Potica

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Potica to jest typowe slowenskie ciasto na swieta, tak typowe ze bardziej typowe byc nie moze. Mozna uzyc roznych nadzien, od kokosu po czekolade i Nutelle, ale tradycyjne nadzienia to masa orzechowa, smietanowa, z serem bialym albo z estragonem.



Sprawdzony wielokrotnie i napewno najlepszy przepis (od mojej mamy; ja nie robilam bo nie musze <!--emoid:D--><!--endemo-->):

Na ciasto drozdziowe:

600 g miekkiej maki,
4 zoltka,
4-5 dag drozdzi,
200 ml mleka,
100 ml oleju,
140 g cukru,
skorka z cytryny,
rum,
sol.

Od razu walkowac, mozna posmarowac stopionym maslem, smarowac nadzieniem:


Nadzienie z orzechow:

400 g orzechow mielonych,
200 ml smietany slodkiej,
50 ml rumu,
piana z 4 bialek,
cukier do smaku.


Nadzienie z estragonem:

Ciasto posmarowac stopionym maslem, mozna (ale nie jest konieczne) posypac bulka tarta (ktory jest lepsza jak jest wczesniej lekko podsmazona na masle), na to smarowac nadzienie.

300 g sera bialego
200 g cukru
rum (z 2-3 lyzki albo mniej)
piana z bialek
estragon - okolo dwa peczki
mozna dodac lyzke miodu



Zwinac, wlozyc do duzej formy na babe albo zwyklej formy prostokatnej, wczesniej oczywiscie wysmarowanej tluszczem i wysypanej maka.

Robic wieczorem, zostawic na noc w lodowce, rano piec. Przed pieczeniem ponakluwac troche widelcem i posmarowac jajkiem.

Wlozyc do zimnego piekarnika, ogrzac na 170 stopni, a czas pieczenia zalezy oczywiscie od piekarnika i samej poticy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Simona
Jakie ciekawe! Super! A czy mozna przepis na te nadzienie z estragonem?
tender.gif
Po-litewsku - peletrunas, po ormiansku - tarchun. W sumie cos podobnego
icon_smile.gif
Wlasnie mam w lodowce
icon_smile.gif
)))))
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Simona, a można piec po południu, czy to za długo w lodówce?
 

Musia

Member
Lis 14, 2005
489
0
0
Dziewczyny dajcie sobie na wstrzymanie teraz to juz mam taki metlik w glowie ze juz nie wiem co mam piec
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Elka, dziekuje, nie wiedzialam ze po polsku to estragon. Po litewsku tez nie umialam. A czy moge spytac skad umiesz po ormiansku?? Nie znam nikogo kto znalby choc jedno ormianskie slowo. Ar norečiai buti mano drauge?

Wracajac do poticy - mam przepis na nadzienie z estragonu; juz tlumacze i dodaje do przepisu.

Malgosimi: tak, mozna. Mama mowi ze bez problemu. Przypomniala mi jeszcze zeby wlozyc potice do zimnego piekarnika.

Acha, i zeby troche ponakluwac widelcem i posmarowac jajkiem przed pieczeniem.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Piekne!
Bede je piec.

Czas i temp chociaz przyblixona dla tej ilosci ciasta moglabys podac ?prosze.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Simona,
dzięki!!!
Elka, dziekuje, nie wiedzialam ze po polsku to estragon. Po litewsku tez nie umialam. A czy moge spytac skad umiesz po ormiansku?? Nie znam nikogo kto znalby choc jedno ormianskie slowo. Ar norečiai buti mano drauge?
.
Elka z tego co pamiętam ma meża Ormianina
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Elka, dziekuje, nie wiedzialam ze po polsku to estragon. Po litewsku tez nie umialam. A czy moge spytac skad umiesz po ormiansku?? Nie znam nikogo kto znalby choc jedno ormianskie slowo. Ar norečiai buti mano drauge?
:shock: Labai-labai norėčiau
icon_smile.gif
A skad znasz litewski? :shock: Po ormiansku to musze kilka slow wiedziec, zeby mąz nie mogl przede mną czegos ukryc :lol: :lol: :lol:

Bardzo mnie te nadzienie zaciekawilo.... napewno zrobie
icon_smile.gif
Takie serowe - to super ma byc
icon_smile.gif
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
:shock: Labai-labai norėčiau
icon_smile.gif
A skad znasz litewski? :shock: Po ormiansku to musze kilka slow wiedziec, zeby mąz nie mogl przede mną czegos ukryc :lol: :lol: :lol:

Bardzo mnie te nadzienie zaciekawilo.... napewno zrobie
icon_smile.gif
Takie serowe - to super ma byc
icon_smile.gif
No to masz dobrze. Tez chcialam poznac jakiegos obcokrajowca coby uczyl mnie jego jezyka, ale nie doszlam dalej jak do pol-Serba i to sie nie liczy . A po litewsku tak troche umiem bo musze.

Daj znac jak ci wyszlo. Dla mnie taka potica z estragonem jest daleko najlepsza.

No, w moich okolicach robia jeszcze bardzo dobra z tzw. "pregreta smetana". To sa wlasciwie same kozuszki z mleka (czy ja dobrze mowie?), zapiekane w piecu na chleb. Mniamć. Ale treba wiedziec ktora pani to u siebie w domu robi (caly dzien roboty na jeden sloik) i jezdzic za ta smietana specjalnie po domach. W Lublanie nikt nie wie co to jest.
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Moja potica upiekla sie z rana.
Od dzisiaj jest to MOJE tradycyjne ciasto świateczne.
Piana i smietana podczas wyrastania zanikla spodziewalam sie beda pasy jak na zdjeciach, ale w koncu one sa biale. :lol:
A samo ciasto puszek! Nie wata, ale puszek. To chyba ta smietana tak nasaczyla ciasto. Z podanej porcji wyszly mi dwie piekne baby.
Miód w gębie!

