... zamiast cukru dodaję miód. To z przyczyn czysto zdrowotnych. Gdzie się da, tam go zastępuję. Kto jeszcze nie robił bagietek... polecam bardzo. Ostatnio usłyszałam jak jak jeden z gości do drugiego powiedział "Zjedz... bo koniecznie trzeba spróbować tego szczęścia..."
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bajaderko moje spotkanie z Tobą zaczęło się od tych bagietek. Robiłam je już kilkanaście razy, i za każdym razem wychodzą tak samo. Tak samo pyszne. Zeszły sezon grillowy bazował na nich właśnie. Przepis mam jeszcze z Mniama... Zrobiłam jedną małą zamianę. A mianowicie... zamiast cukru dodaję miód. To z przyczyn czysto zdrowotnych. Gdzie się da, tam go zastępuję. Kto jeszcze nie robił bagietek... polecam bardzo. Ostatnio usłyszałam jak jak jeden z gości do drugiego powiedział "Zjedz... bo koniecznie trzeba spróbować tego szczęścia..."
:dance:

Bardzo mi milo
icon_smile.gif
I dziekuje za sugestie - koniecznie musze sprobowac na miodzie :mrgreen:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
:shock:
w formie bagietek tak mnie nie pociagaly jak te bulki :shock:
nie mozna ciagle bulek :| chleb teraz bedzie, ale pewnie kele weekendu i te popelnie.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
właśnie wyjęłam z pieca, ładnie mi urosły ( z połowy porcji zrobiłam, wyszły dwie spore) tylko skórkę miękką mają, wcale nie chrupiącą, tak powinno być? W smaku super są :!: Chyba będę z tego przepisu bułeczki robiła.
2112.jpg