Mój nr 1 - chleb ziemniaczano-czosnkowy

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
W wersji oryginalnej jest z rozmarynem - jeśli ktoś go nie ma albo nie lubi, może pominąć.
Czosnek również.
Przepis Reinharta, lekko (??? ;) ) uproszczony.
Ze wszystkich chlebów, jakie upiekłam do tej pory, ten smakuje mi najbardziej - ma cienką i chrupiącą skórkę o lekkim zapachu ziemniaków, miąższ ładnie podziurkowany i nie za suchy.
Z podanych proporcji wychodzą dwa małe bochenki.




Wieczorem, w dzień poprzedzający pieczenie:
Biga:
1 i 1/4 szkl mąki pszennej
1/4 łyżeczki drożdży
3/4 szkl wody

Wszystko mieszamy i zagniatamy.
Smarujemy łyżką oliwy, przykrywamy folią i zostawiamy na noc.

Rano dodajemy:
3 szkl mąki pszennej (ja mieszam zwykłą, razową i orkiszową)
1.5 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1 i 1/4 łyżeczki drożdży instant
1 szklanka ugotowanych i ugniecionych ziemniaków (to mniej więcej dwa średniej wielkości ziemniaki ugotowane w mundurkach, obrane i ugniecione)
1 łyżka oliwy
2 łyżki świeżego, posiekanego rozmarynu
3/4 szkl wody
4 łyżki posiekanego, podsmażonego lub podpieczonego czosnku (ja użyłam czosnku w płatkach)


Wszystkie składniki dodajemy do bigi i zagniatamy ciasto.
Powinno być dosyć luźne, ale nie lejące i nie klejące.
Ciasto powinno odchodzić od rąk i być sprężyste.
Robimy z niego kulę, smarujemy oliwą i zostawiamy do wysrośnięcia w temp. pokojowej przez 2 h.

Następnie dzielimy na 2 części i formujemy bochenki - ja zrobiłam okrągłe.
Zostawiamy do wyrośnięcia na 1-2 h, do czasu aż podwoją swoją objętość.

Piekarnik rozgrzewamy do temp. 230 st C.

Wyrośnięte bochenki nacinami i smarujemy oliwą, dzięki której będą potem złociste i lekko błyszczące.

Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 35-45 minut.
Po upieczeniu dobrze studzimy i dopiero potem kroimy.

Smacznego!!!!
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Wyglada wspaniale. Mysle, ze z rozmarynem jest dobry. Mozna nawet sprobowac z ziolami prowansalskimi.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, Ty tu calego Reinharta niedlugo wpiszesz i nikt go juz nei zamowi i nie przeczyta najwazniejszego: teorii
icon_smile.gif


apotwierdzam, ze chleb relelacyjny, choc ja go robie zgodnie z oryginalem i bez rozmarynu ciezko mi go sobie wyobrazic. No i po cobylo LIsku tyle zwlekac?? :lol: :lol:
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
A wiesz, Małgosiu, że się zastanawiałam - ile można wklepać przepisów Reinharta? :lol: Myślałam nawet, żeby sobie darować, no ale ten chleb naprawdę jest debeściakiem i aż szkoda, żeby nikt więcej go nie zrobił.
Wydaje mi się, że jak ktoś naprawdę kocha piec chleb i będzie chciał poznać tajniki mistrza, to sobie kupi Reinharta, bo jednak czytając tę książkę człowiek uczy się różnych rzeczy, które potem wykonuje automatycznie, a o których nie da się wspomnieć bez wykładania całej teorii. Bo przecież Reinhart to nie tylko przepisy, to ocean wiedzy
icon_smile.gif


Nie wiem, na co ja tyle czekałam :dump: :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Margot, juz na forum jest prawie cały Reinhart. Jak tylko dojdzie jakies pannetone albo strucla - czyli przpeisy ciastowe - to bedzie tu chyba wszystko ciekawe.

