Speculaas - ciasteczka Swietego Mikolaja :)

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Speculaas

Znana holenderskie ciasteczka - tradycyjnie ciasto jest formowane w specjalnych foremkach, wykladane na blache i pieczone, ale rownie pyszne sa wycinane kazdego ksztaltu foremkami do ciasteczek.
Ciasto jest kruche i korzenne, ale nie piernikowe i nie odksztalca sie podczas pieczenia
icon_smile.gif


170g miekkiego masla
2 szklanki brazowego cukru (luzno wsypywanego do miarki - nie ubitego!)
1 jajko
1 szklanka bardzo drobno posiekanych migdalow bez skorki
2 lyzeczki cynamonu
1/2 lyzeczki mielonych gozdzikow
1/2 lyzeczki sproszkowanego imbiru
1/2 lyzeczki kardamonu
1/2 lyzeczki startej galki muszkatolowej
2 lyzeczki gorzkiego kakao
otarta skorka z jednej cytryny
3 szklanki maki
3-5 lyzek mleka

Maslo dobrze ubic z cukrem, dodac jajko, migdaly, korzenie i skorke z cytryny. Dobrze wymieszac i dodawac stopniowo make. Dodac tyle mleka aby ciasto bylo dosc sztywne ale nie twarde.
Ciasto zawinac w folie i schlodzic w lodowce 30-60 minut.

Rozgrzac piekarnik do 180C. Rozwalkowac ciasto na grubosc 4-5 mm i wycinac dowolne ksztalty lub wciskac ciasto w fomy do Speculaas. Ukladac na wylozonej pergaminem blasze i piec 10-12 minut.

IMG_5718.jpg
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
śliczne. jak toruńskie pierniki!
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Sliiiiczne!!!
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Agusiu, niie powinny byc zmielone na pyl - malakser wlasnie pieknie je posieka, rowniutko i drobniutko
icon_smile.gif


Swietnie sie przechowuja w puszkach i chlodnym kacie - dwa tygodnie swobodnie, a nawet i dluzej :mrgreen:
 

Aga

Member
Lis 18, 2004
122
0
0
Ja uwielbiam specoullusy i czesto kupuje,nie tylko w okresie swiatecznym.
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Mam, kupiłam trzy foremki na te pierniki ( trzy postacie w starodawnych strojach) i teraz proszę Bajaderko o techniczne wskazówki wykonania ich, czy drewniane formy czymś się smaruje, jak wyjąć ciasto surowe z formy ?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
O, to juz wiem jakie masz foremki, bo ciekawa bylam - nawet pytalam w innym watku
icon_smile.gif


A teraz do rzeczy
icon_smile.gif


- drewniane formy mozna albo lekko spryskac czy wysmarowac olejem albo wysypac maka (ale nie jedno i drugie), formy z kompozytu (te w formie mikolaja sa wlasnie takie) mozna tylko wysypywac maka

- kawalek ciasta, musisz sobie wzrokowo tak mniej wiecej ocenic jak duzy, lekko spaszczasz w dloniach i wyklejasz nim forme dobrze dociskajac ciasto, tak aby weszlo w kazda szczelinke. Sciac nozem lub takim drucikiem nadmiar ciasta, tak aby nie wystawalo za duzo ponad forme. Teraz mozna albo: odwrocic i lekko uderzyc o blat - samo wyskoczy, albo lekko podwazyc czubkiem noza i wtedy tez ladnie odchodzi.

Zycze przyjemnej zabawy
icon_smile.gif
I nie zrazaj sie - czasami kilka pierwszych sie nie uda
icon_smile.gif
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Bardzo dziękuję za wskazówki. Wstawię zdjęcia moich foremek i pierników jak je upiekę, ale to nastąpi dopiero za tydzień. Niestety zamiast być w domu i pierniczyć muszę wyjechac na czterodniową konferencję służbową.
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Foremki kupiłam w sklepie ze starymi meblami i bibelotami holenderskimi. Wiele razy widziałam te deseczki - foremki, ale nie wiedziałam tak dokładnie do czego służą. Kojarzyły mi się z wzorami na piernikach, niektóre były na prawdę ładne. Kosztują 5 - 8 złotych.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Iguano, tak na pewno to wiem, bo nigdy nie probowalam
icon_sad.gif


Ale cukier to cukier, wydaje mi sie, ze po prostu beda jasniejsze z bialym cukrem i to wszystko - z brazowym cukrem wychodza bardzo ciemne
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
O ja durna! Myślałam, że w tych foremkach się piecze! :dump:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
:mrgreen: :mrgreen:

Malinna, zdziwilabys sie jak wiele osob tak wlasnie mysli
 

Apsik

Member
Paź 29, 2004
856
0
0
Ja też byłam przekonana, że te foremki do pieca się ładuje :dump: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: