Chałka

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Chałka

Delikatna, słodka bułka znana z dzieciństwa. Pyszna z dobrym, świeżym masłem i domowym dżemem.

2,5 dag drożdży
1 szklanka wody
1 jajko
1/4 szklanki oliwy
szczypta soli
1/4 szklanki cukru
4,5 szklanki mąki pszennej
białko lub jajko do posmarowania (niekonieczne, ale wskazane)

Drożdże rozpuścić w letniej wodzie, odstawić na 10 minut. Dodać jajko, sól, oliwę i cukier, zmiksować.
Wsypać półtorej szklanki mąki, wymieszać, dodać następne półtorej szklanki mąki, wymieszać i resztę mąki też dodać i tym razem już wyrobić dokładnie. Odstawić na co najmniej godzinę do wyrośnięcia.
Wyrobić ponownie, podzielić na 8 części, uformować wałki nieco grubsze pośrodku niż na końcach, spleść 2 poczwórne warkocze. (Można również podzielić ciasto na 6 części i spleść 2 zwykłe, potrójne warkocze.)
Położyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, odczekać jakieś pół godziny, aż wyrosną. Można posmarować białkiem albo nawet całym, roztrzepanym, jajkiem. Piec około 40 minut w temperaturze 190°C.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
I jeszcze sposób zaplatania chałki:

_374907_n.jpg
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Ale to jest bardzo proste, wczytaj się dobrze, a na pewno sobie poradzisz. W ostateczności można zapleść zwykły, potrójny warkocz.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Nutinko, trzeba sie w to "wczytac", ale to jest to. Szukalam w necie i nie znalazlam. Trzeba to przecwiczyc.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Rety, Muszka - warkocza nigdy nie plotłaś? Przecież to dokładnie to samo, tyle że z czterech pasm.
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Faktycznie. Gdyby rysunek byl ustawiony ukosnie, wszystko byloby jasne. A moze mi sie tak wydaje...
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Może masz rację, Linn. Tak jak teraz wyjdzie chałka leżąca skośnie. Mnie to nie przeszkadza, ja już się wprawiłam, ale można sobie wydrukować i odwracać, jak wygodnie. A jak ktoś nie jest pewny swoich sił, to proponuję poćwiczyć na sznureczkach albo paskach papieru - Aguti ćwiczyła i całkiem ładnie jej wychodzi.

Ale jestem okropna, że piszę, że to niespełna pięcioletnie dziecko potrafi :mrgreen: :annie:.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Jasne. Mialam na mysli tylko to, ze po prostu trzeba spojrzec na rysunek ukosnie i wtedy latwiej zrozumiec. Warkocz, ale bardziej skomplikowany.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Mam nową książkę o chlebach i w niej taki przepis na chałkę (którą tam prezentują jako tradycyjną, żydowską, taką co co sobotę Zydzi polscy sobie piekli najpierw w Polsce a potem w Stanach Zjednoczonych). Jest naprawdę pyszna, więc dokładam tu ten przepis:

Ja jestem maszynista-kamieniarz
icon_smile.gif
, ale ten przepis był na ręczne robienie i pieczenie w zwykłym piekarniku.

700 g mąki pszennej chlebowej (ja dałam Manitoba)
2 łyżeczki soli
15 g swieżych drożdży
220 ml wody
3 średnie jajka lekko ubite
3 łyżki miodu
100 ml oleju słonecznikowego lub 85 g masła rozpuszczonego i ostudzonego (dałam masło)

plus 1 jajko rozbełtane ze szczyptą soli do smarowania
troszkę maku do posypania

Wyrobiłam składniki w maszynie na programie „dough”. W maszynie urosło i to tak, że wypełniło cały kubełek. Wywaliłam na omączoną deskę, pokroiłam na 4 równe części. Z każdej uformowałam wałeczek długości około 40 cm. Skleiłam końce wałeczków i zaplotłam warkocz. Przełożyłam na kamień nagrzany w piekarniku nastawionym na 220 stopni, posmarowałam jajkiem i posypałam makiem. Piekła się 10 minut po czym zmniejszyłam temperaturę do 190 stopni i piekłam następne 20 minut. W piekarniku wyrosła bardzo, jest mięciutka i puchata i ładnie brązowa z wierzchu.

Ponieważ ja na swoim kompie nie widzę schematu poczwórnego warkocza Nutinki, to wklejam skany zdjęcia z tej książki. Mnie pomogły się nauczyć tego plecenia, które w sumie nie jest takie trudne... 8)

pleceniechalkipoczwornej1.jpg


pleceniechalkipoczwornej2.jpg


Zlepia się razem cztery wałeczki i plecie "od siebie":
lewy zewnętrzny pod dwoma środkowymi
i z powrotem ale nad jednym ostatnio miniętym od spodu
potem to samo z prawym zewnętrznym
pod dwoma środkowymi
i nad tym który jest teraz obok niego

MzM
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Zmieniłam, bo nie wiedzieć czemu uciekło zdjęcie z onetu. Teraz powinno być widoczne.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Nutinko, teraz widzę!
icon_smile.gif


A ja wklejam zdjęcie mojej. Nie jest dobrze spleciona, bo najpierw ją zrobiłam, a dopiero potem się uczyłam, jak się to robi... :dump:

slodkachalka.jpg


MzM
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No teraz to juz nie ma co... Chalke trzeba upiec...
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Moje wychodzą takie (no zapomniałam zdjęcie wstawić):

_375121_n.jpg
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
No, wiedziałam, Nutinko, że twoje będą ładniejsze od mojej, wiedziałam... :cry:

Dlaczego mnie wszystkie chleby wychodzą albo wulkany, albo ryje, albo same dziury... Się napiję na te moje smutki! :cheers: :mrgreen:

MzM
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Napić się nie zaszkodzi. Ale zdradzę Ci tajemnicę, Magdo: nie zawsze mi takie ładne wychodzą (tylko ciiii, bo się wyda) :mrgreen:.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No Nutinko, Twoja chalka to chyba bedzie sluzyc za wzorzec... Po prostu piekna... rowniutka...