Masala dosza-naleśniki nadziewane ziemniakami*

ZosiaT

Member
Kwi 19, 2006
1
0
0
Witam
Przepis pochodzi z "Kuchni Kryszny" Adiraja dasa
175 g krótkoziarnistego białego ryżu
100 g urad dalu (dalem określane są wszystkie rośliny straczkowe)
2 świeże posiekane papryczki chili
0,5 łyżeczki brazowego cukru
2.5 łyzeczki soli
10 średnich ziemniaków
ghee lub olej roślinny do patelni

4 łyżki startego kokosu
3 łyżeczki startego świeżego imbiru
4 łyżki ghee (sklarowane masło)
2 łyżeczki kminku indyjskiego
2 łyżeczki nasion czarnej gorczycy
1.5 łyżeczki kurkumy
2 łyżki posiekanych liści kolendry
2 łyżki masła

Ryż i dal namoczyć osobno na noc. Umyć, osaczyć. Osobno zmielić z odrobina wody w młynku, tak aby utworzyło się rzadkie ciasto. Połaczyć, dodać posiekane chili, cukier i 0.5 łyżeczki soli. Wymieszać, odstawić na 1-2 godzin. Patelnie natłuścić ghee lub olejem. Wyrobić ciasto (powinno mieć konsystencję naleśnikowego). Sprawdzić nagrzanie patelni. Wylać około 4 łyżki ciasta (rozprowadzić równomiernie, zaczynajac od środka). Placek powinien mieć średnicę około 20 cm. Przy smażeniu należy uważać, bo ciasto pod wpływem ciepła szybko twardnieje. Smażyć od 2-3 min. na jasnobrazowy kolor. Patelnie natłuszczać dopiero w momencie kiedy placki zaczną przywierać. Układać dosze jedna na drugiej i przykryć pokrywka aby nie ostygły. Ugotowane ziemniaki utłuc tłuczkiem lub rozgnieść widelcem. Zmielić kokos z pozostałym chili, imbirem oraz odrobiną wody. Na oleju lub ghee podsmażyć gorczycę i nasiona kminku. W momencie kiedy nasiona gorczycy zaczną strzelać dodać pastę z kokosem. Po minucie dodaćkurkumę, ziemniaki, posiekaną kolendrę oraz sól. Smażyć przez 5 min. i odstawić. Powstałym nadzieniem posmarować dosze, każdą składając na pół. Podsmażyć z obu stron na patelni. (Podawać na ciepło, tuż po usmażeniu najlepiej z sałatką z pomidorów ).
Wersja dla leniwych - to nadzienie można również zastosować do zwykłych naleśników. Jednak to już nie będzie to danie. Smacznego
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
A ja dodam, że jest to jedno z najpyszniejszych indyjskich dań. Przepis też
icon_smile.gif
 

yuna

Member
Gru 11, 2005
32
0
0
Margot @ 30 Aug 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=353249jaka to jest fasolka,soczewica?
Dalem w Indiach nazywane są ogólnie wszystkie nasiona roślin strączkowych (soczewica, fasola, groch). Pod ta nazwą kryje sie również danie podobne do zupy. W Indiach wystepuje około sześćdziesiąt odmian dalu.Mung dal-pochodzi z fasolki mung, urad dal- ma kształt małego, szarobiałego groszku, czanna dal- to jedna z odmian ciecierzycy (w naszych warunkach można go zastapić żółtym grochem), Tur dal-jest spokrewniony z grochem "gołębim". Nasza ciecierzyca, w Indiach wystepuje pod nazwą kabuli czanna.
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Jakoś ja nie mogę sobie tego wyobrazić....
icon_rolleyes.gif
Moze jakaś fotka
icon_smile.gif
??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yuna

Member
Gru 11, 2005
32
0
0
sha @ 30 Aug 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=353353Jakoś ja nie mogę sobie tego wyobrazić....
icon_rolleyes.gif
Moze jakaś fotka
icon_smile.gif
??
Niestety nie wiem nic o możliwości zakupu konkretnie tego dalu w Polsce (ja miała przyjemność smakowania tej potrawy u znajomych w Austrii, gdzie rynek jest "trochę" bogatszy niż u nas). Z tego co wiem to zmielony dal jest w tym wypadku jednym ze składników "ciasta naleśnikowego", które z braku dalu można zastąpić naszym "wykłym ciastem naleśnikowym". Tak naprawdę to dla mnie osobiście najsmaczniejsze są te "doprawione ziemniaki".
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
oto urid lub urad dal (dahl, dhal):
http://www.spicesofindia.co.uk/acatalog/In...S-Urid-Dal.html

chcialabym tylko dodac, ze dal (dhal, dahl) to nie tyle wszystkie azjatyckie straczkowe...co ich postac po obraniu z lupinek i rozlupaniu

Urid Bean (fasolka) jest czarna, zas urid dal biala(y), dostepne sa w roznych postaciach. Urid jest niezwykle pozywny (zalecany dla diabetykow), cale ziarno jest ciezkostrawne (stad dal), ale znam przepisy z wykorzystaniem calych urid beans, dodaje sie wowczas do potrawy asafoetida i duzo imbiru.