Tarta owocowa z kremem waniliowym

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Wakacyjne ciasto z dużą ilością jagód, lekkiego kremu i spód przypominający shortbread.
Ciasto powinno być zjedzone w dniu przygotowania, aby spód nie zmiękł pod wpływem kremu.
Przepis pochodzi z książki "Desery" Konemanna.




Spód:
155 g mąki
2 łyżki miałkiego cukru
90 g masła zimnego, posiekanego
1 żółtko
1 łyżka lodowatej wody

Z podanych składników zagnieść ciasto i schłodzić w lodówce przez 30 minut.

Krem:
250 ml mleka
3 żółtka
60 g cukru pudru
2 łyżki mąki
1 cukier waniliowy

Mleko zagotować. W misce ubić żółtka z cukrem na kogel mogel. Dodać mąkę. Do kogla mogla powoli wlewać gorące mleko. Zmiksować.
Następnie przełożyć wszystko do garnka i mieszając trzepaczką gotować ok. 2 minuty aż krem zacznie gęstnieć.
Zdjąć z ognia, przykryć garnek folią aluminiową (dzięki temu na kremie nie zrobi się kożuch) i odstawić do wystudzenia.

Piekarnik nagrzac do 190 st C.
Wyjąć ciasto z lodówki i wylepić nim formę do tart.
Piec ok. 30 minut (w początkowej fazie przykryć wierzch papierem i wysypać fasolą - ja tego nie robię, bo mi się nie chce ;), ale pilnuję ciasta, by się równo rumieniło i nie spaliło.

Po upieczeniu wyjąć i ostudzić.

Kiedy krem i ciasto są zimne, wypełnić formę z ciastem kremem. Na to wyłożyć dowolne sezonowe owoce.
W garnuszku podgrzać 1/2 słoika dżemu morelowego i posmarować nim wierzch owoców (używamy tylko tego rzadkiego, bez moreli).
Wstawiamy do lodówki, by lekko stężało.

Smacznego!
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Piękna tarta i często robię podobną w sezonie jagodowym bo jest pyszna
Poza tym Lisko fajna ta foremka :mrgreen:
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
wlasnie zrobilam krem. ciasto i krem stygna. zobaczymy co mi z tego wyjdzie. jako ze nie jestem absolutnie specem od kruchego, a tym bardziej tart, to az sie boje efektu. mam nadzieje na cos pysznego, bo dzis przychodzi moja kolezanka, ktorej nie widzialam 2 lata.

aha. i robie z jagodami amerykanskimi tymi duzymi. ;)
 

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
Elmagra daj znać jak ci poszło. Ja tez mistrzynia w robieniu tart nie jestem ale rónież mam ochote spróbować. chętnie skorzystam z twoich rad
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
no i zrobilam.

cztery razy !!!!!

pychotka. za pierwszym razem troche (!!!!) spieklam spod, przez co nie dalo sie kroic, trzeba bylo w lape i jak pizze. (balam sie surowego kruchego, dlatego dluzej potrzymalam w piecu). za drugim razem bylo o niebo lepiej. trzeci to juz bajka. no i wczoraj maz mi kazal bo nazrywal jagodek na dzialce. wczoraj to juz tylko formalnosc. aha, raz bylo tylko z jagodami, potem 2 razy jagody +czerwona porzeczka, a wczoraj mala ilosc jagod musialam zwiekszyc dodajac winogron.

malgosiu, nie piecz tego ciasta za dlugo, u mnie na termoobiegu w temp ok175 wystarczy mu 20-23minuty.

dzieki za pyszny przepis.

mam jeszcze pytanie, czy tego spodu mozna uzywac do tych tart, gdzie potem wszystko sie razem zapieka? nawet tych nieslodkich?
 

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
malgosiu, nie piecz tego ciasta za dlugo
za puzno :oops: zrobiłam te tarte ale jakos ten spód całkowicie mi nie wyszedł... :cry: był twardy, nie dało się go kroic i jeść... chyba za długo piekłam! rodzinka nie chciała jeść ale ja wrąbałam całe i mi smakowałao! hihi..

mam pytanie czy dodajecie proszek do pieczenia? ja nie dodałam i tak myślałam że może to przyczyniło się do klapy... :gruebel:

krem jest pycha! dziękuje za przepis i nie wykluczone że spróbuje jeszcze raz!
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Zrobiłam przyjaciółce na imieniny w sobotę. Zrobiła furorę!!! Owoce z własnych grządek
mniam.gif
naprawde super, a o wrażeniach smakowych niech świadczy fakt, że w niedzielę rodzina zażądała następnej, tylko dla nich
icon_mrgreen.gif


Wierzch "pociągnęłam" glazura do tortów z Kauflandu, mniam
 

Załączniki

  • tarta.jpg
    tarta.jpg
    86.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Imamciu, piękne zdjęcie, przepysznie wygląda, mniam
mniam.gif
icon_lol.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Alicjanko, i taka była. Lisko,
anbetung.gif
dziekuję za pomysł na krem, jest przepyszny, ciasto kruche jak zwykle swoje wsadziłam, bo robię je po prostu od wieków i automatycznie wrzucam do miski. Szkoda, ze nie zauwazyłam tego kremu wcześniej, bo maliny mi w tym roku obrodziły, ale mam nadzieje, że jak będzie tak ciepło, to jeszcze dojrzeją, bo siedzą na krzakach różowiutkie
icon_mrgreen.gif
NAPRAWDĘ POLECAM!
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36

isabell

Member
Lip 7, 2005
4,947
0
36

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
W kremia powinna być mąka pszenna czy ziemniaczana?
ja tam bym ziemniaczanej ciepła,
ale trzaśnijcie mnie pałą w łeb jak gupio gadam

anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif


Proszę o odpowiedź, bo już mleczko gotuję
anbetung.gif
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Ja nie Liska, ale może pomogę
icon_lol.gif

Dałabym ziemniaczaną , bardziej do budyniu pasuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0