Tort kanoldowy

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Tort kanoldowy

Kto spróbował ten nie pożałował.
Uwielbiam go, ale najlepszy po trzech dniach.

składniki
Ciasto:
35 dag mąki
10 dag margaryny
10 dag cukru pudru
2 jaja
1/4 szklanki mleka
2 dag amoniaku
Masa:
1 litr mleka
1 szklanka cukru
1 cukier wanilowy
1 kostka masła
50 ml wódki
1 tabliczka czekolady

sposób przygotowania
Posiekać mąkę ,cukier i jaja , dodać amoniak rozpuszczony w 1/4 szklanki ciepłego mleka. Spód tortownicy cienko wykleić ciastem. Piec kolejno krązki ciasta, każdy 10-15 min.
Masa: Mleko, cukier i wanilię gotować 2-3 godziny na małym ogniu przez 2-3 godziny, aż masa zgęstnieje. Do zimnej masy dodać masło i wódkę, wszystko razem zmiksować.
Krążki ciasta przełożyć masą , posmarować również wierzch i boki ciasta. Udekorować tartą mleczną czekoladą.
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Tort jest pyszny!!!
Mój wyglądał tak
490.jpg
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Ile krążków ciasta wychodzi?
2 dag amoniaku to ile łyżeczek?

A może pokazcie jeszcze w przekroju co? Bardzo jest zachecający i taki nietypowy
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Wyszło mi 6 krążków, a piekłam w takiej najmniejszej tortownicy. A całe opakowanie amoniaku miało 20g. No i jak zwykle nie mam w przekroju zdjęcia zrobionego, chyba zacznę robić też takie zdjęcia, a tortu tez już nie ma
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Amoniak kupiłam w sklepiku osiedlowym, to jest taki biały proszek i nie sądze, żeby mozna go było czymś zastapić bo dzięki niemu ciasto ma bardzo specyficzny smak i strukturę
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
CYTATSiostra_Ducket: A ten amoniak to jak wygląda? i gdzie się go kupuje? i czy można go czymś zastąpić?
Gusia: Amoniak kupiłam w sklepiku osiedlowym, to jest taki biały proszek (...)
(Mała dygresja: Kilka lat temu, w pewnym polskim mieście, w sklepiku szkolnym jeden pan też sprzedawał biały proszek, ale to nie był amoniak. Tamtem proszek był bardzo szkodliwy, bo ten pan większość czasu spędza obecnie w pozycji siedzącej. Nie polecam zatem tego proszku jako zamiennika.)

Wracając do tematu, to chodzi tu na pewno o wodorowęglan amonowy (albo kwaśny węglan amonu), zwany potocznie w kuchni amoniakiem, aczkolwiek niesłusznie, mimo iż ten pierwszy rozkładając się wydziela m.in. ten drugi, którego zapach jest w stanie przywrócić do przytomności każdego zdechlaka w przypadku omdlenia. Pamiętam takie małe kruche ciasteczka, zwane amoniaczkami, często posypane grubym cukrem, pieczone również z użyciem tego proszku (czasami kryształków).

Zaintrygowała mnie sama nazwa tortu - kanoldowy, ale niestety nie udało mi się znaleźć wyjaśnienia, skąd lub od czego pochodzi. Może ktoś mnie durnego :dump: oświeci :idea:. Przy okazji tych poszukiwań odkryłem chyba kolejną niekonsekwencję w nazewnictwie i teraz nie wiem, kto jest kto - czyli Limonka to Rossa, czy może odwrotnie (nic tutaj oczywiście nie sugeruję, tylko trochę ciekaw jestem).

Jak mi się uda nabyć trochę amoniaku (czyt. NH4HCO3, chociaż ja będę szukał ammonium bicarbonate, ammonium hydrogen carbonate lub ammonium acid carbonate), to pewnie wypróbuję. Szczególnie podoba mi się to, że tort musi trochę postać i wręcz trzeba go zrobić wcześniej. Na koniec mam jeszcze dwa pytania:
  • jak gęsta ma być masa po zagotowaniu? (coś bardziej precyzyjnego, np. jak ciasto na naleśniki, dobrze zmrożona wódka, wiejska śmietana od pani Józi itp. :lol:)
  • czy do ciasta zamiast margaryny można dać masło? (bo ja dałbym)
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Smoku - nie wiem, gdzie szukałeś, bo ja na googlach od razu znalazłam wyjaśnienie, że kanoldy to karmelki mleczne o smaku waniliowym. A na Śląsku to są te cukierki, które potocznie nazywane są krówkami.
icon_smile.gif
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Smoczku Rossa to Limonka to jedna i ta sama osoba, domyślam sie, że przepis znalazłeś na WŻ. Limonka jest tam zalogowana pod innym nickiem bo jej był juz zajęty
icon_sad.gif


