Pikantna zupa meksykanska - Sopa de tortilla

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Pikantna zupa meksykanska z kurczakiem

Sopa de tortilla - zupa z tortilla, bo tradycyjnie podaje sie ja z cieniutkim paseczkami przyrumienionej w piekarniku kukurydzianej tortilli. Pikantna i aromatyczna, z dobrze zharmonizowana iloscia przypraw, a przy tym szybka i latwa do wykonania

1 srednia posiekana cebula
2-3 duze zabki posiekanego czosnku
2 lyzki oliwki

mala puszeczka (100g) marynowanych zielonych papryczek chile, posiekanych
1 puszka pomidorow (~420g)
4 szklanki rosolu z kurczaka
1 lyzeczka pieprzu cytrynowego
2 lyzeczki sosu Worcestershire
1 lyzeczka przyprawy chili
1-2 lyzeczki mielonego cuminu
1 lyzeczka przyprawy adobo (niekoniecznie)
1/2 lyzeczki sosu Tabasco
4 tortille

1 1/2 lyzki maki
1/2 szklanki wody
1/3 szklanki gestej kwasnej smietany

1/2 kg gotowanego lub pieczonego miesa z kurczaka, pokrojonego w kostke
sol i pieprz, do smaku

W duzym rondlu sauté pierwsze 3 skladniki, az cebula bedzie miekka, ale nie rumiana, okolo 5 minut. Dodac nastepne 9 skladnikow, zagotowac, zmniejszyc ogien i gotowac 20 minut. Dodac pokrojonego w kostke kurczaka i gotowac przez 5 minut, az mieso bedzie dobrze zagrzane. Make wymieszac z woda, dodac smietane i wlac do gotujacej sie zupy, gotowac na malym ogniu przez jeszcze 5 minut. Przed podaniem mozna posypac zupe posiekana swieza kolendra lub zielona pietruszka.

Paseczki tortilli mozna wlozyc na dno talerza i zalac goraca zupa lub tez posypac nimi zupe juz w talerzach. Mozna tez nie uzyc tortilli w ogole.

15726.jpg
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Hmmm mam ochotę na tę zupkę - czy ktoś ją już robił - chociaż jeśli to Bajaderki to na pewno będzie P Y C H A !!!!!!!!!!!!!!
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Hmm... Wygląda pysznie, a i zapowiada się pysznie :mrgreen: Zrobię przy najbliższej okazji.
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
a czym można zastąpić sos Worcestershire ??
 

Piegus

Member
Mar 28, 2006
247
0
0
... oraz czym można zastąpić cumin, (wogóle co to jest ?), adobo i pieprz cytrynowy (pieprzem innym czy cytryną ) ?
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
kumin to kminek
icon_smile.gif
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
uuuu, cumin to nie kminek(bajaderka by mnie poparla) cumin-to kminek rzymski...no i jak dla mnie to calkiem inaczej smakuje ;)
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Cumin to kumin (kmin rzymski)! W zadnym wypadku nie jest to kminek!
Można kupić w arabskich sklepikach, czasami bywa w spożywczych. Można też chyba zamówic z internetu- Jobi chyba podawała linka do sklepu z przyprawami (albo Hazo, nie pamiętam :oops: )
Mnie bardziej gnębi puszeczka posiekanych marynowanych zielonych papryczek chilli
icon_sad.gif
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
:oops: :oops: :oops: A ja zrobiłam z kminkiem :mrgreen: :dump: i wiecie co... było PYSZNE
icon_smile.gif
Bajaderko dziękuję za przepis !

Małe modyfikacje: zamiast 4 dałam 8 tortilli i zamiast połowy-całą łyżeczkę sosu tabasco-rodzinka jest pikantnolubna
icon_smile.gif
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Chciałabym zrobić tą zupkę. Nie wiem tylko jakie papryczki mam wziąć, w ramach tych "marynowanych zielonych papryczek chile". Zielone marynowane jalapeno będą dobre, czy jakieś inne? Proszę o podpowiedź.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja też się przymierzałam do tej zupy. Mam nawet wszystkie składniki (oprócz tortilli), ale spróbowałam jedną maleńką zieloną papryczkę z marynaty i na razie nie czuję języka ani warg. A tu trzeba cały słoiczek, czyli 10 dkg - nie dam rady, choć zupa na pewno jest pyszna.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jednak nie wytrzymałam i zrobiłam z połowy porcji. Jak dla mnie jednej wystarczy. Nawet poszłam kupić tortille. No i co? Mocna rzecz, ale doskonała. Szczerze polecam.
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
seniorka @ 16 Jun 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=988761Ja też się przymierzałam do tej zupy. Mam nawet wszystkie składniki (oprócz tortilli), ale spróbowałam jedną maleńką zieloną papryczkę z marynaty i na razie nie czuję języka ani warg. A tu trzeba cały słoiczek, czyli 10 dkg - nie dam rady, choć zupa na pewno jest pyszna.
Powiedz mi, jakie dokładnie papryczki wrzuciłaś? I gdzie kupione były?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Na opakowaniu jest napis Small Rodriguan Chilles i Petit Piment Rodrigues. Dostałam je od syna, kiedy wrócił z jakiejś egzotycznej podróży. W Warszawie można kupić w sklepach z orientalną żywnością, np. przy dawnym Stadionie Dziesięciolecia. W supermarketach nie widziałam, chociaż w Almie powinny być. Muszę się rozejrzeć.
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
seniorka @ 16 Jun 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=988865Na opakowaniu jest napis Small Rodriguan Chilles i Petit Piment Rodrigues. Dostałam je od syna, kiedy wrócił z jakiejś egzotycznej podróży. W Warszawie można kupić w sklepach z orientalną żywnością, np. przy dawnym Stadionie Dziesięciolecia. W supermarketach nie widziałam, chociaż w Almie powinny być. Muszę się rozejrzeć.
No szkoda, myślałam że może gdzieś na Pradze je kupiłaś. W każdym razie muszę poszukać, żeby zrobić tą zupę.
 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
Bardzo smaczna zupka!! Użyłam tylko 1/3 podanej ilości papryczek i nie dodawałam chili i na ostrość akurat... czyli ciut za mocne :D

Zamiast kurczaka dałam trochę suchej krakowskiej pokrojonej w kostce. Kumin w całości bo mam bardzo drobny. I faktycznie można jeść z makaronem.

Obiadek na jutro do pracy.