Balti Butter Chicken*

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
czyli kurczak duszony w jogurcie, aromatycznych przyprawach, pomidorach i migdalach. Przepis z "The Balti Cookbook" Shehzad Husain.
200ml jogurtu naturalnego
50g mielonych migdalow
1 1/2 lyzeczki sproszkowanego chilli
1 maly lisc laurowy (polamany na malenkie kawalki)
1/4 lyzeczki mielonych gozdzikow
1/4 lyzeczki mielonego cynamonu
4 zielone cardamomy
1 lyzeczka swiezego imbiru (zmiazdzonego)
1 lyzeczka czosnku (zmiazdzonego)
1 puszka pomidorow
1 1/4 lyzeczki soli
1 kurczak (ok. 1.30kg) bez skory, pociety na male kawalki
75g masla
2 lyzeczki oleju kukurydzianego
2 srednie cebule (pokrojone)
2 lyzki swiezej kolendry

Polaczyc ze soba:
jogurt, migdaly, wszystkie suche przyprawy, imbir, czosnek, pomidory (wraz z sokiem) i sol.
Przygotowanego kurczaka zalac jogurtowa mikstura i wstawic do lodowki na godzine.
Rozgrzac olej i maslo na patelni o grubym dnie (najlepiej zeliwnej, a idealnie w karahi), dodac cebule i smazyc kilka minut. Dodac kurczaka, obsmazac mieszajac przez ok 10 min. Dodac pozostaly sos i polowe pokrojonej kolendry. Dusic pod przykryciem, az mieso kurczaka bedzie miekkie. Pod koniec zdjac pokrywke i gotowac ostro, tak aby odparowac czesc sosu (powinien byc dosc gesty).
Podawac posypany cilantro z dobrym ryzem, np jak na zdjeciu:
Basmati z Masoor Dhal:
200g ryzu basmati
175g masoor dhal (polowki czerwonej soczewicy)
2 lyzki ghee (moze byc maslo)
1 mala cebula
1 lyzeczka tartego swiezego imbiru
1 lyzeczka zmiazdzonego czosnku
1/2 lyzeczki turmeric (zdaje sie, ze to kurkuma <!--emoid:D--><!--endemo--> )
600ml wody
1 lyzeczka soli
Ryz mieszamy z soczewica, pluczemy dokladnie. W garnku (z pokrywka ) rozgrzewamy ghee (lub maslo) i smazymy cebulke, zmniejszyc ogien, dodac imbir, czosnek, kurkume, i smazyc mieszajac ok 1 min.
Dodac ryz z soczewica, wymieszac delikatnie, zalac woda, zagotowac.
Przyryc szczelna pokrywka,i gotowac 25 min na malenkim ogniu.
Przed podaniem dodac sol i dobrze wymieszac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
krewetkmi 8)
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
z krewetkami jak najbardziej....
robie z king prawns (lub jumbo prawns)...
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Bardzo smakowity kurczaczek wychodzi z tego przepisu. Mój N. żałował, że nie starczyło na dokładkę, gdyż zrobiłam z połowy porcji, a jak dla nas i tak były spore
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo , bardzo sie ciesze...to rzeczywiscie pyszny kurczak...Villanelle...koniecznie powtorz!
A ryz robilas z masoor dahl?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przeciez mozesz sprobowac z tofu...nie widze przeszkod! A ryz jest pyszny!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
To sie bardzo ciesze!!!
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
czy imbir moge potrzec? zgubilam gdzies czesc &quot;miazdzacza&quot; czosnkowego - przygotowuje sie do ugotowania calego tego dania dla mojej licznej rodziny. To Wlosi - nie za bardzo przepadajacy za kurczakiem - moge wziac tylko udka z kurczaka - te gorne czesci? I czy jesli zrezygnuje z gozdzikow to bedzie cos strasznego?
nie mam mozdzieza - a to danie jest - &quot;pretekstem&quot; do jego kupna - dla mnie samej - ot wariatka!
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Zastapilam kurczaka dorszem. Wyszlo bardzo ciekawe, oryginalne danie - akurat na wczorajsza kolacje. Rodzina protestowala, ze za pikantne, chociaz dodalam o polowe mniej papryczki.
Podalam z ryzem wedlug przepisu - jednak bez soczewicy. Ryz bardzo smakowal i swietnie neutralizuje pikantny sos.
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
zrobilam dzisiaj tego kurczaka dla gosci.......jednak bylam(i chyba nie tylko ja) rozczarowana
icon_sad.gif

zaden przekonujacy smak jak dla mnie(nas)

goscie zupe i deser chwalili, o daniu glownym nikt nie pisnal slowka
cry_1.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo apetycznie wyglada. Dawno temu robilam to danie i chyba czas na powtorke. To naprawde pyszne danie i bardzo proste zarazem.

Moj przepis jest autorstwa Shehzad Husain z ksiazki &quot;The Balti Cookbook&quot; o czym nie wspomnialam wpisujac przepis ale natychmiast uzupelnie. Dzieki za przypomnienie
icon_biggrin.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Właśnie, to jest faktycznie proste do zrobienia i skladniki raczej dostępne wszędzie.
Co do przepisu, to widzę że w tej wersji z Indian food forever jest jednak dodatkowo śmietana i garam masala.