Gdybyś Simono jeszcze wolnym czasem dopisała jak się robi nadzieni czekoladowe byłabym wdzięczna.
icon_smile.gif
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Simona
Relacja
icon_smile.gif

c1ae2394273e.jpg
a581eb25540f.jpg


Dzieki Ci jak najbardziej! Naprawde jest po prostu puszkiem! bede piekla nie tylko na Wielkanoc
icon_smile.gif


Niestety, nie zostalo mi estragonu, moja trawojadna rodzinka zdazyla przede mna
icon_smile.gif
))))))) Dlatego robilam z czekoladowym nadzieniem. Nie bardzo jest podobne do oryginalu, ale zato jest przestrzen' do doskonalenia sie
icon_smile.gif

Dzieki Ci jeszcze raz za przepis na pyszne ciasto!
give_rose.gif
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
No, w moich okolicach robia jeszcze bardzo dobra z tzw. "pregreta smetana". To sa wlasciwie same kozuszki z mleka (czy ja dobrze mowie?), zapiekane w piecu na chleb. Mniamć. Ale treba wiedziec ktora pani to u siebie w domu robi (caly dzien roboty na jeden sloik) i jezdzic za ta smietana specjalnie po domach. W Lublanie nikt nie wie co to jest.
Simono, czy to jest odpowiednik tureckiego przysmaku pod nazwa "kaymak" ?

Ja sie od kilku dni nie moge oderwac od ksiazki o kuchni tureckiej (gotuje z niej po kolei , jak leci i wszystko jest przepyszne
icon_smile.gif
) W tej ksiazce facet opisuje robienie gestej (do krojenia nozem) smietanki do deserow (do nadziewania duszonych suszonych moreli na przyklad) - stawia sie tlusta smietane w garnuszku na piecu i potem zbiera utworzony kozuszek i wrzuca znowu do garnka z wysokosci. Ale to chyba jakas uproszczona wersja , bo ma to zajac 45min do godziny.

A w nadzieniu do poticy cos sie jeszcze dodaje do tej "pieczonej" smietanki ?
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
No, w moich okolicach robia jeszcze bardzo dobra z tzw. "pregreta smetana". To sa wlasciwie same kozuszki z mleka (czy ja dobrze mowie?), zapiekane w piecu na chleb. Mniamć. Ale treba wiedziec ktora pani to u siebie w domu robi (caly dzien roboty na jeden sloik) i jezdzic za ta smietana specjalnie po domach. W Lublanie nikt nie wie co to jest.
Simono, czy to jest odpowiednik tureckiego przysmaku pod nazwa "kaymak" ?

Ja sie od kilku dni nie moge oderwac od ksiazki o kuchni tureckiej (gotuje z niej po kolei , jak leci i wszystko jest przepyszne
icon_smile.gif
) W tej ksiazce facet opisuje robienie gestej (do krojenia nozem) smietanki do deserow (do nadziewania duszonych suszonych moreli na przyklad) - stawia sie tlusta smietane w garnuszku na piecu i potem zbiera utworzony kozuszek i wrzuca znowu do garnka z wysokosci. Ale to chyba jakas uproszczona wersja , bo ma to zajac 45min do godziny.

A w nadzieniu do poticy cos sie jeszcze dodaje do tej "pieczonej" smietanki ?
U mnie kajmak to cos podobnego do bryndzy, tez smietana ale na slono.

Pregreta smetana jest taka bialo-zolto-brazowa bo te kozuszki maja sie troche jakby przypalic. Taki kozuszek pani wciska do srodka mleka i garnek wklada z powrotem do pieca i czeka az zrobi sie nowy. Po min. 6 godzinach wyjmuje, dodaje tyle samo mleka kwasnego, wklada z powrotem do pieca i zostawia na chwile az calosc sie zetnie. Wyjmuje, cedzi, slodzi, wklada do sloika.

Tym smaruje sie potica i nic sie nie dodaje.

Elka i Sylion, jak sie ciesze
icon_smile.gif


Taki przepis mam na nadzienie czekoladowe, z dwoch ksiazek, Slovenske narodne jedi i Slovenska kuharica:

200 g masla + 4 zoltka + 50 g cukru wymieszac, dodac 250 g czekolady w proszku albo zwyklej, polamanej i podgrzanej, na koncu ubita piane z bialek.

Mozna dodac jeszcze z 250 g posiekanych migdalow prazonych z cukrem.

A moja tesciowa robi na slono ze skwarkami i kielbasa. Pycha.
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Simono, dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Fakt, ze z ta smietana jest troche pracy :mrgreen: Ale mysle, ze w smaku moze byc troche podobne do tego tureckiego kaymaku, bo facet to tez do deserow poleca i sumie wszystko na podgrzewaniu smietany polega i tworzeniu sie kozuszkow. Simono - a w jakiej temperaturze ta smietane trzymac (po co ja pytam i tak nie mam kwasnego mleka, zeby to potem zalac :cry: - chyba , ze jogurtem bym potraktowala ) .

Lisko - to ta ksiazka o kuchni tureckiej:
http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/9...7991005-2500409
Bardzo polecam - piekne zdjecia, przepisy bardzo smaczne.
Trzeba sie zaopatrzyc w stosy pomidorow, papryki, baklazanow, cytryn, swiezej miety , zeby z tego gotowac ;) .
Dzisiaj z niej znowu gotuje ( :dump: ) - kalafiorowa musake.

Simono, a czy moglabys polecic jakas pozycje polsko albo angielskojezyczna z twoich rejonow ?