Krajanka orzechowo-karmelowa

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Krajanka orzechowo-karmelowa

Spod:
2 szklanki maki
1 szklanka brazowego cukru
140g masla

1 szklanka grubo posiekanych orzechow

Na wierzch:
3/4 szklanki brazowego cukru
3 lyzki slodkiej smietanki
140g masla

1 szklanka posiekanej czekolady lub czekoladowych chipsow

Rozgrzac piekarnik do 180C.
Make, cukier i maslo posiekac az utworza sie grudki (dobrze sie to robi w malakserze). Wysypac ciasto na blache 33x23cm i lekko wcisnac w dno formy. Piec okolo 15 minut az ciasto lekko sie zrumieni.

Brazowy cukier, maslo i smietanke zagotowac w malym rondelku, mieszajc az cukier sie rozpusci. Gotowac 1 minute mieszjac od czasu do czasu. Zdjac z palnika.

Na podpieczone ciasto rozsypac posiekane orzechy, zalac karmelem i wstawic do piekarnika. Piec 15-20 minut, az sciemnieje i na powierzchni zaczna pokazywac sie babelki.
Wyjac z piekarnika i posypac czekolada - zostawic na kilka minut aby czekolada zmiekla, potem rozsmarowac na calej powierzchni.
Kroic na male kwadraciki - bardzo slodkie!
icon_smile.gif


krajanka_orzechowo_karmelowa_bajaderki.jpg
 

Załączniki

  • krajanka_orzechowo_karmelowa_bajaderki.jpg
    krajanka_orzechowo_karmelowa_bajaderki.jpg
    41.4 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A teraz moje pytania i wrazenia.

Wyglad zdecydowanie rozny od tego na foto. Ale nie szkodzi, tez byla ladna
Bezposredniu po wystudzeniu mialam wrazenie, ze jest to baaardzo tluste i naprawde dopiero gdzies po dwoch dniach przestalam wyczuwac ten tluszcz. byc moze wlasciwie sie 'obsuszyly' te kawalki, czy jak ? Oczywiscie innym zarlokom jakos nie przeszkadzalo

Zanim do jedzenia doszlo, to bylo ciasto, a wlasciwie problem z polaczeniem skladnikow na to ciasto. Wsio bylo sypkie. Bajaderka podaje, ze 'wysypac' ciasto, wiec wysypalam i ... faktycznie polaczylo sie w calosc i dobrze, ze nie dodawalam 'tluszczu' celem polaczenia (co mnie kusilo), bo byloby to w zwiazku z moimi pozniejszymi odczuciami ostatecznie nie do przelkniecia.

W sumie spodziewalam sie, ze bedzie duzo bardziej karmelowe i slodkie. Byc moze ten brazowy cukier, ktory jednak nie jest u mnie codziennoscia daje ten inny posmak i stad rozminiecie sie wyobrazni z rzeczywistiscia.

:mrgreen:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zapomniałam pochwalić, a robiłam je na Bożenarodzenie. Mój tato oraz teść i szwagier zachwyceni, ja z mężem również. Więcej rozdaliśmy tego ciasta niż sami zjedli
icon_sad.gif

Przepyszne, naprawdę warto się poświęcić troszkę i zrobić - poprostu gęba w niebie :lol:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

agalu

Member
Paź 13, 2004
291
0
0
te ciasteczka to ulubione ciastka mojego M. , jedna taka blaszka znika w tempie ekspresowym

ciasto wychodzi mi sypkie, ale tym razem drugiego dnia było strasznie twarde, nie wiem czemu, poprzednio jakoś nie pamiętam takiego zachowania
co nie znaczy, ze było niedobre
icon_smile.gif
przez tę twardość tylko brzydko się kroi
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Właśnie zajadamy, JotHa, kruszy się niestety, mąż miał ogromne trudności z pokrojeniem, mimo, że zaraz po wyjęciu z pieca kroił gorącą
cry_1.gif
strasznie gorzką czekoladę dałam, dwie czekolady ciepłam na wierch, chyba to jednak za dużo, będę robić jeszcze drugą tą krajankę to dam mleczną
fiesgrins.gif

Jest pyyyszna, mniamć, ten karmel jest bossski.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A mialas sypkie ciasto na spodzie ?
Pomna tlustawego odczucia sprzed roku tym razem skusilam sie na krajanke Dziuni.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
JotHa @ 19 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=417444A mialas sypkie ciasto na spodzie ?
Pomna tlustawego odczucia sprzed roku tym razem skusilam sie na krajanke Dziuni.
Widać, że jest nasączone tłuszczem, ale nie czuje się tłuszczu, moje odczucie jest takie, że jest ono nasączone karmelem, dlatego jest takie twarde, a kruszyło się tylko podczas krojenia, teraz jest twarde i chrupkie.
Zdjęcia nie będzie, za duzo dałam czekolady i się podczas krojenia uczekoladowało całe, sami je zjemy bo wstyd nieść coś takiego do ludzi hi hi, chyba czekolada firmy Wawel nie ma zbyt dobrych właściwości krzepliwych
icon_rolleyes.gif
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
I ja zrobilam- pyszna
lecker.gif

Tez mi sie troche kruszyla przy krojeniu, zostawilam ja na desce na cala noc, dzisiaj ladne kawalki schowalam do pudelka- pokruszone kawalki wyzarl ( doslownie- wyzarl) moj maz
icon_lol.gif
icon_lol.gif


W ogole staje sie maniaczka krajanek, kostek itp........co widze przepis to biegiem lece do kuchni
dump.gif
dump.gif


Narazie mam trzy i wszystkie smakowite
lecker.gif
( piernikowa Bajaderki, ta i Kostke orzechowo-marcepanowa Dziuni)
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Nesia, a Ty myslisz, ze jestes lepsza od niej ?
icon_wink.gif


Ile jest w tym przepisie tego masla ? Na lyzki nie mam pojecie....
I jak dokladnie z wykonaniem ?
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
icon_lol.gif
icon_lol.gif
icon_lol.gif
icon_lol.gif


Dopiero teraz, bo wylecialam do sklepu
icon_smile.gif


-6 lyzek masla
-3/4 szkl cukru brazowego jasnego
-1 jajo
-1 lyzka mleka
-1 lyzecz waniliowego ekstraktu
-1 1/4 szkl maki
-1/2 lyzecz proszku do pieczenia
-1/8 lyzecz soli
- 1 1/3 szkl czekoladowych kawalkow z nadzieniem karmelowym- ja uzyje takowej czekolady
-1/2 szkl orzechow pokrojonych - opcjonalnie
-1/2 lyzecz wody


-utrzec maslo z cukrem ,dodac jajo, wanilie, mleko- dobrze utrzec
- wymieszac suche skladniki- dodawac pomalu do masy maslanej- dobrze wymieszac
- polowe masy wylozyc na blaszke, na to ulozyc kawalki czekolady i orzechy ( zostawic 2 lyzki czekolady), wylozyc druga czesc masy- delikatnie rozsmarowac tak, zeby czekolada byla przykryta
- piec 25-30 min w 180 stopniach ( 350 F to chyba 180C
dump.gif
)
- przestudzic na kratce
- w mikrofali rozpuscic pozostala czekolade+ wode i polac po wierzchu ciasta- pokroic i wcinac
lecker.gif


P.S....znalazlam ze 1 lyzka masla to 3 dkg
icon_rolleyes.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Nesiu- załóż nowy wątek z przepisem na blondie bars może, co?