Mazurek migdałowy Nelli Rubinstein.

Beata71

Member
Sty 19, 2006
428
0
0
Idealnie absorbuje białka pozostałe po pieczeniu innych ciast. Przysmak dla miłośników marcepanu.


Mazurek migdałowy Nelli Rubinstein, "Kuchnia Nelli", wyd. 1990r.

450 g łuskanych migdałów*
450 g cukru
1/3 szkl. białek
3 krople esencji migdałowej*
forma 27cm/20cm lub tortownica o śr. 23 cm

Formę wysmarować masłem i wysypać mąką.
Piekarnik nagrzać do temp. 150 stop. C.
Zemleć 2/3 migdałów (300 g), a następnie utrzeć je z połową cukru (225 g).
Pozostałe migdały posiekać i odstawić, resztę cukru wsypać do rondla.
Do masy z migdałów i cukru dodać białka i 3 krople esencji migdałowej. Mieszać tak długo aż wszystkie składniki połączą się w gęstą, gładką masę.
Masę włożyć do formy, piec 35-40 min, aż stwardnieje i nabierze złotobrązowego koloru.
Polewę powinno się przygotować, zanim ciasto migdałowe ostygnie, gdyż po wyłożeniu jej na zimne ciasto twardnieje i pęka.
Ciasto wyjąć z pieca i odstawić.
Na średnim ogniu stopić pozostały cukier cały czas mieszając. Trzymać na ogniu tak długo, aż nabierze złotawobrązowego koloru. Po zdjęciu karmelu z ognia natychmiast wrzucić do niego posiekane migdały. Masę karmelową szybko rozsmarować na ciepłym lub letnim (nie zimnym) cieście.


* użyłam migdałów w postaci mączki migdałowej, którą kupiłam w sklepie (450 g), dodałam do niej cukier (450 g) i białka (+ jedno dodatkowe, bo mączka nie jest tak mokra/tłusta jak migdały świeżo zemlone) i wszystko razem zmiksowałam, upiekłam, pokryłam polewą czekoladową i posypałam płatkami migdałowymi. Też było super i chyba szybciej.
Moje ciasto osiągnęło wys. ok 3,5 cm, smakowało jak marcepan ale nie było tak zbite jak marcepan, kleiło się do zębów i było ekstra.

* można użyć likieru amaretto