Miodowe pierniczki pełnoziarniste

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
przepis pochodzi z opakowania przyprawy do piernika KOTANYI
icon_smile.gif


250 g (2 szkl) mąki pełnoziarnistej lub graham
1 łyżeczka sody
1 jajko
175 g miodu (1/2 szkl)
ok 100g bakalii drobno posiekanych
2 łyżki oleju
2 łyżeczki przyprawy do piernika
ewentualnie 2 łyżki wody

Mąkę wymieszać z sodą i przyprawą.
Jajko ubić porządnie z miodem, dodać mąkę, bakalie i olej.
Zagnieść zwarte ciasto- jeśli będzie za twarde, dodać łyżkę lub dwie wody.
Odstawić na godzinkę do lodówki.
Rozwałkowywać na grubość ok 0,5cm, wycinać foremką pierniczki, piec (ja posmarowałam jeszcze żółtkiem rozbełtanym z mlekiem, żeby były ślicznie błyszczące). Wcinać :mrgreen:

Pierniczki są od razu mięciutkie, delikatnie słodkie, słodyczożercom radzę dodać więcej miodu lub kilka łyżek cukru pudru. Nie czuć charakterystycznego posmaku mąki pp. Polecam je, bo są pyszne, i na pewno zdrowsze niż klasyczne
icon_smile.gif


dsc073808jy.png


dsc074106iz.png
 

summer

Member
Gru 14, 2006
14
0
0
ło matko swieta! Moje idealne pierniki
pinggrins.gif


Ja to chyba z kuchni w sobote nie wyjde
icon_wink.gif


Czy zamiast sody mozna dac lyzeczke proszku do pieczenia?

I co myslicie, aby dosypac dodatkowo cukier cynamonowy? Taki jak cukier waniliowy tylko, ze jest cynamonowy. Pieknie pachnie.

Da sie zrobic z takiego cukru lukier? Jakbym go utlukla na proszek, a potem dodala bialko (ew.sok z cytryny).

W przepisie jest olej. Czy ja do kazdych piernikow moge dodac olej zamiast masla? Czy te sa wyjatkiem ze wzgledu na make?

(sorki za duza ilosc pytan)
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Summer, myśle że proszek będzie ok, cukier cynamonowy też. Lukier może Ci nie wyjść, chyba że baaardzo dokładnie utłuczesz na proszek, a potem baaardzo dokładnie i cierpliwie utrzesz.
Co do oleju, to nie mam pojęcia, ale nie ryzykowałabym, bo tutaj jest go niewiele, a w innych przepisach gdzie jest np kostka masła niekoniecznie olej sie będzie nadawał.
 

summer

Member
Gru 14, 2006
14
0
0
Ciasto w lodowce.
Tylko troche mi sie klei. Jest ciezkie, ale i klejace. Nie zeby kapalo, ale jest jak plastelina lub modelina. Nie wiem jak ja to za godzine rozwalkuje.

Oczywiscie, zapomnialam dodac oleju. Przypomnialam sobie jak juz ciasto bylo w lodowce. Wiec wyciagnelam, dodalam olej, znowu zagniotlam i sru do lodowki.

Paulinko, tylko napisz prosze w jakiej temperaturze pierniki maja sie piec i jak dlugo?
Chyba, ze doczytam z innych watkow
icon_biggrin.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Summer, niestety mój piekarnik jest jakiś dziwny, wszystko piekę w 150 st jakieś 20 min, ale myślę że to za mało... Zobacz w innych przepisach ile normalnie się piecze pierniczki, i piecz po prostu na wyczucie, do zrumienienia.
Takie plastelinowate ciasto jest ok, no taki urok mąki pp- po prostu podczas wałkowania trzeba będzie trochę jej podsypywać.
Och, mam nadzieję że będą smakowały
icon_rolleyes.gif
 

summer

Member
Gru 14, 2006
14
0
0
No i upieklam
fiesgrins.gif


Nie sa tak piekne jak Twoje.
Powiem szczerze, ze niezle sie umeczylam z tym ciastem. Musialam je dzielic na placki wielkosci duzego paczka i wtedy je splaszczac w mace. Za pierwszem razem rozwalkowalam za cienko, bo wyszly takie jak na choinke - chrupkie, ale nie twarde. Za drugim razem grubiej ciasto rozwalkowalam i wyszly miekkie w srodku. Ale nie tak puchate jak Twoje
cry_1.gif
Moje z wygladu i smaku sa jak pierniczki "katarzynki" - takie umorusane w mace
icon_wink.gif
Wyszlo ok 45 sztuk, z czego chyba 10 juz zjadlam przy pieczeniu
icon_mrgreen.gif


Mi smakuja, bo lubie wszystko co piernikowate. Dodalam cala torebke przyprawy do piernika, mniam!

Pieklam w temp. 180 stopni przez 10-15 min.
 

looka

Member
Gru 7, 2007
73
0
0
Upiekłam przedwczoraj. Przepyszne! Nie mogę się powstrzymać i systematycznie uszczuplam zapasy
icon_smile.gif
Dodałam suszone morele, daktyle, orzechy laskowe i żurawinę (ona była strzałem w dziesiątkę). Od razu mięciutkie i przyjemnie miodowe.
 

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
chyba mi na glowe padlo jak wczoraj pieklam z calej porcji pierniki Janki, nie dosc, ze zdradzilam, kretynka, Twoj przepis, to jeszcze kto to potem wszystko ozdobi?
Poczekam az zakontraktowany sobie pojdzie do pracy, otwieram wino i biore sie za Twoje, byly rewelacyjne!
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Jakie przepiękne zdjecie!
icon_smile.gif


Osulko, szczerze mówiąc to nie pamiętam już zbytnio... wydaje mi się, że tydzień to minimum leżakowały sobie w puszkach.
icon_smile.gif
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Paulinko, piekłam wczoraj Twoje pierniczki!
Chyba je trochę przepiekłam (mam taki głupi strach przed niedopieczonym ciastem, wiem ze to glupota przy piernikach, moze kiedys sie tego wyzbede
dump.gif
) , nie są miękkie ale i tak są kruche, nie twarde. Wg Taty troche za duzo przypraw dałam. Dawałam przyprawę Kamisa (udało mi się zdobyć), bo Kotanyi nie znalazlam. Myślałam, że Kotanyi mocniejsza i dałam takie czubate łyżeczki.
rofl.gif

Ale sądzę, że jak obleję je czekoladą to będą w sam raz.
Acha, i następnym razem dam więcej kandyzowanych owoców. Tym razem dałam pół na pół z migdałami i orzechami, ale wydaje mi się, że w tym wypadku lepiej pasują owoce kandyzowane, przyjnamniej jak na mój gust.
icon_smile.gif

Acha, ciasto najpierw bardzo mi się lepiło do ręki, ale dolałam trochę oleju i podsypałam mąką i po dłuższym wyrobieniu było już dobrze.
Trochę się lepiło do stolnicy, ale to nie problem i ogólnie fajnie z nim się pracowało.
Jestem zadowolona z efektu. Dziękuję za przepis!
lecker.gif