Naan czyli indyjskie placki

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
W oryginale piecze się je w piecu tandoori, ale ja, z braku takiego, upiekłam je na kamieniu.
Jest to bardzo popularne pieczywo na północy Indii, gdzie je się je praktycznie do wszystkiego. Ja lubię jeść je z warzywami, rybą lub po prostu serem.



Jeśli nie chcemy ich zjeść od razu, trzeba je zawinąć w folię, by nie wysychały i nie twardniały.

1 łyżeczka suszonych drożdży instant
1 łyżeczka cukru
250 g mąki pszennej (ja dałam pół białej i pół grahamowej)
1 łyżeczka soli
1 łyżka masła lub ghee o temperaturze pokojowej
175 ml wody

do smarowania placków:
50 g roztopionego masła i do posypania: czarnuszka lub mak


Z podanych składników wyrabiamy ciasto - mikserem, ręcznie lub w maszynie. Ciasto powinno być dosyć zbite, nie kleić się do rąk, ale na tyle plastyczne, by móc z niego lepić placki.
Odstawić w ciepłe miejsce na 30-45 minut, by podrosło.

Piekarnik nagrzać do temp. 250 st C. Jeśli ktoś ma kamień - doskonale. Jeśli nie, można rozgrzać grill lub blachę.

Z ciasta formować okrągłe placki o grubości ok. 0,5 cm. Z podanej ilości wyjdzie 4-6 placków.
Kłaść na rozgrzany kamień lub posmarowaną oliwą blachę. Szybko posmarować z wierzchu roztopionym masłem. Piec 3 minuty. Następnie przełożyć na drugą stronę, znowu posmarować masłem i posypać czarnuszką/makiem. Piec kolejne 3-4 minuty.

Wyjąć z pieca i podawać ciepłe.


Smacznego!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
mniam!

a ja cały czas tłuszczu z nogi jagnięcia kupić nie mogę, a chcialabym zrobic taki jak Alfordów...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
i ja ja wlasnie zrobie, co ja tam bede szukac jagniecia!
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=12085


dosłownie kilka dni temu podałam na to przepis. Wrrrrrrrr !!!!!!! ;) ;)
Kasiu, sprawdzonych przepisów nigdy nie za wiele
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Posypac czarnuszka...czarnulka...a moze blondynka z Maldon?
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
no to wiem , trochę śmiesznie Pani Lawson się po naszemu nazywa
icon_razz.gif
icon_razz.gif
:mrgreen: . Ale do czego mam tu przyczepić blondynkę z Maldon?? :dump:

PS. Zaraz ja tu wyjdę na blodynkę... :idea:
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Najlepsza sol swiata? Czy istnieje cos takiego??
tak! Kiedyś nie zastanawiałam sie nad solą, ale później tej spróbowałam i zobaczyłam, że w książkach kucharskich np. Gordon Ramsay czy Dan Lepard ja polecają i piszą o tym, że najlepsza. Jest specjalnie pozyskiwana, bardziej słona niż "zwykła" sól.