A amoniak kupiłam i na paczuszce było napisane amoniak- przeznaczony do wypieku ciast i ciasteczek, takie cóś. A pisze, że on biały bo jak go sypałam do ciasta to widziałam, że on koloru białego. :mrgreen:

Co do masy, to po zagotowaniu ona powinna miec konsystencję takiej gęstej krówki, ona sie musi zrobić po prostu gęsta, mleko musi mocno odparować. Myślę, że możesz dodac masło, wiele osób w kuchni stosuje masło, a margaryny niet.
 

Smok Milus

Member
Lis 10, 2004
546
0
0
Johasiu i znowu nic sensownego (nazwiska, budowlana grupa dyskusyjna), więc się poddałem i zapytałem. Nie wpadło mi do głowy :dump:, że to może być liczba mnoga.

banana.gif
Jako dziecko zawsze tylko jadłem krówki (a nie kanoldy). Cieszę się, że tuż przed końcem starego roku, zdążyłem jeszcze poznać nowe słowo. Dużo łatwiej mogę sobie teraz wyobrazić jak powinna wyglądać masa.

Dziękuję Gusi za bardzo precyzyjny opis konsystencji masy i inne wyjaśnienia.

Smok Miluś :idea:
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
W mojej wsi spokojna wsi wesoła :mrgreen: sprzedaja amoniak przez Świętami ze względu na pierniczki za to chyba do sklepu przywoża luzem abo co to jak ja kupuje to jest w pudełeczku plastikowym takim jak do sałatek na wynos i dodatkowo w woreczku. Dlatego odmierzenie tych kilku gramów jakoś mi sie w głowie nie mieści :
Amoniak po zamoczeniu rzeczywiście wydziela fatalny odorek :mrgreen: . Trzymałam go w kuchni na górnej półce a na dolnej zwykle są ciasteczka. Dziecko wyraźnie w nich myszkowało (choc twierdziło że tylko zajrzało :mrgreen: ) bo koło południa w kuchni dziwnie pachniało a jak sie te szafke otwarło to ojojoj... :mrgreen: Widac jej ten pakunek wypadł do zlewu i się troche zamoczył :lol: Ale mam wykrywacz co?
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Ojej, tak zupełnie przypadkowo trafiłam na ten wątek i ssstrasznie się cieszę. Myślałam, że nikt nie robi nic z moich przepisów
icon_sad.gif
a tu taka miła niespodzianka
icon_razz.gif

Cieszę się, że smakował, naprawdę
icon_smile.gif

A Rossa to moje drugie wcielenie , faktycznie Limonka już była zajęta, więc nie miałam wyjścia.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
czy zamiast gotowania mleka z cukrem to czy można by użyć mleka skondensowanego słodzonego? Czy też trzeba by gotować przed użyciem?
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Drugie pytanie: czy ten przepis mogę zaadaptować na tortową kaczkę którą zrobiła Graz dla synka?
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Aniks ciasto jest raczej takie kruchawe, więc może być problem, żeby się krążki nie pokruszyły przy obróbce, natomiast co do mleka to w sumie wychodzi z mleka gotowanego taki karmel i jak dla mnie to mleko gotowane z cukrem miało jednak trochę inny smak, ale możesz spróbować, bo taki krem z mleka skondensowanego gotowanego i utartego z masłem potem tez jest pyszny
 

Limonka

Member
Wrz 20, 2004
1,074
0
0
Zgadzam się z Gusią. Placki są bardzo delikatne, przez co mało plastyczne i mógłby być kłopot, a jeśli chodzi o krem ten z mleka gotowanego jest jednak smaczniejszy.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Chcę upiec! Już dawno chciałam ALE nie mogę nigdzie kupic amoniaku
icon_sad.gif
wydaje mi się że ktoś piekł i zastąpił amoniak proszkiem do pieczenia albo sodą. Czy tylko mi sie coś tak w głowie uroiło???
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
icon_smile.gif

Amoniak czyli kwaśny węglan amonowy Appetita(Ziołopex) kupowałam w zwykłym samie osiedlowym tylko jest razem z przyprawami takimi jak oregano, kminek i inne a nie z cukrem wanilinowym i proszkiem do pieczenia.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
dzięki serdeczne, no i było hipermarkecie tam gdzie napisałaś!!!
icon_smile.gif