Przypadkowiec - chlebowiec

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
Ostatnio znalazłam na forum Gazety Wyborczej. Wypróbowałam i z czystym sumieniem polecam - rzeczywiście dobry sposób na wykorzystanie czerstwego chlebka. Ja do tej pory robiłam z reguły grzanki, ale ten przepis jest naprawdę znakomity, więc pozwoliłam sobie go tu wkleić:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=2...6226&a=21904547


Przypadkowiec-chlebowiec

składniki:
pół bochenka chleba, może być podeschnięty, najlepiej pszenny
mleko-około 2 szklanek
15-20 dag szynki
średnia cebulka
15 dag żółtego sera
2 jajka
350 ml śmietany ( w wersji light - jogurtu naturalnego)
sól , pieprz, masło do smażenia i wysmarowania formy
bułka tarta

sposób przygotowania
Chleb porwać rękami lub pokroić na niewielkie kawałki, wrzucić do miski i zalać mlekiem - na początku szklanką. Po 10 minutach zakasać rękawy i CZYSTYMI rękami wyrobić chleb z mlekiem na masę , dosypując łyżeczkę soli i w miarę potrzeb dolewając mleko. Masa ma być zwarta, nic nie ma prawa cieknąć! Szynkę i cebulę pokroić w drobną kosteczkę i przyrumienić na patelni na maśle. Ser zetrzeć.
Formę ( małą tortownicę )wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Włożyć połowę chleba, ugniatając, na chleb wyłożyć szynkę z cebulką i posypać połową startego sera. Na ser wyłożyć drugą połowę chleba. W misce rozkłócić dwa jajka i śmietanę , delikatnie posolić i mocno popieprzyć, dodać resztę żółtego sera. Ma wyjść jednolita masa! Tak przygotowaną mieszaniną polać Przypadkowca i wsadzić
do piekarnika (180 st.) na mniej więcej godzinę - masa na wierzchu ma się zrumienić.

Wrażenia zmysłowe są niesamowite, bo kiedy to się piecze, w całym domu czuć świeżym chlebem - jak z piekarni, a kiedy się to je, czuje się smak babki ziemniaczanej. odgrzewane też pyszne. Najlepiej popijać sokiem pomidorowym lub maślanką.Tylko od razu mówię - do tego przepisu nie nadaje się to dmuchane pieczywo z supermarketu, do którego sypią kilogramami sodę, żeby było pulchne - tylko zwyczajny chlebek. Tanio i smacznie, a na dodatek wykorzystuje się ten chleb, który często tak niefrasobliwie wyrzucacie!!!
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
ooo, fajnie! wyprobuje go przy najblizszej okazji
icon_smile.gif
kazdy przepis na wykorzystanie nadwyzek chleba jest milo widziany
icon_smile.gif
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
super, bardzo się cieszę. To naprawdę ciekawy pomysł na wykorzystanie zbędnego chlebka w większych ilościach.
:mrgreen:
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,628
2,914
113
Ja nie. Wrony by mi nie darowały :mrgreen:
 

Azzie

Member
Paź 9, 2005
195
0
0
Siedzi toto w piecu i ma podejrzanie niestałą konsystencję :| Obok, przez ścianę siedzą rodzice i czekają na kolację. Zapowiada się dramat w jednym akcie, jak mi tortownicę wsadzą na głowę :cheers:
 

Azzie

Member
Paź 9, 2005
195
0
0
Ummm... Piekarnik, nie dopieka mi od spodu :cry:
Ale wyszło dość fajne, mogłoby być tylko nieco ściślejsze. Pewnie zrobię jeszcze kiedyś, jak się dogadam z kuchenką :evil:
Zabójczo podnosi się czapka z tej śmietany z serem, taki namiocik się robi ;)
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
uffff, a już myslałam że poszło na straty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koniecznie porozmawiaj z piekarnikiem.... ;) Zagroź, że jak się nie poprawi , to go wymienisz na nowy - może zmięknie skubany :mrgreen:
pozdrawiam
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
zrobilam dzisiaj na kolacje- troche pozmienialam- nie mialam czasu czekac az calkowicie bulki (w moim przypadku) nasiakna mlekiem, stad ciasto przy wkladaniu do pieca nie mialo struktury jednolitej, ale podczas pieczenia fajnie sie wszystko wyrownalo. Troszke dodatkowo podrasowalam przelozenie
powtarzam juz po wyprobowaniu- naprawde swietny pomysl na czerstwy chleb smaczne
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
OOOOO! Super - ten przepis wykorzystam napewno. Tego właśnie szukałam (m. in.) na forum i myślałam że jak nie znajdę to założę nowy temat - o sposobach wykorzystywania czerstwego pieczywa. Mam wyrzuty sumienia jak wyrzucam a w sklepach tyle dobrego dziś... wybór przeogromny i często nakupię pieczywa jak dla pułku :oops:
Chętnie poznam i inne sposoby na czerstwy chlebek - grzanki czasem robię, zamrażanego nie lubię
Dzięki za przepis:)
 

bajeczka

Moderator
Mar 20, 2005
4,167
0
0
OOOOO! Super - ten przepis wykorzystam napewno. Tego właśnie szukałam (m. in.) na forum i myślałam że jak nie znajdę to założę nowy temat - o sposobach wykorzystywania czerstwego pieczywa. Mam wyrzuty sumienia jak wyrzucam :? a w sklepach tyle dobrego dziś... wybór przeogromny i często nakupię pieczywa jak dla pułku :oops:
Chętnie poznam i inne sposoby na czerstwy chlebek - grzanki czasem robię, zamrażanego nie lubię
Dzięki za przepis:)
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Przepis wypróbowany - wyszło bardzo dobre, nie dodawałam soli bo chleb był już dość słony.
Chleb zalałam szklanką mleka, a potem już tak na oko dolewałam żeby nie wyszedł zbyt mokry.
Farsz też trochę zmodyfikowałam - myślę że można spokojnie dodawać tam to co kto lubi - pieczarki, paprykę, mięso z zupy, resztki pieczeni czy kurczaka - byleby nie było zbyt mokre.

Bajeczko - dziękuję za linka do tematu "czerstwe" ;)
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
Wypróbowałam już ze 2 razy. W obydwu przypadkach mieliśmy gości i... rewelacja. Na początku patrzyli na mnie sceptycznie, jak mówiłam, że to ze starego chlebka, normalnie "długich zębów dostawali" i miny też nie tęgie były
icon_mrgreen.gif
, ale po spróbowaniu - mmmmmm prosili "O JESZCZE".
Ukłon dla bajeczki za podzielenie się :D
 

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
A czy to można robić z chleba, który nie wyszedł. Np, nie wyrósł ?
I czy nadaje się np. tak na drugie danie do sałaty
gruebel_2.gif
?
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Siedzi w piekarniku
icon_smile.gif
Mam nadzieję że konsystencja dobra, boję się trochę że za rzadkie
gruebel_2.gif

Na termoobiegu się piecze.
Zdam relację za jakąś godzinę
icon_wink.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Czy to po upieczeniu powinno mieć konsystencje jak chleb! Po godzinie jest jeszcze mokre
icon_rolleyes.gif

Prosze pomóżcie
cheers.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Zjedlismy ponad połowę, smaczne choć mam wrażenie że powinno być mniej mokre, bardziej upieczone!