Kochane, to trochę nie o to mi chodzi. Zwłaszcza, ze wersje Liski sa zawsze bardzo Twórcze i Liskowe takie... i u nas to ja nei mam nic przeciwko i PR tez by pewnie nie mial, ale.... po prostu serce mi się kraja jak np. Pan Ostrowski zarabia na tym, ze Liska czy Bajaderka wpisują przepisy ze swoich ksiazek.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
ooo ten to napewno w weekend zrobie
czyli jutro nastawic bige
bige zostawiamy na noc w lodowce, czy w temp.pokojowej?
a drozdze instant to te takie granulkowe, co?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,667
486
83
Margot, juz na forum jest prawie cały Reinhart. Jak tylko dojdzie jakies pannetone albo strucla - czyli przpeisy ciastowe - to bedzie tu chyba wszystko ciekawe.

Kochane, to trochę nie o to mi chodzi. Zwłaszcza, ze wersje Liski sa zawsze bardzo Twórcze i Liskowe takie... i u nas to ja nei mam nic przeciwko i PR tez by pewnie nie mial, ale.... po prostu serce mi się kraja jak np. Pan Ostrowski zarabia na tym, ze Liska czy Bajaderka wpisują przepisy ze swoich ksiazek.
oj nie ładnie zarabiać na pracy Liski i Bajaderki :evil: ,ja jestem im i nie tylko im bardzo wdzięczna za te wszystkie przepisy,zdjęcia-to jedyna moja możliwość ,żeby poznać TAKIE przepisy i móc z nich korzystać praktycznie.Wstyd się przyznać :oops: ale ja nie bardzo sobię radzę z językami obcymi,a polskie książki z pieczywem....
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
raczej pracy Reinharta, za posrednictwem karty kredytowej Liski i Bajaderki.

i w 100% masz rację, ze dzięki przepisom wpisywanym przez dziewczyny poszerzaja sie horyzonty kulinarne i to bardzo!
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
A wiesz, Małgosiu, że się zastanawiałam - ile można wklepać przepisów Reinharta? <!--emoid:lol:--><!--endemo--> Myślałam nawet, żeby sobie darować, no ale ten chleb naprawdę jest debeściakiem i aż szkoda, żeby nikt więcej go nie zrobił.
Wydaje mi się, że jak ktoś naprawdę kocha piec chleb i będzie chciał poznać tajniki mistrza, to sobie kupi Reinharta, bo jednak czytając tę książkę człowiek uczy się różnych rzeczy, które potem wykonuje automatycznie, a o których nie da się wspomnieć bez wykładania całej teorii. Bo przecież Reinhart to nie tylko przepisy, to ocean wiedzy
icon_smile.gif


Nie wiem, na co ja tyle czekałam <!--emoid:dump:--><!--endemo--> <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->
Lisko, dawaj kazdy przepis jaki przetestujesz i nie tylko, oczywiscie.

Lisko dzieki za kolejny wspanialy przepis. Dzisiaj nastawiam chlebek, potrzeba mi tego bylo, bo ostatnio przez mroz i zimna kuchnie jakos mniej pieke, zakwas moj sie chyba juz zahibernowal
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
drozdze suche moga byc? nie instant?

i czy w maszynie moge robic ciasto z ziemniakami?
Bij zabij sil w recach brak i nie tylko. :roll:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
no tak :roll:
ale ja nie mam kicia :|

czyli musialabym wyrobic bez podgrzewania
zostawic do wyrosniecia
podzielic i uformowac
zostawic do wyrosniecia
piec

wlasciwie czemu nie?
tylko cos ziemniak i mieszadlo.... :roll: ale chyba da rade
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Lisko
icon_smile.gif
, a bige powinnam zostawic w temp. pokojowej, czy ona raczej chlod lodowki woli?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Dziad, Reinhart najpierw ją trzyma w pokojowej (ze 3-4 godziny) a potem koniecznei do lodówki, albo ew. zuzyc
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
:oops: :oops: dziękuję! :oops: to byl mój pierwszy awatarek na tym forum i po ostatnich zdaarzeniach postanowiłam własnie jego umieścić i postarać się do niego dostosować
icon_smile.gif