Pain de mie-chleb tostowy

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Żródło przepisu: http://www.petras-brotkasten.de/BrotMie.html

400 g letniej wody(25 stopni)
21 g świeżych drożdży
675 g pszennej maki typ 550
1,5 łyżeczki mleka w proszku
4 łyżeczki cukru
1,5-2 łyżeczki soli(Petra daje 2)
15 g masła
15 g masła roztopionego do wysmarowania formy
olej do wysmarowania miski

Wodę,drożdże(rozpuszczone uprzednio w odrobinie wody)mąkę,mleko w proszku i cukier włozyć do miski i wymieszać chwilkę mikserem na najniższych obrotach aż składniki sie połączą.Następnie miksować na średnich obrotach przez 2 minuty-powinno się otrzymać ciasto odchodzące od ścianek miski.Dodać masło i sól i miksować/zagniatać jeszcze 10 minut do otrzymania gładkiego i elastycznego ciasta(temperatura wewnątrz[ciasta?-dop.mój]powinna wynosić 25,5 stopnia)
Wyjąć ciasto z miski na lekko omączoną powierzchnię/blat i zagnieść przez 1 minutę rękoma.
Włożyć ciasto do naoliwionej miski,nakryć przezroczystą folią i odstawić do wyrośnięcia w temp.pokojowej na ok.40-60 minut aż ciasto powiększy dwukrotnie swoją objętość.
Wyjąć ciasto z miski na omączony lekko blat i ścisnąć żeby odgazować.Brzegi podwinąć pod spód i odłozyć kulę na 15 minut.
Formę dokładnie wysmarować masłem.
Ciasto odwrócić do góry spodem,spłaszczyć i rękoma uformować prostokąt 20x25 cm.Dłuższy brzeg zawinąć do połowy prostokąta-ugnieść bokiem ręki złączenie,na to zawinąć drugi długi brzeg(czyli złożyć na trzy:))i też ugnieść złączenie bokiem ręki.Pozostałe końce podwinąć i docisnąć z góry.Ostrożnie przenieść bochenek do formy rozciągając go na jej długość.Złączenie ciasta ma być na spodzie foremki,ciasto jeszcze delikatnie w formie wyrównać ugniatając.
Zamknąć formę pokrywką pozostawiając 2 cm szczelinę niedomkniętą.Pozostawić chleb do wyrastania w temperaturze pokojowej na ok.1,5 godziny aż wierzch chleba dojdzie do pokrywki.Domknąć pokrywkę i pozostawić ciasto jeszcze na 20 minut.
Piekarnik odpowiednio wcześniej rozgrzać do 260 stopni,kratka ma być na najniższym poziomie.
Włozyć formę do piekarnika redukując jednocześnie temperaturę do 245 stopni(można podłozyć folię alu pod formę ponieważ może z niej wyciekać tłuszcz w trakcie pieczenia)
Po 50 minutach wyjąć formę z piekarnika.Chleb wyjąć z formy(można pomóc sobie nożem gdyby jednak przywarł do ścianek)Jeśli byłby niedopieczony-niedostatecznie przypieczona skórka-to można go wstawić jeszcze na 5 minut do piekarnika.
Ostudzić chleb na kratce.
Przepis jest na formę o wymiarach 3,5x12 cala i pojemności 2,4 litra.Forma Petry ma wymiary 29x11 cm i jest przeznaczona na chleb o wadze 1 kg.
Chleb Petry ma dość przypieczoną skórkę w związku z czym następnym razem ma ona zamiar trochę zredukować temperaturę pieczenia.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Zrobiłam dzisiaj(jeszcze w normalnej keksówce ;) )i pełne zaskoczenie :shock: Smak super,taki miękki biały chleb trochę waciany w konsystencji ale nie o smaku waty tylko o wspaniałym smaku białego chleba.Po chlebach na zakwasie to bardzo pozytywna odmiana
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie lubisz chlebów na zakwasie? :shock:
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Eeeno lubię na zakwasie bardzo
icon_smile.gif
ale ostatnio mi się troszkę znudziły dlatego ta odmiana.Jutro już wracam do zakwasu :mrgreen:
A ten chleb naprawdę warto zrobić bo po prostu jest smaczny
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Zrobiłam dzisiaj(jeszcze w normalnej keksówce ;) )i pełne zaskoczenie :shock: Smak super,taki miękki biały chleb trochę waciany w konsystencji ale nie o smaku waty tylko o wspaniałym smaku białego chleba.Po chlebach na zakwasie to bardzo pozytywna odmiana
icon_smile.gif
Dziuniu podpisuję się w pełni pod tym :lol: , ja uwielbiam chleby na zakwasie i to te razowe, żytnie-najulubieńsze ,ale chlebek tostowy od czasu do czasu ,jakaś bagietka,czy brioszka na zakwasie lub nie też są
pyszne

Dziuniu to chleb tostowy ,ale połowa zjedzona bez tostowania ;)
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ooo cieszę się że Tobie też smakował :mrgreen: Dla mnie on jest lepszy od tego na tramezzini-tamten jest bardzo ciastowy,jak niesłodka babka drożdżowa prawie.